2025-yilning yanvar-dekabr oylari yakuniga ko‘ra o‘zbek so‘mi AQSH dollariga nisbatan sezilarli darajada mustahkamlangan. Bu haqda Spot o‘rgangan Markaziy bank ma’lumotlaridan ma’lum bo‘ldi.
Dekabr oyida milliy valyuta dollarga nisbatan 122,93 so‘mga yoki 1,03% ga arzonlashib, 12 025,23 so‘mni tashkil etdi. Oyning birinchi yarmida valyutalar kursi 12 100 so‘mdan oshdi. Biroq, ikkinchi yarmida milliy valyuta mustahkamlana boshladi va 12 ming so‘mdan pastga tushdi. So‘nggi savdo kunlarida dollar kursi pasayishni biroz qopladi, ammo yilni 12 ming so‘mdan biroz yuqoriroq yakunladi.
Joriy oy oxirida O‘zbekistondagi aksariyat tijorat banklarida dollar kursi 12 000 so‘mdan pastligicha qolmoqda. Eng qimmat AQSH valyutasini Mikrokreditbank va InfinBank xarid qilmoqda — 12 000 so‘m, eng foydali sotuv kursi esa Asakabank va Orient Finans Bank tomonidan taklif etilmoqda — 12 030 so‘m.
12 oy davomida milliy valyuta dollarga nisbatan 6,93% ga yoki qariyb 900 so‘mga mustahkamlandi. Masalan, 2024-yilda o‘zbek so‘mi nisbiy hisobda atigi 4,71% ga, mutlaq hisobda esa 581,78 so‘mga qadrsizlangan.
Mutaxassislar nima deydi?
Markaziy bank ichki valyuta bozori sharhida milliy valyutaning mustahkamlanishini valyuta oqimlarining sezilarli darajada oshishi bilan izohladi.
Chet el valyutasi tushumlarining ko‘payishi sabablari orasida:
- eksport;
- xorijiy kreditlar;
- pul o‘tkazmalari;
- xorijiy investitsiyalar;
- importni nisbatan barqarorlashtirish.
Iqtisodchi Yuliy Yusupov Spot’ga bergan intervyusida bu yil birinchi marta so‘mning dollarga nisbatan nominal qiymati mustahkamlanganini aytdi. Biroq, real ko‘rinishda so‘mning dollarga nisbatan kursi 2022-yilda ham, 2024-yilda ham mustahkamlangan.
Uning aytishicha, so‘mning haqiqiy mustahkamlanishi faqatgina 2025-yilga xos hodisa emas. 2022-yilda bu Ukrainadagi urush, ko‘chib kelganlarning mablag‘ oqimi va eksport hajmining o‘sishi bilan bog‘liq bo‘lgan. 2024-yilda ham urushning oqibatlari, muhojirlardan keladigan daromadlar va oltin narxining ko‘tarilishi tufayli yuz bergan.
2025-yilda milliy valyutani mustahkamlashga quyidagilar ko‘maklashdi:
1. Oltin eksportining o‘sishi
oltin narxi yil boshidagi $2500−2600 dan bir unsiya uchun $4500 dan oshdi.
oltin eksporti 10 oyda o‘tgan yilga nisbatan 53% ga oshgan.
oltin umumiy tovar eksportining 49,3% ini tashkil etib, 2020-yilgi rekorddan (45,4%) oshib ketdi.
2. Xizmatlar va boshqa valyuta manbalaridan olinadigan daromadlarning o‘sishi
- turizm xizmatlari qiymat jihatidan qariyb 1,5 barobar o‘sdi va oltindan keyin ikkinchi yirik eksport sohasiga aylandi.
- meva-sabzavot va uran eksporti ko‘paydi.
- valyuta oqimini migrantlarning daromadlari hamda hukumat va davlat kompaniyalarining tashqi qarzlari ham ta’minlaydi, bu esa milliy valyuta kursini mustahkamlaydi.
3. Dollar va so‘m kursiga jahon omillarining ta’siri.
- so‘mning mustahkamlanishi ham ichki omillar, ham dollarning global pasayishi bilan bog‘liq.
