Hujjat o‘sha kuni prezident huzurida kichik korxonalar uchun iqtisodiy sharoitlar va tartibga solish muhitini yaxshilash bo‘yicha o‘tkazilgan yig‘ilishda belgilangan qadamlarni mustahkamlaydi.
Maqsadlar qatoriga shaffof soliq bazasini kengaytirish va adolatli soliq solish tamoyili asosida soliq ma’muriyatchiligini takomillashtirish kiradi.
2026-yil 1-iyundan boshlab umumiy soliq rejimiga o‘tish chegarasi — ya’ni, foyda solig‘i va qo‘shilgan qiymat solig‘ini to‘lash — 12 ming BHMgacha (4,944 mlrd so‘m) oshiriladi.
Umumiy ovqatlanish, savdo va xizmat ko‘rsatish korxonalari ixtiyoriy ravishda soliq solishning soddalashtirilgan tartibiga o‘tishlari mumkin. Bunda ular foyda solig‘idan ozod qilinadi va tovar va xizmatlarni realizatsiya qilganlik uchun QQSni 6% stavkada to‘laydi.
Biroq, soddalashtirilgan tartib doirasida biznes sotib olingan tovarlar va xizmatlar uchun QQSni hisobga olish, to‘langan soliqning bir qismini qaytarib olish yoki boshqa imtiyozlardan foydalana olmaydi.
Bunda xaridorlarning ushbu korxonalardan xarid qilishda QQSni hisobga olish huquqi saqlanib qoladi.
Soliq solishning soddalashtirilgan tartibiga o‘tish yoki umumiy tartibga qaytish tegishli bildirishnoma yuborilganidan keyingi oyda amalga oshiriladi.
Umumiy soliqqa tortish tartibiga qaytgan taqdirda, kompaniya balansdagi tovar-moddiy zaxiralar va uzoq muddatli aktivlar qoldig‘i bo‘yicha QQSni hisobga olishni amalga oshirishi mumkin.
Soliq qo‘mitasiga bir oy muddatda savdo cheklari va elektron hisobvaraq-fakturalar uchun 6% stavkada QQS hisoblash tizimini ishlab chiqish topshirildi. Soddalashtirilgan tartib 2030-yil 1-yanvargacha amal qiladi.
Bundan tashqari, QQS to‘lovchisi guvohnomasidan faqat soliq solish maqsadlarida foydalaniladi. QQS to‘lovchisi guvohnomasini vaqtincha to‘xtatib turish, shuningdek, tovarlarni import qiluvchilarni QQS to‘lashga majburiy o‘tkazish tartibi bekor qilinadi.
2027-yil boshidan soliq xavfi past bo‘lgan vaziyatlarda QQSning salbiy summalarini qoplash inson omilisiz amalga oshiriladi. 10 million so‘mgacha bo‘lgan summalar qo‘shimcha tekshiruvlarsiz avtomatik ravishda qaytariladi.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda xorijliklar uchun maxsus soliq rejimi joriy etilayotgani haqida yozgandi.

Шавкат Мирзиёев 26 мая подписал указ о создании благоприятных условий для роста малого бизнеса. Торгово-промышленная палата опубликовала текст документа.
Документ закрепляет шаги, обозначенные в тот день на совещании у президента по улучшению экономических условий и регуляторной среды для малых предприятий. В число целей входят расширение прозрачной налоговой базы и совершенствование налогового администрирования на основе принципа справедливого обложения.
С 1 июня 2026 года порог перехода на общий налоговый режим — с уплатой налогов на прибыль и на добавленную стоимость — увеличится до 12 тыс. БРВ (4,944 млрд сумов).
Заведения общепита, торговые и сервисные предприятия смогут добровольно перейти на упрощенный порядок налогообложения. В этом случае они освобождаются от налога на прибыль и будут платить НДС за реализацию товаров и услуг по ставке 6%.
Однако в рамках упрощенного порядка бизнес не сможет получать зачет НДС за купленные товары и услуги, получать часть уплаченного налога обратно или пользоваться другими преференциями. При этом сохраняется право покупателей на зачет НДС при покупках у этих предприятий.
Переход на упрощенный порядок налогообложения или возврат к общему порядку выполняется в месяц, следующий за отправкой соответствующего уведомления. В случае возврата к общему порядку налогообложения компания сможет провести зачет НДС по остатку товарно-материальных запасов и долгосрочных активов на балансе.
Налоговому комитету поручено разработать систему начисления НДС по ставке 6% для торговых чеков и электронных счетов-фактур в течение месяца. Упрощенный порядок будет действовать до 1 января 2030 года.
Кроме того, свидетельство плательщика НДС будет использоваться только в целях налогообложения. Отменяется порядок временной приостановки свидетельства плательщика НДС, а также обязательный перевод на уплату НДС импортеров товаров.
С начала 2027 года возмещение отрицательных сумм НДС в ситуациях с низким налоговым риском будет проводиться без вмешательства человеческого фактора. Суммы до 10 млн сумов будут возвращаться автоматически, без дополнительных проверок.