Universal Mobile Systems MChJ (MobiUz) ustav kapitalidagi 100% davlat ulushini sotish bo‘yicha xalqaro ochiq savdo jarayonlari o‘tkazildi. Bu haqda Davaktiv matbuot xizmati xabar berdi.
Mazkur jarayon doirasida Rothschild & Co xalqaro investitsiya banki strategik konsultant, “katta to‘rtlik” turkumiga kiruvchi KPMG moliyaviy konsultant hamda Deloitte mustaqil baholovchi sifatida jalb etildi.
Savdo jarayoni xalqaro bozorlarda keng targ‘ib qilindi, jumladan konsultantlarning global ofislari tarmoqlari orqali 100 dan ortiq strategik va moliyaviy investorlar bilan individual muloqotlar o‘tkazildi.
Mazkur jarayonda AQSh, Yaponiya, Fors ko‘rfazi mamlakatlari, Yevropa hamda Kavkazorti mintaqalaridan 15 dan ziyod (aksariyati xorijiy) investor ishtirok etdi. Bunda, 10 nafar ishtirokchi tomonidan dastlabki narx takliflari taqdim etildi.
Talabgorlarga konsultantlar tomonidan xalqaro standartlar asosida tayyorlangan kompleks moliyaviy va yuridik tahliliy maʼlumotlar (due diligence) taqdim etildi.
6 nafar ishtirokchi tomonidan MobiUz‘ni sotib olish bo‘yicha majburiyatga ega bo‘lgan qatʼiy takliflar (Binding Offer) qabul qilindi.
Davlat uchun eng yuqori iqtisodiy samaradorlikka erishish maqsadida jarayon investorlarning keng doirasidan eng raqobatbardosh takliflarni jalb qilishga qaratilgan tarzda tashkil etildi. Yakuniy bosqichda ishtirokchilarga qatʼiy narx takliflarini yana-da yaxshilash imkoniyati taqdim etildi.
Xususiylashtirish jarayoni yakuni bo‘yicha Davlat aktivlari agentligi tomonidan AQShning McKim and Company kompaniyasi boshchiligidagi moliyaviy investorlar va sohaviy texnologik hamkor JVR Enterprises LLC (DBA — JVR Capital Group) ishtirokidagi konsorsium taklifi g‘olib deb topildi.
Ushbu taklifga muvofiq, MobiUz kompaniyasining qiymati $351 mln darajasida baholangan bo‘lib, shuningdek telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirishga $500 mlngacha investitsiya kiritish rejalashtirilgan.
Bitimni yakunlash uchun tegishli tartibga soluvchi organlarning zarur ruxsatnomalarini olish, shuningdek belgilangan korporativ va huquqiy tartib-taomillarni bajarish talab etiladi.
2025-yilning iyunida Mobiuz’ni xususiylashtirish boshlandi. Bloomberg nashrining bitim tafsilotlari bilan tanish bo‘lgan ikki xabardor manbasiga tayanib yozishicha, O‘zbekiston mobil aloqa operatorini $300 mlnga sotishni rejalashtirmoqda.

Агентство по управлению государственными активами завершило международный открытый конкурс по продаже 100% государственной доли в уставном капитале Universal Mobile Systems (Mobiuz), сообщила пресс-служба ведомства.
Победителем стал консорциум финансовых инвесторов во главе с американской компанией McKim and Company при участии технологического партнера JVR Enterprises LLC (JVR Capital Group).
Предложение оценивает компанию в $351 млн и предусматривает инвестиции до $500 млн в развитие телекоммуникационной инфраструктуры.
В конкурсе приняли участие более 15 инвесторов из США, Японии, стран Персидского залива, Европы и Южного Кавказа, большинство из которых были иностранными. На первом этапе было получено 10 предварительных предложений, а в финале — 6 обязывающих заявок.
Процесс приватизации сопровождали международные консультанты: стратегическим консультантом выступил Rothschild & Co, финансовым — KPMG, независимым оценщиком — Deloitte.
В АУГА отметили, что предложенная оценка соответствует мультипликатору EV/EBITDA на уровне 7,4x, что превышает оценку независимого оценщика и отражает высокую конкурентность сделки.
Для завершения сделки требуется получение регуляторных одобрений и выполнение корпоративно-юридических процедур.