Kapitalbank O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki bilan hamkorlikda G.V. Plexanov nomidagi RIU Toshkent filialida Kapital Talks & Quiz 2.0 yirik ta’lim tadbirini o‘tkazdi.
kapitalbank, reklama
Ushbu loyiha ikkinchi marta tashkil etilib, o‘z ko‘lami va ishtirokchilar geografiyasini kengaytirishda davom etmoqda. Bu yil maydonga 11 ta oliy ta’lim muassasalaridan taxminan 200 nafar talaba, akademik hamjamiyat, bank sohasi vakillari, shuningdek biznes va kreativ sanoat ekspertlari to‘plandi. Loyihaning asosiy maqsadi — yosh avlodda kasbiy va shaxsiy o‘sish poydevori sifatida moliyaga ongli yondashuvni shakllantirishdan iborat.
“Bugun moliyaviy savodxonlik faqat raqamlar, kreditlar yoki bank mahsulotlaridan iborat tushuncha emas. Bu allaqachon hayot sifati, teran qarorlar qabul qilish, trendlarni xavflardan ajrata bilish va har kuni o‘zgarib borayotgan dunyoda tanqidiy fikrlashni saqlab qolish masalasiga aylangan. Markaziy bank bilan birgalikda amalga oshirilayotgan Kapital Talks & Quiz 2.0 loyihasi murakkab moliyaviy formulalar tilini jonli va tushunarli muloqot formatiga o‘zgartirishni ko‘zda tutgan. Bunday ta’lim tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlagan holda biz kelajakda mamlakatimiz iqtisodiyotining rivojlanish yo‘nalishini belgilab beradigan mas’uliyatli, tadbirkor va moliyaviy savodxon yangi avlod yetakchilarini shakllantirishga sarmoya kiritmoqdamiz”, — deya ta’kidladi “Kapitalbank” ATB boshqaruv raisining birinchi o‘rinbosari Sardor Ismailov tadbirning ochilish marosimidagi nutqida.
Intensiv dastur ikki asosiy qismni o‘z ichiga oldi. Birinchisi — “Kapital Talks” — TED-formatida bo‘lib, undagi ma’ruzalar moliyani boshqarishning turli jihatlari va ongli qarorlar qabul qilishga bag‘ishlandi. Spikerlar sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalarning moliyaviy savodxonlikni qanday o‘zgartirayotgani, kelajak bankining qanday bo‘lishi, kreditlash madaniyatini rivojlantirishning ahamiyati va ongli moliyaviy odatlarni shakllantirish yo‘llari haqida so‘z yuritdi. Ma’ruzalardan so‘ng o‘tkazilgan panel muhokamasida ekspertlar talabalarni qiziqtirgan savollariga javob berishdi.
Dasturning asosiy interaktiv elementi Kahoot platformasidagi “Kapital Quiz” viktorinasi bo‘ldi. Talabalar real vaqt rejimida moliya sohasidagi bilimi, mantiq va tezkor fikrlash qobiliyatlarini sinab ko‘rdi. Viktorina yakunida eng yaxshi 10 nafar ishtirokchi Markaziy bank va Kapitalbankning sovrinlari hamda sertifikatlari bilan taqdirlandi.
Markaziy bankning Finlit Network loyihasining eng faol ishtirokchilarini mukofotlash marosimi esa tadbirning muhim ramziy qismiga aylandi. Natijalar loyihaning networking-hamjamiyatidagi ochiq ovoz berish natijalari asosida aniqlandi.
2025-yil davomida Finlit Network doirasida:
• sahnada 12 nafar yosh spiker nutq so‘zladi;
• FinTalk uchrashuvlari tashkil etildi;
• 500 dan ortiq talaba va yosh ishtirokchi hamjamiyatga qo‘shildi;
• Finlit Network Awards yakuniy ovoz berishida 4000 dan ziyod kishi ishtirok etdi.
Yil yakuniga ko‘ra, loyihaning eng faol 10 nafar ishtirokchisi alohida taqdirlandi.
Shu tariqa Kapital Talks & Quiz 2.0 faqatgina moliyaviy savodxonlikni rivojlantiribgina qolmay, talabalarni o‘z kelajagi va moliyasiga yanada ongli munosabatda bo‘lishga ilhomlantiruvchi maydonga aylandi.

«Капиталбанк» совместно с Центральным банком Республики Узбекистан и при поддержке Ташкентского филиала РЭУ им. Г.В. Плеханова провел масштабное образовательное мероприятие Kapital Talks & Quiz 2.0.
Образовательный интенсив состоялся во второй раз и продолжает расширять масштаб и географию участников. В этом году площадка объединила около 200 участников — студентов из 11 вузов, представителей академического сообщества, банковского сектора, а также экспертов бизнеса и креативных индустрий. Главная цель проекта — формирование у молодого поколения осознанного подхода к финансам как основы профессионального и личностного роста.
«Сегодня финансовая грамотность — это уже не только про цифры, кредиты или банковские продукты. Это про качество жизни, умение принимать взвешенные решения, отличать тренды от рисков и сохранять критическое мышление в мире, который меняется буквально каждый день. Проект Kapital Talks & Quiz 2.0, реализуемый совместно с Центральным банком, призван перевести язык сложных финансовых формул в формат живого и понятного диалога. Поддерживая такие образовательные инициативы, мы инвестируем в формирование нового поколения ответственных, предприимчивых и финансово грамотных лидеров, которым предстоит определять вектор развития экономики нашей страны», — отметил первый заместитель председателя правления АКБ «Капиталбанк» Сардор Исмаилов, приветствуя гостей мероприятия.
Программа интенсива включала два основных блока. Первый — Kapital Talks — прошел в формате динамичных TED-выступлений, посвященных разным аспектам управления финансами и принятию решений.
Спикеры сосредоточились на том, как ИИ и цифровые технологии меняют финансовую грамотность, каким будет банк будущего, почему важно развивать культуру кредитования и как формировать осознанные финансовые привычки. После выступлений состоялась панельная дискуссия, в рамках которой студенты задали вопросы экспертам.
Ключевым интерактивным элементом программы стала викторина Kapital Quiz на платформе Kahoot. В режиме реального времени студенты проверили свою эрудицию, логику и скорость мышления в области финансов. По итогам квиза 10 лучших участников получили призы и сертификаты от Центрального банка и «Капиталбанка».
Знаковым моментом мероприятия стала церемония награждения самых активных участников проекта Finlit Network Центрального банка за 2025 год. Результаты были определены по итогам открытого голосования в networking-сообществе проекта.
В течение 2025 года в рамках Finlit Network:
- на сцене выступили 12 молодых спикеров;
- были организованы FinTalk-встречи;
- более 500 студентов и молодых участников стали частью сообщества;
- в финальном голосовании Finlit Network Awards приняли участие более 4000 человек.
По итогам года были отмечены 10 самых активных участников проекта.
Таким образом, Kapital Talks & Quiz 2.0 стал пространством, которое не только развивает финансовую грамотность, но и вдохновляет студентов на более осознанное отношение к финансам и выбору своего будущего.