Prezidentning 21-apreldagi farmoniga ko‘ra, vazirliklarda xususiylashtirish va davlat-xususiy sheriklik (DXSh) masalalariga mas’ul bo‘ladigan maxsus vazir o‘rinbosari lavozimi joriy etilmoqda. Yaqinda Iqtisodiyot va moliya vazirligida shunday lavozim paydo bo‘ldi.
Shuningdek, prezident farmoni bilan 2030-yilgacha davlat ishtirokidagi korxonalarni tashkil etishga moratoriy joriy etilmoqda.
Bundan tashqari, mahalliy hokimliklarning bozorlar ustavida majburiy ishtirok etishi talabi bekor qilinmoqda.
9-aprel kuni o‘tkazilgan yig‘ilishda prezident xususiylashtirish bo‘yicha muhim qarorlar qabul qilinishini ma’lum qildi. Xususan, 15 ta yirik davlat kompaniyasi yevrobondlar chiqarib, IPOga chiqishi, shuningdek, 49 ta korxonadagi davlat ulushi xalqaro bozorda sotilishi ko‘zda tutilmoqda.
2022-yil iyun oyida Davaktiv agentligi Mobiuz mobil operatorini xususiylashtirishga tayyorgarlik ko‘rayotgani ma’lum bo‘ldi. Prezident kompaniyani 2023-yil aprelgacha sotish to‘g‘risida ko‘rsatma berdi.
Avvalroq Spot Fitch O‘zbekistondagi ayrim davlat banklarining xususiylashtirilishi yana ko‘chirilishini kutayotgani haqida yozgandi. Agentlik joriy yil oxirigacha Aloqabank, Asakabank hamda O‘zsanoatqurilishbankni sotish vazifasini “katta ambitsiya” deb atadi.

UzAuto Motors, UMS (Mobiuz), «Тепловые электрические станции» и еще 26 крупных государственных компаний планируется выставить на «международные открытые торги». Об этом сообщил директор Агентства по управлению государственных активами Акмалхон Ортиков.
Согласно указу президента от 21 апреля (УП-70), в министерствах вводится должность специального замминистра, который будет ответственен за приватизацию и государственно-частное партнерство (ГЧП). Недавно такая должность появилась в Министерстве экономики и финансов.
Также указом президента вводится до 2030 года мораторий на создание предприятий с участием государства.
Кроме того, отменяется требование обязательного участия местных хокимиятов в уставах рынков.
9 апреля на совещании президент анонсировал принятие «важных решений по приватизации». В частности, 15 крупных госкомпаний выпустят евробонды и выйдут на IPO, а государственная доля в 49 предприятиях будет продана на международном рынке.
В июне 2022 году стало известно о подготовке АУГА к приватизации мобильного оператора Mobiuz. Президент поручил продать компанию к апрелю 2023 года.