Toshkentdagi ikkita bozor hududida rekonstruksiya va obodonlashtirish ishlari olib borilmoqda. Bu haqda poytaxt hokimligi matbuot xizmati xabar berdi.
Xususan, ilgari muqobil savdo joylarini tayyorlash zarurati tufayli to‘xtatilgan Qo‘yliq bozori hududining bir qismini reorganizatsiya qilish va obodonlashtirish ishlari qayta tiklandi.
Hokimlik bozor “yanada tartibga keltirilgani"ni, jumladan, tadbirkorlar uchun joylar yaratilganini qayd etdi. “Barcha ishlar bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda, shu bilan birga, savdo faoliyati to‘xtatilmagan”, deyiladi xabarda.
Bungacha bozor hududida muammolar to‘planib qolgani, bular qatorida jinoyatchilik xavfi, eskirgan kommunikatsiyalar sababli yuzaga kelgan mayda yong‘inlar, sanitariya me’yorlarining buzilishi hamda odamlar salomatligiga xavf soluvchi tartibsiz savdo holatlari qayd etildi.
Shundan kelib chiqib, bozor xalqaro shahar standartlari asosida rekonstruksiya qilinmoqda. Hokimlik ishlar yakunlangach, hudud tadbirkorlar hamda tashrif buyuruvchilar uchun “qulay va xavfsiz makonga aylanishi"ga ishonmoqda.
Bundan tashqari, Yunusobod bozori hududining bir qismida ham rekonstruksiya ishlari boshlangan. Jarayonda Ahmad Donish ko‘chasi bo‘ylab, jumladan, yo‘l o‘tkazgich ostidagi avtomobil uchun to‘xtash joylari 180 tadan qariyb 350 ga yetkazildi.
Ilgari avtoturargohda amalga oshirilgan avtomobillarning tartibsiz savdo harakati o‘tish yo‘llariga salbiy ta’sir ko‘rsatgan bo‘lsa, hozir bu tartibga solinmoqda — avtomobillardan savdo qilgan shaxslar 50 metr ichkariga, maxsus tashkil etilgan hududga ko‘chirilmoqda. Bu yerda savdo qilish uchun qulay va xavfsiz sharoitlar yaratilgan.
Poytaxt hokimligi rekonstruksiya jarayonida har ikkala bozorda ham tartib o‘rnatish, sanitariya sharoitlarini yaxshilash, infratuzilmani yangilash va umumiy xavfsizlik darajasini oshirish maqsad qilinganini qayd etdi.
Shuningdek, kelgusida soliq to‘lovlari tizimini raqamlashtirish rejalashtirilgan, bu to‘lovlarning shaffofligini ta’minlashi hamda yashirin iqtisodiyotning bozordagi ta’sirini kamaytirishi kutilmoqda.
2024-yilning dekabr oyida davlat rahbariga Yunusobod dehqon bozori o‘rnida uch qavatli ekobozor qurish rejalalari taqdim etildi. Uning yonida qo‘shimcha savdo markazi hamda zargarlik uyi barpo etiladi. Bu binolarning yerosti qismida mingdan oshiq avtomobil sig‘adigan turargoh bo‘ladi.

На территории двух рынков Ташкента идут работы по реконструкции и благоустройству. Об этом сообщила пресс-служба столичного хокимията.
С сегодняшней даты возобновляются «работы по реорганизации и благоустройству» на рынке Куйлюк. Как отметили в администрации, до этого их прерывали с целью подготовки альтернативных торговых мест и создания условий для предпринимателей.
Вся работа по «наведению порядка, улучшению санитарных условий, обновлению инфраструктуры и повышению общего уровня безопасности» проходит поэтапно, подчеркнули в хокимияте. Рынок не закрывается, а торговля на нем продолжится.
Также в рамках реорганизации планируется цифровизация комплекса. Как ожидается, она обеспечит прозрачность налоговых отчислений и поспособствует сокращению «теневой» экономики.
До реконструкции в работе рынка накапливались «многочисленные проблемы», включая криминогенные факторы и мелкие возгорания из-за устаревших коммуникаций. В хокимияте также отметили нарушения санитарных норм и хаотичность торговли.
Проект реорганизации предусматривает приведение комплекса в соответствие с современными городскими и международными стандартами. В хокимияте пообещали, что рынок «станет более комфортным, безопасным и удобным для всех участников».
Кроме того, реконструкция стартовала на парковке при рынке «Юнусабад». На время работ вместо выбывших 180 машиномест организовано 350 парковочных мест вдоль улицы Ахмада Дониша, в том числе под путепроводом.
Автостоянка ранее служила местом «хаотичной торговли с автомобилей», что влияло на порядок и проходимость. В рамках реконструкции для продавцов с автотранспортом будет организована специальная зона в 50 метрах от дороги.
В этой зоне продавцам обеспечат «более удобные и безопасные условия», заверили в хокимияте. Также отмечалось, что реконструкция призвана улучшить санитарное состояние и ситуацию с безопасностью, обеспечить удобство и сократить теневую экономику.
Ранее Spot писал, что АУГА выставило на торги здания и сооружения «Рисового базара» для строительства современного торгового комплекса.