2026-yilning yanvar-aprel oylari yakunlariga ko‘ra, o‘zbek so‘mi dollarga nisbatan biroz mustahkamlandi. Bu haqda Spot o‘rgangan Markaziy bank ma’lumotlaridan ma’lum bo‘ldi.
O‘tayotgan oyda milliy valyuta dollarga nisbatan 235,92 so‘mga yoki 1,93% ga oshib, 11 974,79 so‘mni tashkil etdi. Oyning birinchi yarmida kurs 12 200 so‘m atrofida edi. Biroq, ikkinchi yarmida milliy valyuta 200 so‘mdan ko‘proqqa mustahkamlandi va 19-yanvardan beri birinchi marta 12 000 so‘mdan pasaydi.
Respublika valyuta birjasi ma’lumotlariga ko‘ra, dollar/so‘m juftligida savdo hajmining eng yuqori cho‘qqisi o‘tgan haftaga to‘g‘ri keldi, bu esa milliy valyutaning keskin mustahkamlanishiga to‘g‘ri keldi.
Aprel oyi oxirida O‘zbekistonning barcha tijorat banklarida dollar kursi 12 000 so‘mdan yuqoriligicha qolmoqda. Amerika valyutasini ANOR BANK va Xalq banki eng qimmat — 11 990 so‘mdan sotib olmoqda. Eng qulay 12 960 so‘mlik sotuv kursini Anorbank taklif etadi.
Yil boshidan buyon milliy valyuta dollarga nisbatan 0,42% ga yoki 50 so‘mdan ko‘proqqa mustahkamlandi. 2025-yil yakunlariga ko‘ra, dollar kursi nominal hisobda 6,9% ga pasaydi.
Iqtisodchi va Mirkonomika Telegram-kanali muallifi Mirkomil Xolboyev aprel oyida so‘mning mustahkamlanishini quyidagi omillar bilan izohladi:
• $1 mlrd so‘mlik xalqaro suveren obligatsiyalarni chiqarish;
• mehnat migrantlari uchun asosiy bozor bo‘lgan Rossiya rublining sezilarli darajada mustahkamlanishi (8,1%);
• oltinni hisobga olmaganda eksportning yuqori o‘sishi (birinchi chorakda o‘sish 24,9% ni tashkil etdi).
Aprel oyida so‘mning kunlik o‘zgaruvchanligi 0,24% ni tashkil etdi, bu mart oyidagi ko‘rsatkichdan (0,18%) sezilarli darajada yuqori.
Biroq, bu ko‘rsatkich 2025-yilning may-sentabr oylariga nisbatan sezilarli darajada pastligicha qolmoqda, bu ham mavsumiy omillar bilan izohlanishi mumkin, deya qo‘shimcha qildi ekspert.
Avvalroq Spot Markaziy bank iqtisodiy o‘sish bo‘yicha prognozni 7−7,5% gacha oshirgani haqida yozgandi.
Shu bilan birga, inflyatsion bosim yuqori darajada qolmoqda, jumladan import narxlari orqali ham bosim kuchaymoqda.

По итогам января-апреля 2026 года узбекский сум незначительно укрепился к доллару, следует из данных Центрального банка, которые изучил Spot.
В этом месяце национальная валюта укрепилась к доллару на 235,92 сума, или на 1,93% — до 11 974,79 сума. В первой половине месяца курс находился на уровне около 12 200 сумов. Однако во второй половине нацвалюта укрепилась более чем на 200 сумов и впервые с 19 января достигла отметки 12 000 сумов.
Согласно данным Узбекской республиканской валютной биржи, пик объема торгов в паре доллар/сум пришелся на последнюю неделю, что совпало с резким укреплением нацвалюты.
По окончании апреля курс доллара во всех коммерческих банках Узбекистана остается выше 12 тыс. сумов. Дороже всего американскую валюту покупают ANOR BANK и «Народный банк» — 11 990 сумов. Самый выгодный курс продажи в 12 960 сумов предлагает ANOR BANK.
С начала года национальная валюта укрепилась к доллару на 0,42%, или более чем на 50 сумов. По итогам 2025 года курс доллара снизился на 6,9% в номинальном выражении.
Экономист и автор Telegram-канала Mirkonomika Миркомил Холбоев объяснил укрепление сума в апреле следующими факторами:
• выпуск международных суверенных облигаций в сумах на $1 млрд;
• значительное укрепление российского рубля (8,1%) — основной рынок для трудовых мигрантов;
• высокий рост экспорта без учета золота (в первом квартале рост составил 24,9%).
В апреле дневная волатильность сума составила 0,24%, что заметно выше мартовского показателя (0,18%). Однако этот показатель продолжает оставаться значительно ниже, чем в мае-сентябре 2025 года, что также может объясняться сезонными факторами, добавил эксперт.