Shavkat Mirziyoyevga 21-aprel kuni investitsiya sohasida joriy yil birinchi chorakda qilingan ishlar hamda keyingi vazifalar bo‘yicha axborot berildi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Joriy yilning dastlabki uch oyida $8,7 mlrddan ziyod xorijiy investitsiyalar o‘zlashtirildi, bu o‘tgan yilning mos davriga nisbatan qariyb 20% ga ko‘pdir.
Ushbu mablag‘lar energetika, metallurgiya, kimyo, farmatsevtika, transport, qishloq va suv xo‘jaligi, kommunal va ijtimoiy sohalardagi loyihalarga yo‘naltirilmoqda. Bunda qo‘shilgan qiymat va ish o‘rinlari yaratishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Birinchi yarim yillik yakuni bilan $18 mlrddan ziyod xorijiy investitsiyalar o‘zlashtirilishi kutilmoqda. 2025-yilda $42 mlrd xorijiy investitsiya jalb etilishi, 81 ta yirik, 8 mingdan ortiq o‘rta va kichik loyihalar amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan.
Mutasaddilarga har bir loyiha bo‘yicha manzilli ishlab, barcha vazirlik, hokimlik va tarmoq rahbarlarini jalb qilib, tegishli masalalarni o‘z vaqtida hal etib borish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Dunyoda yuz berayotgan iqtisodiy tebranishlar sharoitida har bir investor bilan yaqindan ishlab, xorijiy sarmoyalar samaradorligini oshirish zarurligi ta’kidlandi.
Asosiy vazifa sifatida yangi investitsiya loyihalarini tezroq ishga tushirib, sanoat tarmoqlarini rivojlantirish va diversifikatsiya qilish hamda yuqori daromadli ish o‘rinlarini yaratish muhimligi qayd etildi.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida joriy yilning ikkinchi choragida O‘zbekiston rekord darajadagi $10 mlrdlik investitsiyalarni o‘zlashtirishni rejalashtirayotganini qayd etib, qo‘yilgan maqsadga erishish mumkinligiga ishonch bildirdi.
“Investitsiya loyihalarini tez va samarali amalga oshirish uchun yer masalalarini hal qilish, infratuzilma va ruxsatnomalar kabi muhim yo‘nalishlarda aniq chora-tadbirlarni ko‘rish topshirildi. Asosiy maqsad xorijiy investorlar uchun ishonchli, qulay va barqaror muhit yaratishga qaratilgan”, — dedi u.
Shuningdek, vazir joriy yil yakuni bilan $42 mlrd miqdorida investitsiyalarni o‘zlashtirishni ta’minlash vazifasi belgilab berilganini qo‘shimcha qildi.
Avvalroq Toshkent davlat pedagogika universiteti transformatsiya qilinib, O‘zbekiston milliy pedagogika universiteti tashkil etilishi haqida xabar berilgandi.

21 апреля Шавкату Мирзиёеву представили информацию о проделанной работе в инвестиционной сфере за первый квартал, а также приоритетных задачах на перспективу, сообщает пресс-служба президента.
В январе-марте 2025 года было освоено более $8,7 млрд иностранных инвестиций, что на 20% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Эти средства были направлены на реализацию проектов в таких отраслях, как энергетика, металлургия, химическая и фармацевтическая промышленность, транспорт, сельское и водное хозяйство, коммунальный и социальный секторы.
По итогам первого полугодия ожидается освоение более $18 млрд иностранных инвестиций. По итогам всего 2025 года планируется привлечь $42 млрд иностранных инвестиций и реализовать 81 крупный проект, а также свыше 8 тыс. средних и малых проектов.
Глава государства дал поручения по обеспечению адресной работы по каждому проекту, привлечению всех профильных министерств, ведомств и хокимиятов, а также своевременному решению возникающих вопросов.
Президент особо подчеркнул необходимость тесного взаимодействия с каждым инвестором и повышения эффективности иностранных инвестиций на фоне текущих экономических колебаний в мире. Также отмечено, что приоритетное внимание следует уделить оперативному запуску новых инвестиционных проектов, диверсификации промышленности и созданию высокодоходных рабочих мест.
Лазиз Кудратов. Фото: O’zbekiston 24
Министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов в интервью телеканалу O’zbekiston 24 рассказал, что во втором квартале этого года Узбекистан планирует освоить рекордные $10 млрд инвестиций, выразив уверенность в достижимости поставленной цели.
«Даны поручения по ускорению процессов, связанных с выделением земельных участков для инвестиционных проектов и оформлением различных разрешительных процедур, решению вопросов, связанных с утверждением решений правительства и президента», — заявил он.
Глава государства поручил подразделениям Администрации президента и руководству правительства продолжать адресную работу с инвесторами для своевременного запуска проектов. По словам главы МИПТ, основная задача — новые рабочие места, создание дополнительных возможностей для экспорта, а также рост благосостояния местного населения.