Buxoro shahrining Bahouddin Naqshbandiy ko‘chasida (Labi Hovuz me’moriy ansambli yaqinida) joylashgan Giotto restorani o‘zboshimchalik bilan buzib tashlanmoqda. Bu haqda tarmoq asoschisi Kemal Kaya Spot muxbiriga ma’lum qildi. Turkiyalik tadbirkor Buxoro hokimligi tomonidan amalga oshirilayotgan ushbu harakatlarni noqonuniy deb hisoblaydi.
2019-yil 19-dekabrda Ziyo-Baxsh Servis va Buxoro hokimligi o‘rtasida 5 yil muddatga ijara shartnomasi tuzilgan (Spot ixtiyorida mavjud) bo‘lib, unga ko‘ra xususiy kompaniyaga shahar hokimligi zaxirasidan 350 kv.metr yer maydoni berilgan. O‘sha vaqtdagi Buxoro hokimi Karim Kamolov imzolagan hujjatga ko‘ra, Giotto’ga yengil konstruksiyalardan umumiy ovqatlanish muassasasini qurishga ruxsat berilgan.
Kemal Kayaning ta’kidlashicha, Giotto Buxoro hokimligidan 2024-yil 18-dekabrda tugaydigan yer uchastkasi ijarasi muddatini uzaytirishni so‘ragan, shahar hokimiyati bunga rad javobini bergan. Tadbirkorning so‘zlariga ko‘ra, hokimlik Giotto muassasasini buzishni talab qilmoqda va uning o‘rniga daraxtlar ekmoqchi.
Tadbirkor fevral oyida Buxoro hokimligi generatordan quvvat olishga o‘tgan Giotto korxonasiga elektr va gaz ta’minotini to‘xtatganini aytdi. Undan keyin hokimiyat suv ta’minotini ham to‘xtatgan, buning natijasida muassasa o‘z faoliyatini to‘xtatishga majbur bo‘ldi va o‘nlab xodimlarini ishdan bo‘shatdi, qayd etdi Kemal Kaya.
Bundan tashqari, shahar hokimligi Buxoro tumanlararo iqtisodiy sudiga da’vo arizasi kiritib, ijara muddatining tugashiga asoslanib, Giotto muassasasini buzib tashlash va yer uchastkasini asl holatiga qaytarishni so‘ragan. Qayd etilishicha, 21-yanvar kuni Kadastr agentligining mahalliy boshqarmasi ijara muddati tugashi haqida ogohlantirish xati yuborgan, Giotto esa uni javobsiz qoldirgan.
10-aprel kuni Buxoro tumanlararo iqtisodiy sudi Ziyo-Baxsh Servis’ning sud majlisini boshqa kunga qoldirish to‘g‘risidagi iltimosini rad etib, kompaniyaga muassasaning yengil konstruksiyalarini buzish, yer uchastkasini asl holatiga qaytarish va 7,5 mln so‘m davlat bojini to‘lash majburiyatini yukladi. Ziyo-Baxsh Servis’ga sud qarorini ixtiyoriy ravishda ijro etish uchun 15 kun muhlat berildi (qaror tahririyat ixtiyorida ham bor).
Kemal Kayaning ta’kidlashicha, Ziyo-Baxsh Servis’da apellyatsiya berish uchun bir oy va kassatsiya shikoyati uchun yarim yil vaqt bo‘lishiga qaramay, 29-aprel kuni hokimlik xodimlari Giotto muassasasining yengil konstruksiyalarini mustaqil ravishda ko‘rib chiqishga kirishgan. “Bu vandalizm”, dedi u va sud qarorlari ijrosi bilan shahar hokimligi emas, balki Majburiy ijro byurosi shug‘ullanishi kerakligini ta’kidladi.
Shu kuni tadbirkor Toshkentda Buxoro hokimi Qurbon Tursunov bilan uchrashuv o‘tkazdi, shundan so‘ng shahar rahbari, uning so‘zlariga ko‘ra, yengil konstruksiyalarni buzish ishlarini to‘xtatish bo‘yicha topshiriq bergan.
Giotto asoschisi ba’zi muassasalar bilan ijara muddati uzaytirilib, boshqalari bilan uzaytirilmasligi natijasida o‘yin qoidalarining teng emasligidan norozi ekanligini bildirdi. Kemal Kaya prezidentdan hokimiyatlarning elektr, gaz va suv ta’minotini to‘xtatish orqali biznesga bosim o‘tkazish imkoniyatini cheklashni so‘radi.
Shu bilan birga, tadbirkor huquqni muhofaza qiluvchi va boshqa organlarga shikoyat qilishni rejalashtirmayapti, chunki oxir-oqibat ariza qaysi organga qarshi berilgan bo‘lsa, o‘sha organga borib tushadi.
