18-iyun kuni Xalqaro valyuta jamg‘armasi (XVJ) Ijroiya kengashi IV moddaga muvofiq O‘zbekiston bilan maslahatlashuvlarni yakunladi va mamlakatdagi iqtisodiy vaziyatga baho berilgan press-relizni e’lon qildi. Spot u bilan tanishib, uning asosiy tezislarini keltirib o‘tdi.
Iqtisod
XVJ O‘zbekiston iqtisodiyotini barqaror deb baholadi. Jamg‘arma ma’lumotlariga ko‘ra, YIM 2025-yilda 7,7% ga, 2026-yilning birinchi choragida esa 8,7% ga o‘sgan. Aprel oyida yillik inflyatsiya 7% gacha pasaygan, budjet taqchilligi YIMning 2,1% ini, joriy operatsiyalar hisobi taqchilligi esa 3,9% ini tashkil etgan. Xalqaro zaxiralar yetarli darajada qolmoqda.
Shu bilan birga, XVJ iqtisodiy faollik yuqori ichki talab fonida potensial darajadan yuqori ekanini qayd etdi. Geosiyosiy noaniqliklar va tashqi xatarlar saqlanib qolayotgani sababli fond muvozanatli iqtisodiy siyosat va islohotlarni davom ettirish zarurligini ta’kidladi.
Kelgusida XVJ o‘rtacha sekinlashishni prognoz qilmoqda: 2026-yilda o‘sish taxminan 6,8% ni, 2027-yilda esa 6% ni tashkil etadi. Inflyatsiya, jamg‘arma kutilmalariga ko‘ra, 2027-yil oxiriga kelib Markaziy bankning 5% lik maqsadli ko‘rsatkichiga yetadi. Joriy operatsiyalar hisobi taqchilligi 2026-yilda oltin narxining oshishi tufayli YIMning 3,2%igacha qisqarishi prognoz qilinmoqda, xalqaro zaxiralar esa yil oxiriga kelib 12 oydan ortiq importni qoplaydi.
budjet, inflyatsiya, iqtisodiyot, xvj
Budjet siyosati
XVJ 2026-yilda talab bosimining kuchayishiga yo‘l qo‘ymaslikka chaqirmoqda — ayniqsa daromadlar rejadagi ko‘rsatkichlardan oshib ketishi mumkinligini hisobga olgan holda. Jamg‘armaga ko‘ra, yil davomida xarajatlarni tartibga solishni cheklash inflyatsiyani pasaytirishga va amalga oshirilayotgan siyosatga ishonchni mustahkamlashga yordam beradi.
Jamg‘arma, shuningdek, so‘nggi yillarda soliq tushumlarining yalpi ichki mahsulotdagi ulushi kamayganini ta’kidlab, ayrim aksizlarni oshirish, imtiyozlar va soliq ta’tillarini qisqartirish, soliq va bojxona ma’muriyatchiligini kuchaytirishni tavsiya etadi. Alohida tavsiya — tabiiy resurslar, jumladan oltin qazib olishdan keladigan o‘zgaruvchan daromadlarning xarajatlarga ta’sirini cheklaydigan va budjetning davriyligini pasaytiradigan qo‘shimcha budjet mo‘ljalini joriy etishdir.
Pul-kredit siyosati
XVJ Markaziy bankka qat’iy pul-kredit siyosatini saqlab qolishni va agar inflyatsiya kutilganidan sekinroq pasaysa, yanada qat’iylashtirishga tayyor bo‘lishni tavsiya qiladi.
“Yuqori ichki talabning saqlanib qolayotganligi, ishlab chiqarishning ehtimoliy ijobiy uzilishi, shuningdek, Yaqin Sharqdagi urush bilan bog‘liq potensial inflyatsion bosimni hisobga olgan holda, inflyatsiyaning pasayish sur’atlari sekinlashsa, uni yanada kuchaytirishga tayyorlikni saqlab qolgan holda, pul-kredit siyosatining yetarlicha qat’iy kursini saqlab qolish maqsadga muvofiq”, — deyiladi press-relizda.
