O‘zbekistonda nogironligi bo‘lgan shaxslarga imtiyozli avtoturargoh huquqini berishni raqamli formatga o‘tkazish taklif etildi. Adliya vazirligi tegishli qaror loyihasini normativ-huquqiy hujjatlar muhokamasi portalida e’lon qildi.
Hujjat I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslarga tegishli avtomobillarga “nogironligi bo‘lgan haydovchi” belgisini majburiy o‘rnatishni bekor qilishni nazarda tutadi.
Shuningdek, ularga avtoturargohdan bepul foydalanish uchun tibbiy ma’lumotnoma, nogironligi bo‘lgan bolalarning ota-onalari va vasiylariga esa pensiya guvohnomasini taqdim etish talab etilmaydi.
Imtiyozli avtoturargohdan foydalanish huquqi ijtimoiy karta orqali tasdiqlanadi. Haydovchi bitta kartaga 2 tagacha avtomobilni bepul biriktirishi mumkin.
Imtiyozni quyidagi usullardan biri orqali rasmiylashtirish mumkin:
• ijtimoiy kartani rasmiylashtirishda proaktiv tartibda;
• Inson ijtimoiy xizmatlar markaziga murojaat qilinganda;
• Baraka mobil ilovasida;
• Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida.
Arizada shaxsiy ma’lumotlar (ismi va familiyasi, tug‘ilgan sanasi, JSHSHIR, pasport ma’lumotlari), telefon va elektron pochta, shuningdek imtiyoz rasmiylashtirilayotgan avtomobil raqami ko‘rsatilishi talab etiladi. Nogironligi bo‘lgan bolalarning ota-onalari va vasiylari ham ularning ma’lumotlarini ko‘rsatishlari kerak.
Avtoturargoh imtiyozining amal qilish muddati 5 yilni tashkil etadi. Voyaga yetishiga 5 yildan kam vaqt qolgan nogironligi bo‘lgan bolalarning ota-onalari va vasiylari uchun imtiyoz ular voyaga yetgunga qadar amal qiladi.
Imtiyoz O‘zbekistondagi barcha pullik avtoturargohlarda amal qiladi. Ularning xodimlari nogironligi bo‘lgan shaxslarning to‘xtash joylaridan bepul foydalanish huquqini davlat raqamlarini aniqlash tizimlari yordamida tasdiqlashi mumkin bo‘ladi.
Yangi tartib Toshkent shahri va Toshkent viloyatida 2026-yil 1-sentabrdan, boshqa hududlarda esa 2027-yil 1-yanvardan kuchga kiradi.
Shu bilan birga, qaror loyihasida 1-avgustdan boshlab avtoturargoh imtiyozlarini ijtimoiy kartalarga bog‘lash xizmati yo‘lga qo‘yilishi ko‘zda tutilgan.
Qayd etilishicha, portalda hujjat muhokamasi 19-iyunga qadar davom etadi.
Avvalroq Spot endi Toshkentda noto‘g‘ri “parkovka” qilingan avtomobillar jarima maydoniga olib ketilishi haqida yozgandi.

В Узбекистане предложили перевести в цифровой формат предоставление права на льготную парковку для лиц с инвалидностью. Министерство юстиции опубликовало проект соответствующего постановления на портале обсуждения нормативно-правовых актов.
Документ предусматривает отмену обязательной установки на автомобили, принадлежащие лицам с инвалидностью I и II групп, знака «водитель с инвалидностью». Также им не потребуется для бесплатного пользования парковкой предъявлять медицинские справки, а родителям и опекунам детей с инвалидностью — пенсионные удостоверения.
Право пользования льготной парковкой будет подтверждаться при помощи социальной карты. К одной карте водитель сможет бесплатно привязать до 2 автомобилей.
Оформить льготу можно будет одним из следующих способов:
• в проактивном порядке при оформлении социальной карты;
• по обращению в центре социальных услуг «Инсон»;
• в мобильном приложении «Барака»;
• на Едином портале интерактивных государственных услуг.
В заявке требуется указать личные данные (имя и фамилию, дату рождения, ПИНФЛ, паспортные данные), телефон и электронную почту, а также номер автомобиля, на который оформляется льгота. Родители и опекуны детей с инвалидностью должны также указать их данные.
Срок действия парковочной льготы составит 5 лет. Для родителей и опекунов детей с инвалидностью, которым до совершеннолетия осталось меньше 5 лет, льгота будет действовать до днях их совершеннолетия.
Льгота будет действовать на всех платных парковках в Узбекистане. Их сотрудники смогут подтверждать право пользования лиц с инвалидностью на бесплатное пользование парковочными местами при помощи систем распознавания номерных знаков.
Новый порядок должен вступить в силу в Ташкенте и Ташкентской области с 1 сентября 2026, в других регионах — с 1 января 2027 года. При этом проект постановления предусматривает запуск услуги по привязке парковочных льгот к социальным картам с 1 августа.
Обсуждение документа продлится до 19 июня.
Ранее Spot писал, что Центр организации дорожного движения Ташкента предупредил водителей об эвакуации авто на штрафстоянку за неправильную парковку.