15-aprel kuni Istiqbolli loyihalar milliy agentligi Asterium kompaniyasiga kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi xizmatlar provayderlari faoliyati uchun yana bir litsenziyani berdi. Bu haqda agentlik matbuot xizmati xabar bermoqda.
Unga ko‘ra, agentlik direktorining joriy yil 14-apreldagi tegishli buyrug‘i bilan kompaniya O‘zbekistonda faoliyat yurituvchi uchinchi kripto-birjaga aylandi.
Tegishli ma’lumotlar litsenziyalarning elektron reyestriga belgilangan tartibda kiritilgan.
Shu kungacha mamlakatda faqat ikkita kripto-birja — xorijiy Kobea Group va Coinpay faoliyat yuritib kelgan. Xususan, ikkinchi kripto-birja ilgari bloklangan Binance kripto-birjasi bilan birgalikda rezidentlar bank kartalari orqali milliy valyutada operatsiyalarni amalga oshirishi mumkin bo‘lgan platformani ishga tushirdi.
Joriy yilning mart oyida Asterium kompaniyasi kripto-do‘kon hamda kripto-depozitariy faoliyatlari uchun litsenziya olgandi.
Kripto bozor talablari
2024-yilning dekabrida agentlik kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi xizmatlar provayderlariga litsenziya berganlik uchun davlat boji miqdorini belgiladi. Bojlar miqdori litsenziya rasmiylashtirish vaqtida amalda bo‘lgan bazaviy hisoblash miqdorlarida hisoblanadi.
Bunda har bir turdagi litsenziyalarni rasmiylashtirish uchun quyidagi miqdorlar undiriladi:
- kripto-do‘kon — BHMning 3 700 baravari (1,387 mlrd so‘m);
ILMA boj miqdori va uni to‘lash tartibi jahon tajribasi hamda sohada faoliyat yuritayotgan xalqaro kompaniyalar tavsiyalari asosida belgilangani qayd etdi. Shuningdek, bu mamlakat hududiga har xil turdagi firibgarlik loyihalari tashkilotchilarining kirib kelishiga to‘siq bo‘lishi nazarda tutilgan.
Joriy yil boshida kripto-aktivlar aylanmasi bilan shug‘ullangan buxorolik 17 yoshli yigit ishi yopilgandi.

Компания Asterium получила очередную лицензию провайдера услуг в сфере оборота криптоактивов, сообщила пресс-служба Национального агентства перспективных проектов.
Asterium станет третьей криптобиржей, зарегистрированной в Узбекистане. Соответствующая лицензия была оформлена приказом директора НАПП от 15 апреля.
До этого в республике функционировали лишь две криптобиржи: иностранная Kobea Group и Coinpay. В частности, последняя вместе с ранее заблокированной криптобиржей Binance запустила платформу, где резиденты могут проводить операции в нацвалюте через банковские карты.
В середине марта Asterium уже получила от регулятора две лицензии на открытие криптомагазина и криптодепозитария.
Требования к игрокам крипторынка
В декабре 2024 года были утверждены размеры государственных пошлин за выдачу лицензий участникам рынка крипто-активами. За оформление лицензий каждого вида взимаются следующие суммы:
НАПП заявило, что размеры и порядок уплаты госпошлины были определены на основе мирового опыта, а также рекомендаций международных компаний и экспертов в сфере крипто-активов. Также ожидается, что сумма пошлин выступит в качестве «барьера» для мошенников.