Jamg‘arma, shuningdek, valyuta kursining moslashuvchanligini tashqi shoklar ta’sirini yumshatish va zaxiralarni himoya qilish vositasi sifatida saqlab qolish muhimligini ta’kidlab, pul-kredit siyosatining transmissiya mexanizmini zaiflashtiradigan maqsadli va imtiyozli kreditlashdan bosqichma-bosqich voz kechishni tavsiya qiladi.
Banklar va moliyaviy barqarorlik
XVJ bank kapital zaxiralarini shakllantirish, qarz oluvchilarga yo‘naltirilgan chora-tadbirlar va nazorat tizimlarida ijobiy o‘zgarishlar borligini qayd etib, bu jarayonni davom ettirish zarurligini ta’kidladi.
“Davlat tijorat banklarini restrukturizatsiya qilish va xususiylashtirishni jadallashtirish, aktivlar sifatini oshirish hamda markaziy bank mustaqilligini ta’minlash resurslarni taqsimlashni takomillashtirish va budjet xatarlarini kamaytirish uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega”, — deyiladi xabarda.
Jamg‘arma moliyaviy integratsiya bo‘yicha tashabbuslar banklar balansini zaiflashtirishi mumkin bo‘lgan maqsadli va imtiyozli kreditlash hamda ma’muriy tartibga solish choralariga emas, balki raqobat, shaffoflik va risklarni to‘g‘ri boshqarishga asoslanishi kerakligi haqida ogohlantirmoqda.
Islohotlar
XVJ davlat rolini qisqartirish va bozor institutlarini mustahkamlashni xususiy sektorning unumdorligi hamda dinamik salohiyatini oshirishning asosiy omillari deb hisoblaydi. Jamg‘arma imkon qadar davlat korxonalarini xususiylashtirishni davom ettirishga va davlat o‘z mulkini saqlab qoladigan hollarda korporativ boshqaruvni kuchaytirishga chaqirmoqda.
Davlat boshqaruvi sohasidagi islohotlar, xususan, axborot beruvchilarni himoya qilish va mulkni deklaratsiyalash mexanizmlarini qabul qilish hamda amalda joriy etish alohida qayd etilgan. Shuningdek, XVJ JSTga a’zo bo‘lish jarayonini yakunlash va tarmoq regulyatorlarining samarali faoliyatini ta’minlash zarurligini ko‘rsatib o‘tgan.
Mehnat bozori va iqlim
XVJ, ayniqsa, xotin-qizlar va yoshlarning ishchi kuchi tarkibiga qo‘shilishiga to‘sqinlik qilayotgan tarkibiy muammolarni bartaraf etish, shuningdek, xodimlar malakasining bozor talablariga mos kelmasligi hamda norasmiy bandlikni kamaytirish masalalarini hal qilish zarurligini ta’kidlamoqda.
Energiya samaradorligini oshirish va dekarbonizatsiya maqsadlariga erishish uchun davlat investitsiyalarini rejalashtirishda iqlim omillarini hisobga olish lozimligi alohida qayd etilgan.
Xatarlar
XVJ asosiy tashqi xatarlarni geosiyosiy keskinliklar fonida global konyunkturaning yomonlashuvi bilan bog‘lamoqda. Bu esa, o‘z navbatida, tashqi talabning qisqarishiga, eksport narxlarining pasayishiga va xalqaro moliya bozorlaridagi sharoitlarning qat’iylashuviga olib kelishi mumkin.
Ichki xatarlar sifatida esa budjet xarajatlarining haddan tashqari o‘sishi, imtiyozli kreditlash amaliyotining davom etishi va tarkibiy islohotlarning kechikishi ko‘rsatildi.
Avvalroq Spot Moody‘s O‘zbekistonning suveren kredit reytingini Ba2 darajasiga ko‘targani haqida yozgan edi.

18 июня Исполнительный совет Международного валютного фонда (МВФ) завершил консультации с Узбекистаном в соответствии со Статьей IV и опубликовал пресс-релиз с оценкой экономической ситуации в стране.
Spot ознакомился с пресс-релизом и выделил основные тезисы.
