Hujjat turizm sohasini rivojlantirish bo‘yicha bir qator chora-tadbirlarni, jumladan, qo‘shimcha subsidiyalar va soliq keshbeklarini o‘z ichiga oladi. Joriy yildan boshlab har yili iyun-avgust oylarida “Ochiq turizm mavsumi” dasturi o‘tkaziladi.
Dastur doirasida turoperatorlar va mehmonxonalar to‘langan qo‘shilgan qiymat solig‘ining 50%ini keshbek shaklida qaytarib olishlari mumkin (taqqoslash uchun, boshqa mavsumlarda mezonlarga javob bergan taqdirda QQSning 20%i qaytariladi — Spot).
Shuningdek, O‘zbekiston rezidentlari bo‘lgan turoperatorlar xorijiy sayyohlarni jalb qilganliklari uchun byudjetdan to‘lovlar oladilar. To‘lovlar miqdori har ming sayohatchi uchun $5000 ni tashkil etadi.
O‘zbekistonga yangi reyslarni yo‘lga qo‘yayotgan mahalliy va xorijiy aviakompaniyalar parvozlarni tashkil etish xarajatlarining bir qismini qoplashi mumkin bo‘ladi.
Bundan tashqari, tashuvchilarga respublikaga jalb qilingan har bir ichki sayyoh uchun $100 beriladi.
Ijtimoiy tarmoqlarda obunachilari soni 5 mln va undan ortiq bo‘lgan 50 nafar xorijiy blogerlar 7 kunlik bepul sayyohlik dasturlaridan foydalanishlari mumkin.
O‘zbekistonni jahonning yirik sayyohlik platformalarida targ‘ib qilish xarajatlari qoplab beriladi.
Davlat rahbari joriy yil mart oyida Samarqand viloyatini rivojlantirishga bag‘ishlangan yig‘ilishda “Ochiq turizm mavsumi” dasturi ishga tushirilishini ma’lum qilgan edi.
O‘shanda u global turizm sohasidagi noaniqliklar fonida O‘zbekistonni xavfsiz sayohat yo‘nalishi sifatida targ‘ib qilish kampaniyasini boshlashni buyurgan edi.
10 iyun kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda prezident viloyatda turizm infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha qator tashabbuslarni ma’qulladi.
Samarqandning tarixiy markazida 13 ta piyodalar ko‘chasini tashkil etish, shuningdek, viloyatdagi mehmonxonalar sonini 85 taga yetkazish rejalashtirilgan. Yillik turistik xizmatlar hajmi $750 mlngacha o‘sishi kutilmoqda.
Avvalroq umumiy ovqatlanish va xizmat ko‘rsatish korxonalari uchun soddalashtirilgan soliq tartibi joriy etilishi haqida xabar berilgandi.

Шавкат Мирзиёев 10 июня подписал постановление о новых мерах, направленных на комплексное развитие районов Самаркандской области (ПП-219). Об этом сообщил канал правовой информации Минюста.
Документ включает ряд мероприятий по развитию туристической отрасли, включая дополнительные субсидии и налоговый кэшбек. Начиная с этого года, ежегодно в июне-августе будет проводиться программа «Открытый сезон туризма».
В рамках программы туроператоры и гостиницы смогут вернуть 50% уплаченного налога на добавленную стоимость в виде кэшбека (для сравнения, в другие сезоны возвращается 20% НДС при соответствии критериям — Spot).
Также туроператоры — резиденты Узбекистана будут получать выплаты из бюджета за привлечение иностранных туристов. Сумма выплат составит $5000 за каждую тысячу путешественников.
Местные и иностранные авиакомпании, запускающие новые рейсы в Узбекистан, смогут возместить часть расходов на организацию перелетов. Кроме того, перевозчикам предоставят $100 за каждого привлеченного в республику интуриста.
Пятьдесят иностранных блогеров с числом подписчиков в соцсетях от 5 млн человек и выше смогут пользоваться бесплатными туристическими программами длительностью 7 дней. Будут возмещаться расходы на продвижение Узбекистана на мировых крупных турплатформах.
Глава государства анонсировал запуск программы «Сезон открытого туризма» на совещании в марте этого года, также посвященном развитию Самаркандской области. Тогда он поручил запустить кампанию по продвижению Узбекистана как безопасного направления для путешествий на фоне неопределенности в мировой туристической сфере.
На заседании 10 июня президент одобрил ряд инициатив по развитию туристической инфраструктуры в регионе. Планируется создать в историческом центре Самарканда 13 пешеходных улиц, а также увеличить число гостиниц в регионе до 85. Ожидается рост годового объема туристических услуг до $750 млн.
Ранее Spot писал, что в Самарканде планируется создать тематический парк «Шелковый путь» совместно с Китаем.