Toshkentning yangi xalqaro aeroporti qurilishi iyun oyida boshlanishi kutilmoqda. Bu haqda 5-may kuni transport vaziri o‘rinbosari Jasurbek Choriyev Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan Osiyo taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining 59-yillik yig‘ilishi doirasida Spot muxbiriga bergan intervyusida ma‘lum qildi.
“Qurilishni iyun oyida boshlaymiz. May oyi o‘rtalarigacha [davlat va xususiy sherik o‘rtasida] DXSh to‘g‘risidagi bitimni imzolashimiz kerak. Aslini olganda, biz yakuniy bosqichdamiz. Bitimni imzolaganimizdan so‘ng, hukumat tomonidan qisqacha ko‘rib chiqish bo‘ladi va shundan keyin ruxsatni olib, qurilishni boshlaymiz”, — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, prezident iyun oyidan Toshkentning yangi aeroporti qurilishini boshlash bo‘yicha aniq topshiriq bergan. Xususiy kompaniyalar konsorsiumi loyihani amalga oshirishga tayyor, deya qo‘shimcha qildi vazir o‘rinbosari.
Choriyev loyihada Irlandiya kompaniyalari hamda boshqa maslahatchilar ham ishtirok etayotganini ta‘kidladi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston DXSh loyihasi doirasida kafolatlangan yo‘lovchi oqimi bo‘yicha majburiyat olmaydi.
“Prognozlar bor va hamma ish ular asosida ketmoqda, umuman olganda, bu prognozlar juda yaxshi. Bizda yillik [yo‘lovchi oqimi] o‘sishi qariyb 30% ni tashkil etadi. Hozir biroz kamaygan bo‘lsa-da, bu baribir juda yuqori ko‘rsatkich”, — deya so‘ziga yakun yasadi u.
Mart oyida prezidentga Toshkent yaqinidagi yangi xalqaro aeroport qurilishining borishi to‘g‘risida hisobot berilgan edi. Birinchi bosqichda maydoni 208 ming kvadrat metr bo‘lgan terminal hamda har biri 4 kilometrlik ikkita uchish-qo‘nish yo‘lagi quriladi.
Yangi aeroport uchun ajratilgan hudud xatlovdan o‘tkazilib, aholi ko‘chiriladi. Kadastr agentligi hududdagi mulk qiymati asossiz oshib ketmasligi uchun yangi loyihalar va qurilish ishlari cheklanishini ma’lum qildi.
Spot, avvalroq, Farg‘ona aeroportining yangi terminali soatiga 1200 nafar yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatishga mo‘ljallanishi haqida yozgandi.

Начало строительства нового международного аэропорта Ташкента ожидается уже в июне. Об этом 5 мая заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев рассказал в интервью корреспонденту Spot на полях 59-го ежегодного заседания Совета управляющих Азиатского банка развития в Самарканде.
«Стройку мы начнем в июне. Мы должны подписать соглашение о ГЧП [между государственным и частным партнером] до середины мая. В принципе, мы находимся на финальной стадии. Как только подпишем, у нас будет короткое ревью со стороны правительства и, в принципе, уже получим добро и начнем строить», — заявил он.
По его словам, президент дал четкое поручение начать строительство нового аэропорта Ташкента с июня. Консорциум частных компаний уже готов к реализации проекта, добавил он.
Замминистра транспорта отметил, что в проекте участвуют компании из Ирландии, а также другие консультанты.
При этом Узбекистан не берет на себя обязательств по гарантированному пассажиропотоку в рамках проекта ГЧП.
«Есть прогнозы, и все идет по ним, которые, в принципе, очень хорошие. У нас годовой рост [пассажиропотока] составляет порядка 30%. Сейчас чуть-чуть меньше, но это все равно очень большой показатель», — резюмировал Чориев.
В марте президент заслушал доклад о ходе строительства нового международного аэропорта под Ташкентом. На первом этапе построят терминал площадью 208 тыс. кв. м и две взлетно-посадочные полосы по 4 км.
Южнокорейское издание The Korea Herald писало, что новый международный аэропорт Ташкента планируют открыть в 2029 году.