Poytaxt hokimi Shavkat Umurzoqov O‘zbekiston delegatsiyasining Tyanszinga amaliy tashrifi doirasida China Railway Construction Corporation kompaniyasi bilan bo‘lib o‘tgan muzokaralarda ushbu mavzuni ko‘tardi. Transport infratuzilmasini rivojlantirish uchrashuvning asosiy mavzularidan biri bo‘ldi.
Tomonlar uzunligi qariyb 100 km bo‘lgan aylanma pullik trassa va Toshkent markazidan loyihalashtirilayotgan xalqaro aeroport yo‘nalishi bo‘yicha pulli magistral qurish loyihasini amalga oshirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Shuningdek, Umurzoqov CRCCga kompleks renovatsiya loyihalarida ishtirok etish imkoniyatini ko‘rib chiqishni taklif qildi. Ishtirokchilar shahar infratuzilmasini modernizatsiya qilish, shaharsozlik va ekologiya sohalarida zamonaviy yechimlarni joriy etish mavzulariga to‘xtaldilar.
Muzokaralarda kompaniya tajribasini maktab, bog‘cha, tibbiyot muassasalari va boshqa ijtimoiy obyektlar qurilishida qo‘llash masalalari muhokama qilindi.
Yana bir mavzu “zamonaviy ekologik standartlar va texnologiyalarni qo‘llagan holda” qurilish va maishiy chiqindilarni qayta ishlash poligonini qurish bo‘ldi.
Kompaniya vakillari loyihalarni o‘rganishga qiziqish bildirdi va hamkorlikni rivojlantirishga tayyorligini bildirdi, deya ta’kidladi hokimlik.
Bundan oldin O‘zbekiston delegatsiyasi Tyanszinda shahar xizmatlari vakillari bilan uchrashdi. Tomonlar ikki shahar o‘rtasidagi amaliy almashinuv, Xitoyning muhandislik yechimlarini o‘rganish va ularni Toshkent sharoitida qo‘llash imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida barqaror shahar infratuzilmasini yaratish bo‘yicha hamkorlik va loyihalarni birgalikda ishlab chiqish to‘g‘risidagi hujjatlar imzolandi.
Ular, jumladan, drenaj tizimlarini rivojlantirish, tozalash inshootlarini yangilash, zamonaviy oqova suvlarni chiqarish, tozalash va suvdan qayta foydalanish texnologiyalarini o‘z ichiga oladi.
Bundan tashqari, Umurzoqovni Tyanszin meri Chjan Gun qabul qilib, savdo-iqtisodiy aloqalar, O‘zbekiston poytaxtida qulay ishbilarmonlik va investitsiya muhitini yaratish masalalarini muhokama qildi. So‘nggi yillarda shaharlar o‘rtasidagi savdo hajmi 58 foizga oshgani qayd etildi.
Xitoylik investorlarni qo‘llab-quvvatlash va qo‘shma loyihalarni qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratildi. Tyanszin ma’muriyati Xitoy biznesi bilan tezkor hamkorlik qilish uchun shtab tashkil etish g‘oyasini qo‘llab-quvvatladi.
Yana bir mavzu Toshkent shahrida tozalash inshootlari, drenaj va irrigatsiya infratuzilmasini qurish sohasida Tianjin Urban Construction kompaniyasi bilan hamkorlik bo‘ldi. Xitoy tomoni loyihalarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
Avvalroq Spot Toshkentdagi Brodvey rekonstruksiya qilinishi haqida yozgandi.
Hudud infratuzilmasi, piyodalar yo‘laklari, yoritish tizimi va yashil maydonlar yangilanadi, kamida 1000 tup daraxt va manzarali o‘simlik ekiladi.

В Ташкенте планируется строительство нескольких платных автомагистралей, сообщает пресс-служба городского хокимията.
Глава столицы Шавкат Умурзаков поднимал тему на переговорах с компанией China Railway Construction Corporation, прошедших в рамках рабочего визита узбекистанской делегации в Тяньцзинь. Развитие транспортной инфраструктуры стало одной из главных тем встречи.
Стороны обсудили перспективы реализации проекта по строительству кольцевой платной трассы длиной около 100 км и платной магистрали из центра Ташкента в направлении проектируемого международного аэропорта.
Также Умурзаков предложил CRCC рассмотреть возможность участия в проектах комплексной реновации. Участники затронули темы модернизации городской инфраструктуры, внедрения современных решений в градостроительной сфере и экологии.
На переговорах обсуждались вопросы задействования опыта компании в строительстве школ, детских садов, медицинских учреждений и других социальных объектов. Еще одной темой стало строительство полигона для переработки строительных и бытовых отходов «с применением современных экологических стандартов и технологий».
Представители компании «выразили заинтересованность» в изучении проектов и выразили готовность к развитию взаимодействия, отметили в хокимияте.
До этого узбекистанская делегация встретилась с представителями городских служб в Тяньцзине. Стороны обсудили практический обмен между двумя городами, изучение китайских инженерных решений и возможности их применения в условиях Ташкента.
По итогам встречи были подписаны документы о сотрудничестве и совместной проработке проектов по созданию устойчивой городской инфраструктруры. Среди прочего они охватывают развитие дренажных систем, обновление очистных сооружений, современные технологии водоотведения, очистки и повторного использования воды.
Кроме того, Умурзакова принял мэр Тяньцзиня Чжан Гун, чтобы обсудить торгово-экономические связи, создание благоприятной бизнес-среды и инвестиционного климата в столице Узбекистана. Отмечался рост объема торговли между городами в последние годы на 58%.
Особое внимание уделялось поддержке китайских инвесторов и сопровождению совместных проектов. Администрация Тяньцзиня поддержала идею создать штаб для оперативного взаимодействия с бизнесом из КНР.
Еще одной темой стало сотрудничество с компанией Tianjin Urban Construction в сфере строительства очистных сооружений, дренажной и ирригационной инфраструктуры в Ташкенте. Китайская сторона выразила готовность оказать всестороннюю поддержку проектам.