- dollarga bo‘lgan ishonchning pasayishi AQSH prezidenti Donald Trampning siyosati va jahon iqtisodiyotidagi beqarorlik bilan bog‘liq.
- dollarga bo‘lgan talabning pasayishi va oltin narxining rekord darajada oshishi birgalikda so‘mning mustahkamlanishiga hissa qo‘shdi.
Kuchli so‘m tufayli, avvalo, inflyatsiya o‘sish sur’atining sekinlashishi natijasida iste’molchilar hamda qarz oluvchilar, jumladan, dollar qarzlarini qaytargan Iqtisodiyot va moliya vazirligi foyda ko‘rdi. Zarar ko‘rganlar orasida esa eksportchilar va import mahsulotlari bilan raqobatlashayotgan mahalliy ishlab chiqaruvchilar bor.
Bundan tashqari, iqtisodchi Otabek Bakirov Spot’ga bergan intervyusida so‘mning mustahkamlanish sabablari, uning narxlar va byudjetga ta’siri, oltin narxining oshishi tufayli zaxiralar zarurati haqida gapirib, dollar kursi bo‘yicha prognozi bilan o‘rtoqlashdi.
O‘zbekiston so‘mning mustahkamlanishidan qanday foyda oldi?
27-noyabr kuni Markaziy bank raisi o‘rinbosari Nodirbek Achilov dollar kursining pasayishi import tovarlari inflyatsiyasining pasayishiga olib kelganini aytdi. Oktabr oyida sanoat mahsulotlari narxlarining o‘sishi 5,8% gacha sekinlashdi, biroq xizmatlar sohasida o‘sish tendensiyasi kuzatilmoqda.
So‘mning mustahkamlanishi almashuv kursi o‘zgarishiga nisbatan inflyatsion kutilmalarni ikki baravardan ko‘proqqa pasaytirishga imkon berdi — 2024-yil noyabr oyidagi 51% dan o‘tgan oyda 22% gacha. Shu bilan birga, milliy valyutaga bo‘lgan ishonch ortib bormoqda, bu esa so‘mdagi pul massasining 2024-yildagi 220,1 trln so‘mdan oktabr oyida 282,3 trln so‘mgacha oshishiga olib keladi (o‘sish — 28,1%).
Kreditlar va omonatlarning dedollarizatsiyasi ham kuzatilmoqda. Masalan, joriy yilning 10 oyida xorijiy valyutadagi kreditlar ulushi o‘tgan yilgi 41% dan 38% ga, depozitlar esa 26% dan 23% ga kamaygan. 2021-yildan beri qarzlarning dedollarizatsiya darajasi 10 foiz bandni, omonatlarniki esa 16 foiz bandni tashkil etdi.
Bundan tashqari, milliy valyutaning mustahkamlanishi tufayli tashqi qarzga xizmat ko‘rsatish xarajatlari kamaydi. Davlat xarajatlarni 4,7% ga, biznes esa taxminan 5% ga qisqartirdi.
Oktabr oyida Markaziy bank raisi Timur Ishmetov so‘mning mustahkamlanishi hisobiga davlat tashqi qarziga xizmat ko‘rsatish xarajatlari 1,3 trln so‘mga, korporativ qarzlar bo‘yicha esa 3,6 trln so‘mga qisqarganini ma’lum qilgandi. Iqtisodiyotning umumiy hajmi 4,9 trln so‘mni tashkil etdi.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda 2026-yildan steyblkoinlarni tartibga soluvchi maxsus rejim joriy etilishi haqida yozgandi.

По итогам января-декабря 2025 года узбекский сум заметно укрепился к американскому доллару, следует из данных ЦБ, которые изучил Spot.
В декабре национальная валюта подешевела к доллару на 122,93 сумов или на 1,03% — до 12025,23 сумов. В первой половине месяца курс валют превысил отметку 12 100 сумов. Однако во второй половине нацвалюта начала укрепляться, опустившись ниже 12 000 сумов. В последние торговые дни курс доллара немного отыграл падение, но завершил год чуть выше 12 тыс. сумов.
По окончании декабря курс доллара в большинстве коммерческих банков Узбекистана остается ниже 12 тыс. сумов. Дороже всего американскую валюту покупают «Микрокредитбанк» и InfinBank — 12 000 сумов, а самый выгодный курс продажи в 12 030 сумов предлагают «Асакабанк» и Orient Finans Bank.
