O‘zbekneftgaz Uzbekistan GTL zavodida uch oydan ortiq davom etgan rejali ta’mirlash ishlarini yakunladi. Bu haqda 16-aprel kuni Fitch Ratings konferensiyasida davlat kompaniyasi boshqaruvi raisining iqtisodiyot va moliya bo‘yicha o‘rinbosari Baxtiyor Anorqulov ma’lum qildi, deb xabar berdi Spot muxbiri.
“Mart oyi o‘rtalarida biz rejali ta’mirlashni yakunladik va bugungi kunda zavod 97% [quvvatda] ishlamoqda”, — dedi O‘zbekneftgaz top-menejeri.
O‘tgan yilning noyabr oyida Fitch Ratings dizel, nafta, kerosin va suyultirilgan gaz ishlab chiqarish uchun 3,6 mlrd kub metr gaz ishlab chiqarish quvvatiga ega Uzbekistan GTL zavodi O‘zbekneftgaz faoliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatayotganini qayd etgandi. Agentlik prognoziga ko‘ra, zavod faqat 2026-yilda to‘liq quvvatga chiqishi mumkin.
2024-yilning 3-dekabr kuni O‘zbekneftgaz matbuot xizmati Spot’ga Uzbekistan GTL ta’mirlash ishlari sabab yopilganini tasdiqlagandi. O‘sha vaqtda iqtisodchi Otabek Bakirov zavod 2023-yilga nisbatan 15 kun, 2022-yildagidan esa bir oy avvalroq yopilayotganini qayd etgandi. U, shuningdek, bu propan va dizel narxlarining oshishiga olib kelishi va importga bo‘lgan qaramlikni kuchaytirishi mumkinligini ta’kidlagandi.
Shu bilan birga, Respublika tovar-xom ashyo birjasida (O‘zRTXB) propan narxi bir kunda deyarli 4% ga oshib, bir tonnasi uchun 7,7 mln so‘mga yetdi (6-noyabrdan suyultirilgan gaz narxining yuqori chegarasi joriy etildi). Bozor ishtirokchilari propan narxining oshishini zavodning yopilishi va Uzbekistan GTL taklifining chiqib ketishi bilan bog‘ladilar — bu bozordagi eng past narxdir.
19-fevraldan keyin o‘sha paytda 7,77 mln so‘mni (hajm — 1378 tonna) tashkil etgan propan narxi keskin pasayishni boshladi. 17-aprelga kelib suyultirilgan gaz 2,5 mln so‘mdan ko‘proqqa arzonlashdi, narx esa bir tonnasi uchun 5,3 mln so‘mdan pastga tushdi (sotilgan hajm — 1478 tonna).
Bundan tashqari, 2025-yilning yanvar-fevral oylarida O‘zbekistonda dizel yoqilg‘isi ishlab chiqarish deyarli 40% ga — 123,1 ming tonnadan 74,5 ming tonnaga tushib ketdi. Uning fonida esa Raqobat qo‘mitasi 26-fevraldan fermerlarni ekish mavsumida qo‘llab-quvvatlash uchun birjada dizel narxining o‘sish chegarasini belgiladi.
Uzbekistan GTL
2021-yilning dekabrida Shavkat Mirziyoyev Uzbekistan GTL’ni besh yillik qurilish ishlaridan so‘ng ishga tushirgan. Zavod tabiiy gazni aviakerosin, dizel yoqilg‘isi, suyultirilgan gaz, nafta va boshqa mahsulotlarga qayta ishlaydi.
2022-yilning fevral oyida zavod vodorod ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ydi, to‘rt oydan so‘ng sintetik neft va undan dizel yoqilg‘isi ishlab chiqarish boshlandi. Sentyabr oyidan esa sintetik aviakerosin ham ishlab chiqarila boshlandi.
GTL dizelining birinchi partiyasi 2022-yilning iyul oyi boshida savdolardan chiqarilgan. O‘shandan beri ishlab chiqaruvchi yoqilg‘ining sotish narxini besh baravar, umumiy hisobda dastlabki narxdan deyarli 35% ga pasaytirdi.
2023-yilning yozidan boshlab Uzbekistan GTL o‘zining suyultirilgan gazini sotishni boshladi. Zavod propan-butan yoqilg‘isining birinchi partiyasini tonnasiga 3,1 mln so‘mga baholadi.
Avvalroq O‘zbekiston yanvar-fevral oylarida gazning sof eksportchisiga aylangani haqida xabar berilgandi.

«Узбекнефтегаз» завершил более чем трехмесячный плановый ремонт завода Uzbekistan GTL. Об этом 16 апреля на конференции Fitch Ratings заявил заместитель председателя правления госкомпании по экономике и финансам Бахтияр Анаркулов, передает корреспондент Spot.
«В середине марты мы завершили плановый ремонт [Uzbekistan GTL], и сегодня завод работает на 97% [мощности]», — поделился топ-менеджер «Узбекнефтегаз».
В ноябре прошлого года Fitch Ratings отмечал, что завод Uzbekistan GTL, чья заявленная мощность составляет 3,6 млрд кубометров газа для производства дизеля, нафты, керосина и сжиженного газа, негативно сказывается на деятельности «Узбекнефтегаза». Согласно прогнозу агентства, завод сможет выйти на полную мощность лишь в 2026 году.
3 декабря 2024 года в пресс-службе «Узбекнефтегаза» подтвердили Spot, что Uzbekistan GTL закрылся на ремонт. Экономист Отабек Бакиров сообщил, что закрытие завода произошло на 15 дней раньше, чем в 2023 году, а также на месяц раньше, чем в 2022 году. Он предупредил, что это придет к росту цен на дизель и пропан, усиливая зависимость от импорта.
Тогда же цена пропана на товарно-сырьевой биржи (УзРТСБ) выросла за день почти на 4%, превысив 7,7 млн сумов за тонну (с 6 ноября введен потолок цен на пропан). Участники рынка связали повышение стоимости сжиженного газа с закрытием завода и выбытием предложения Uzbekistan GTL — самая низкая цена на рынке.
После 19 февраля стоимость пропана, которая тогда составляла 7,77 млн сумов (объем — 1378 тонн), начала резко снижаться. К 17 апреля сжиженный газ подешевел более чем на 2,5 млн сумов, а цена опустилась ниже отметки 5,3 млн сумов за тонну (объем — 1478 тонн).
uzbekistan gtl, ремонт, узбекнефтегаз
Фото: Газета «Новости UZEX»
Кроме того, в январе-феврале 2025 года производство дизельного топлива в Узбекистане рухнуло практически на 40% — с 123,1 до 74,5 тыс. тонн. На этом фоне Комитет по конкуренции с 26 февраля установил на бирже потолок цен на дизель для поддержки фермеров в посевной сезон.
Uzbekistan GTL
Шавкат Мирзиёев запустил Uzbekistan GTL в декабре 2021 года, после пяти лет строительства. Завод перерабатывает природный газ в авиакеросин, дизтопливо, сжиженный газ, нафту и другие продукты.
В феврале 2022 года на заводе запустили собственное производство водорода, а через четыре месяца стартовал выпуск синтетической нефти и из нее — дизельного топлива. С сентября также началось производство синтетического авиакеросина.
Первая партия GTL-дизеля ушла с торгов в начале прошлого июля. С тех пор производитель снизил отпускную цену на топливо пять раз, в общей сложности — почти на 35% по сравнению с первоначальной.
С лета 2023 года Uzbekistan GTL начал продавать собственный сжиженный газ. Первую партию пропано-бутанового топлива завод оценил в 3,1 млн сумов за тонну.