Farg‘ona viloyatida yashovchi uch nafar fuqaro — M.X., M.X. va K.I. oldindan til biriktirib, Telegramda bir nechta guruh ochgan. Ular ushbu guruhlar orqali 7 ta firma nomidan keshbek qaytarib olish huquqini beruvchi xarid cheklarini rasmiylashtirgan. Keshbek miqdori “Ijtimoiy reyestr"dagi shaxslar uchun 12% ni, qolganlar uchun esa 1% ni tashkil etgan.
Gumonlanuvchilar hech qanday moliyaviy aloqalari bo‘lmasa-da, kompaniyalar tomonidan 3,3 trln so‘mlik tovar va xizmatlar xarid qilingani to‘g‘risida soxta elektron hisobvaraq-fakturalarni rasmiylashtirgan. So‘ngra ular kassa apparatlari orqali go‘yo tushum sifatida olingan pullarning kelib tushishini rasmiylashtirishgan.
Sxema doirasida jami 211,5 ming kishi Soliq mobil ilovasi orqali 28,5 mlrd so‘mlik keshbek hisoblanishini rasmiylashtirgan. Shundan 3,2 mlrd so‘mi to‘lab berilgan.
Holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 167 (o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish) va 228 (hujjatlar, blankalar, shtamplar va muhrlarni qalbakilashtirish) moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda.
Avvalroq Andijon viloyatida Soliq ilovasi orqali 35,1 mlrd so‘m mablag‘lar keshbek sifatida talon-toroj qilingani aniqlangani haqida xabar berilgandi.
6 nafar fuqaro va boshqalar o‘zaro til biriktirib, fuqaro O‘.Q.ning nomiga 3 ta, fuqaro N.Y.ning nomiga 5 ta va R.X.ning nomiga 1 ta korxona tashkil qilgan.
Ular mazkur korxonalar o‘rtasida hech qanday moliyaviy aloqalar amalga oshirilmagan bo‘lsa ham, kompyuterdan foydalangan holda mart-aprel oylarida jami 1,1 trln so‘mlik mahsulotlar yetkazib berilganligi haqida soxta elektron hisob-fakturalar rasmiylashtirgan.
Bu orqali go‘yoki savdodan tushgan pulni onlayn nazorat kassa mashinalari orqali kirim qilib, fuqarolarga sotilganligi haqida xarid cheklarini chiqargan.
Natijada jami 100 mingdan ortiq fuqaroga Soliq ilovasi orqali keshbek sifatida to‘lab berilgach, 35,1 mlrd so‘m budjet mablag‘lari talon-toroj qilingan.
Avvalroq Spot Koreyaga ishga yuborish bilan bog‘liq qariyb $90 mlnlik korrupsion sxema fosh etilgani haqida yozgandi.

Департамент по борьбе с экономическими преступлениями Генеральной прокуратуры отчитался еще об одном случае хищений при помощи схем с налоговым кэшбеком.
Три жителя Ферганской области — М.Х., М.Х. и К.И. — по предварительному сговору запустили несколько групп в Telegram. Через эти группы они от имени 7 фирм оформляли чеки о покупках с правом возврата кэшбека — 12% для лиц из Социального реестра и 1% для остальных.
Подозреваемые оформили фиктивные электронные счета-фактуры о покупке компаниями товаров и услуг на 3,3 трлн сумов, хотя они не имели каких-либо финансовых связей. Затем они оформили через кассовые аппараты поступление денег, якобы полученных в качестве выручки.
Всего в рамках схемы 211,5 тыс. человек оформили начисления кэшбека на сумму 28,5 млрд сумов через мобильное приложение Soliq. Из них было выплачено 3,2 млрд сумов.
Было возбуждено уголовное дело по двум статьям Уголовного кодекса: 167 (хищение путем присвоения или растраты) и 228 (подделка документов, бланков, штампов и печатей). Сейчас проводятся следственные действия.
Неделей ранее ДБЭП сообщил о схожей схеме хищения денег, выявленной в соседней Андижанской области. В ее рамках были оформлены фейковые ЭСФ на 1,1 трлн сумов и 100 458 чеков о продаже товаров, а общий ущерб составил 35,1 млрд сумов.
Ранее Spot писал, что Генпрокуратура выявила четыре новых случая мошенничества при отправке трудовых мигрантов в Южную Корею.