За 12 месяцев нацвалюта укрепилась к доллару на 6,93% или почти на 900 сумов. Например, в 2024 году узбекский сум обесценился всего на 4,71% в относительном исчислении, в абсолютном — на 581,78 сумов.
Что говорят эксперты
Центральный банк в своем обзоре внутреннего валютного рынка объяснил укрепление национальной валюты значительным ростом валютных потоков.
Среди причин увеличения поступлений инвалюты:
- экспорт;
- иностранные кредиты;
- денежные переводы;
- иностранные инвестиции;
- относительная стабилизация импорта.
Экономист Юлий Юсупов в интервью Spot рассказал, что в этом году впервые сум укрепился номинально по отношению к доллару. Однако в реальном выражении курс сума укреплялся по отношению к доллару и в 2022 году, и в 2024-м.
По его словам, реальное укрепление сума — это не только феномен 2025 года. В 2022 году это было связано с войной в Украине, притоком денег релокантов и ростом экспорта. В 2024-м — тоже последствия войны, доходы от мигрантов и рост цен на золото.
В 2025 году укреплению национальной валюты способствовали:
1. Рост экспорта золота
- цена золота выросла с $2500−2600 в начале года до свыше $4500 за унцию.
- экспорт золота за 10 месяцев увеличился на 53% по сравнению с прошлым годом.
- золото занимает 49,3% всего товарного экспорта, превысив рекорд 2020 года (45,4%).
2. Рост доходов от услуг и других источников валюты
- туристические услуги выросли в стоимостном выражении примерно в 1,5 раза и стали вторым по величине экспортным сектором после золота.
- увеличился экспорт фруктов, овощей и урана.
- приток валюты обеспечивают также доходы мигрантов и внешние займы правительства и госкомпаний, что укрепляет курс национальной валюты.
3. Влияние мировых факторов на курс доллара и сума
- укрепление сума связано как с внутренними факторами, так и с глобальным падением доллара.
- снижение доверия к доллару связано с политикой президента США Дональда Трампа и нестабильностью мировой экономики.
- падение спроса на доллар и рекордный рост цен на золото совместно способствовали укреплению сума.
От крепкого сума выиграли в первую очередь потребители из-за замедления темпов роста инфляции и заемщики, в том числе Министерство экономики финансов, которые отдавали долги в долларах. Среди проигравших — экспортеры и местные производители, конкурирующие с импортом.
Кроме того, экономист Отабек Бакиров в интервью Spot рассказал о причинах укрепления сума, его влиянии на цены и бюджет, необходимости резервов из-за роста цен на золото, а также поделился прогнозом по курсу доллара.
Как Узбекистан выиграл от укрепления сума
27 ноября заместитель председателя ЦБ Нодирбек Ачилов заявил, что падение курса доллара привело к снижению инфляции на импортные товары. В октябре рост цен на промышленные товары замедлился до 5,8%, однако в сфере услуг наблюдается повышательная тенденция.
Крепкий сум позволил более чем вдвое снизить инфляционные ожидания касательно колебаний обменного курса — с 51% в ноябре 2024 года до 22% в прошлом месяце. При этом растет уверенность в национальной валюте, что ведет к увеличению сумовой денежной массы — с 220,1 трлн в 2024 году до 282,3 трлн сумов в октябре (рост на 28,1%).
Также происходит дедолларизация кредитов и вкладов. Например, за 10 месяцев этого года доля кредитов в иностранной валюте снизилась с прошлогодних 41% до 38%, а депозитов — с 26% до 23%. С 2021 года темпы дедолларизации займов составили 10 процентных пунктов, а вкладов — 16 процентных пунктов.
Кроме того, благодаря укреплению нацвалюты снизились расходы по обслуживанию внешнего долга. Государство сократило затраты на 4,7%, а бизнес — примерно на 5%.
В октябре глава Центрального банка Тимур Ишметов сообщил, что за счет укрепления сума расходы по обслуживанию внешнего государственного долга сократились на 1,3 трлн сумов, а по корпоративному — 3,6 трлн сумов. Общая экономия составила 4,9 трлн сумов.