Audioyozuvlardan birida, taxminlarga ko‘ra, shahar hokimligi xodimlari tomonidan Buxoro viloyati hokimiga “muomala qilish” (bu so‘z bir necha bor takrorlangan) orqali muammoni hal etish taklifi bildirilgan. Biroq Spot audioyozuvning haqiqiyligini tasdiqlay olmaydi.
2024-yilning iyun oyida umumiy ovqatlanish va savdo sohasi tadbirkorlari bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotda Kemal Kaya o‘zining eng katta dushmani hokimlik ekanini aytib, soliq va boshqa nazorat organlariga da’vosi yo‘qligini qo‘shimcha qilgandi.
Avvalroq Spot deputat Toshkent shahar hokimligiga Sodiq Azimovdagi gastronomik ko‘cha tashkil etilishi va TESTO bilan bog‘liq vaziyat bo‘yicha so‘rov yuborgani haqida yozgandi.

Основатель сети ресторанов Giotto Кемаль Кая рассказал корреспонденту Spot о самовольном сносе своего заведения в Бухаре, расположенного на улице Бахауддина Накшбанди (неподалеку от архитектурного ансамбля Ляби-Хауз). Данные действия, предпринимаемые со стороны хокимията Бухары, турецкий предприниматель считает неправомерными.
19 декабря 2019 года Ziyo-Baxsh Servis и хокимият Бухары заключили договор аренды (имеется в распоряжении Spot) сроком на 5 лет, по которому частной компании был предоставлен из резерва городского хокимията земельный участок площадью 350 кв. м. Согласно документу, подписанному тогдашним хокимом Бухары Каримом Камаловым, Giotto разрешалось построить из легких конструкций заведение общепита.
Кемаль Кая отметил, что Giotto просило бухарский хокимият продлить срок аренды земельного участка, который истек 18 декабря 2024 года, на что городские власти ответили отказом. По словам предпринимателя, хокимият требует снести заведение Giotto и хочет посадить на его месте деревья.
Как рассказал Кемаль Кая, в феврале хокимият Бухары прекратил электро- и газоснабжение заведения Giotto, которое перешло на питание от генератора. Затем хокимият также приостановил водоснабжение, из-за чего заведение Giotto вынужденно перестало работать и уволило десятки своих сотрудников, — поделился он.
Кроме того, городской хокимият подал иск в Бухарский межрайонный экономический суд, потребовав снести заведение Giotto на основании окончания срока аренды и привести земельный участок в исходное состояние. В заявлении отмечается, что 21 января местное управление Агентства кадастра направило предупредительное письмо о завершении аренды, которое Giotto, как сообщается, оставило без ответа.
10 апреля Бухарский межрайонный экономический суд, отклонив просьбу Ziyo-Baxsh Servis по переносу заседания, обязал компанию снести легкие конструкции заведения, вернуть земельный участок в первоначальное состояние и выплатить госпошлину в размере 7,5 млн сумов. Ziyo-Baxsh Servis было предоставлено 15 дней на добровольное исполнение решения суда (также есть в распоряжении редакции).
Кемаль Кая подчеркнул, что, несмотря на наличие у Ziyo-Baxsh Servis одного месяца для подачи апелляции и полугода для кассационной жалобы, 29 апреля сотрудники хокимията приступили к самостоятельному разбору легких конструкций заведения Giotto. «Это вандализм», — заявил он, подчеркнув, что исполнением судебных указов должно заниматься Бюро принудительного исполнения, а не городской хокимият.
В этот же день предприниматель провел в Ташкенте встречу с хокимом Бухары Курбоном Турсуновым, после которой глава города, по его словам, поручил приостановить работы по сносу легких конструкций.
Основатель Giotto посетовал на неравные правила игры, когда с частью заведений срок аренды продлевается, а с другими — нет. Кемаль Кая попросил президента лишить хокимияты возможности оказывать давление на бизнес путем прекращения электро-, газо- и водоснабжения.
При этом предприниматель не планирует подавать жалобы в правоохранительные и иные органы, отметив, что в конечном итоге заявление попадет в орган, против которого оно было подано.
На одной аудиозаписи, предположительно, с сотрудниками городского хокимията они предложили решить проблему путем «обращения» (это слово звучало несколько раз) к хокиму Бухарской области. Однако Spot не может подтвердить подлинность записи.
В июне 2024 года на открытом диалоге с предпринимателями сфер общепита и торговли Кемаль Кая заявил, что его главный враг — это хокимият, добавив, что у него отсутствуют претензии к налоговым и другим надзорным органам.
Ранее Spot писал, что депутат направил запрос в хокимият Ташкента по ситуации с заведением TESTO на Садыка Азимова.