Rossiyaning AvtoVAZ kompaniyasi O‘zbekistonda mahalliy brend nomi ostida avtomobil yig‘ishni yo‘lga qo‘yishi mumkin. Bu haqda avtomobil ishlab chiqaruvchisi rahbari Maksim Sokolovga tayanib, TASS nashri xabar berdi.
Sokolovning qayd etishicha, o‘zbekistonlik hamkorlar tayyor bo‘lsa, loyiha 2025-yilning o‘zida amalga oshishi mumkin.
“Hozirda biz muvaffaqiyatli hamkorlarimiz bilan aloqalarni qayta yo‘lga qo‘yishga intilmoqdamiz. Bu nafaqat tayyor avtomobillarimizni eksport qilish orqali oddiy savdoni, balki mahsulotlarimizni bosqichma-bosqich mahalliylashtirish va hatto ularni mahalliy o‘zbek brendi ostida ishlab chiqarish imkoniyatini ham o‘z ichiga oladi”, — dedi u.
Shu bilan birga, Maksim Sokolov yig‘ishni amalga oshirishning birinchi bosqichi uchun AvtoVAZ Lada Largus avtomobillari modelini ko‘rib chiqayotganini ta’kidladi. Uning aniqlik kiritishicha, loyiha faol ishlab chiqish bosqichida.
Avtomobillarni yig‘ishni amalga oshirish uchun AvtoVAZ birinchi bosqichda “Largus avtomobillarini chuqurroq lokalizatsiya qilish” va yirik uzelli yig‘ish (SKD) formatiga ruxsat beradi.
O‘tgan hafta AvtoVAZ rahbari Maksim Sokolov eksport bozorlarida ishtirok etishni tiklash rejalari haqida ma’lum qilgandi. Avtomobil ishlab chiqaruvchi O‘zbekiston bozoriga Lada Granta va Iskra modellari bilan qaytishni rejalashtirmoqda.
“Birinchi navbatda, albatta, bu Belarus bozori, O‘zbekiston, u yerda biz ham 2022-yilgacha bo‘lgan savdo hajmlarimizni tiklamoqchimiz, Qozog‘iston ham”, — dedi u.
Lada’ni mahalliylashtirish
O‘zbekistonda “Lada"ning keng ko‘lamli yig‘ilishi (SKD) 2021-yil oktabr oyida boshlangan. “Roodell” kompaniyasining Jizzaxdagi “ADM” zavodida mahalliy bozor uchun uchta model — “Vesta”, “Largus”, “XRay” ishlab chiqarildi.
2022-yil iyun oyida “Roodell” “Lada"ning to‘liq ishlab chiqarish siklini ishga tushirishga tayyorlanayotgani haqida xabar berilgandi.
Zavod hududida ustaxonalar uchun yangi binolar qurish ishlari olib borilib, u yerda yangi modellarni ishlab chiqarish rejalashtirilgan edi.
O‘tgan yilning aprel oyida “AvtoVAZ” prezidenti Maksim Sokolov O‘zbekistonda yangi “Lada Vesta” rusumli avtomobil ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish rejalari haqida gapirgandi. Konsern Jizzaxda yiliga 30 mingtagacha avtomobil ishlab chiqarishni rejalashtirgan.
Avvalroq Rossiyaning Transport budushego kompaniyasi yil oxirigacha O‘zbekistonda dron ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishi haqida xabar berilgandi.

Российский «АвтоВАЗ» может наладить сборку автомобилей в Узбекистане под местным брендом. Об этом сообщило информагентство ТАСС со ссылкой на главу автопроизводителя Максима Соколова. При готовности узбекистанских партнеров это может произойти в 2025 году.
«Сейчас мы нацелены на возобновление сотрудничества с нашими успешными партнерами, в том числе по реализации не только простой реализации нашей продукции в формате экспорта, так сказать, готовых автомобилей, но и поэтапной локализации наших продуктов и даже, возможно, выпуска этой продукции под местным локальным узбекским брендом», — сказал он.
По его словам, для первого этапа реализации сборки «АвтоВАЗ» рассматривает модель автомобилей Lada Largus. Проект находится в активной стадии проработки, уточнил Максим Соколов.
Для реализации сборки автомобилей «АвтоВАЗ» допускает на первом этапе как «более глубокую локализацию автомобилей Largus», так и формат крупноузловой сборки (SKD).
На прошлой неделе глава «АвтоВАЗ» Максим Соколов рассказал о планах восстановить присутствие на экспортных рынках. На рынок Узбекистана автопроизводитель планирует вернуться с моделями Lada Granta и Iskra.
«В первую очередь, конечно, это белорусский рынок, Узбекистан, где мы тоже хотим восстановить наши объемы продаж, которые были до 2022 года, Казахстан», — заявил он.
Локализация Lada
В апреле 2023 года президент «АвтоВАЗа» Максим Соколов рассказал о планах наладить в Узбекистане выпуск новой модели Lada Vesta. Концерн планировал выпускать на джизакской площадке до 30 тыс. машин ежегодно.
В сентябре того же года Управление контроля за иностранными активами Минфина США включило «АвтоВАЗ» в санкционный список (SDN-лист).
Прошлой весной директор по экспорту «АвтоВАЗ» Илья Савинов рассказал Spot о планах по возвращению на местный рынок. Компания ведет переговоры с местными партнерами и планирует локализацию производства Lada.
В июле 2024 года возобновилось производство автомобилей Lada в Узбекистане. Согласно Агентству статистики, за месяц было выпущено шесть машин. Однако с августа выпуск машин Lada был приостановлен.
В сентябре прошлого года глава «АвтоВАЗа» Максим Соколов заявил о готовности возобновить проекты в Узбекистане, добавив, что «они буксуют». По его словам, предложения автопроизводителя направлены, а вопросы обсуждаются на самом высоком политическом уровне.
Ранее Spot писал, что российская «Транспорт будущего» до конца года запустит производство дронов в Узбекистане.