Макроэкономические показатели Узбекистана МВФ оценивает как прочные. ВВП вырос на 7,7% в 2025 году и ускорился до 8,7% в первом квартале 2026 года. Инфляция снижается — в апреле она составила 7% в годовом выражении. Бюджетный дефицит сократился до 2,1% ВВП, дефицит счета текущих операций — до 3,9% ВВП. Международные резервы остаются на достаточном уровне.
Вместе с тем МВФ отмечает, что экономическая активность, по всей видимости, находится выше потенциального уровня на фоне сильного внутреннего спроса, а глобальная неопределенность и риски остаются весьма значительными. Это, по оценке фонда, подчеркивает важность взвешенного проведения политики при одновременном продвижении реформ в сфере предложения для обеспечения устойчивого и инклюзивного роста.
На перспективу МВФ прогнозирует умеренное замедление: рост составит около 6,8% в 2026 году и 6% в 2027 году. Инфляция, по ожиданиям фонда, достигнет целевого показателя Центробанка в 5% к концу 2027 года. Дефицит счета текущих операций, по прогнозу, сократится до 3,2% ВВП в 2026 году благодаря росту цен на золото, а международные резервы к концу года будут покрывать более 12 месяцев импорта.
мвф, инфляция, центральный банк, бюджет
Бюджетная политика
МВФ призывает в 2026 году не допускать усиления давления со стороны спроса — особенно с учетом вероятного превышения плановых показателей по доходам. Ограничение корректировок расходов в течение года, по оценке фонда, будет способствовать снижению инфляции и укреплению доверия к проводимой политике.
Фонд также указывает на снижение налоговых поступлений в доле ВВП в последние годы и рекомендует повысить отдельные акцизы, сократить льготы и налоговые каникулы, укрепить налоговое и таможенное администрирование. Отдельная рекомендация — ввести дополнительный бюджетный ориентир, который ограничил бы влияние волатильных доходов от добычи природных ресурсов, в том числе золота, на расходы и снизил процикличность бюджета.
Денежно-кредитная политика
МВФ рекомендует Центробанку сохранять жесткую денежно-кредитную политику и быть готовым к дальнейшему ужесточению, если инфляция будет снижаться медленнее, чем ожидается.
«Учитывая сохраняющийся высокий внутренний спрос, вероятный положительный разрыв выпуска, а также потенциальное инфляционное давление, связанное с войной на Ближнем Востоке, целесообразно поддерживать достаточно жесткий курс денежно-кредитной политики, при этом сохраняя готовность к ее дальнейшему ужесточению в случае замедления темпов снижения инфляции», — говорится в пресс-релизе.
Фонд также подчеркивает важность сохранения гибкости обменного курса как инструмента амортизации внешних шоков и защиты резервов, а также рекомендует постепенно отказываться от целевого и льготного кредитования, которое ослабляет трансмиссионный механизм денежно-кредитной политики.
Банки и финансовая стабильность
МВФ отмечает прогресс в формировании банковских резервов капитала, мерах, ориентированных на заемщиков, и системах надзора, однако считает необходимым его продолжить.
«Ускорение реструктуризации и приватизации государственных коммерческих банков, повышение качества активов и обеспечение независимости центрального банка имеют ключевое значение для совершенствования распределения ресурсов и снижения бюджетных рисков», — следует из сообщения.
Фонд предупреждает: инициативы в области финансовой интеграции должны основываться на конкуренции, прозрачности и надлежащем управлении рисками, а не на целевом и льготном кредитовании и административных мерах регулирования, которые могут ослабить балансы банков.
Реформы
МВФ называет сокращение роли государства и укрепление рыночных институтов ключевыми факторами повышения производительности и динамического потенциала частного сектора. Фонд призывает продолжать приватизацию госпредприятий там, где это возможно, и укреплять корпоративное управление там, где государство сохраняет собственность.
Отдельно выделены реформы в области госуправления: принятие и реальное внедрение механизмов защиты информаторов и декларирования имущества. МВФ также указывает на необходимость завершить вступление в ВТО и обеспечить эффективную работу отраслевых регуляторов.
Рынок труда и климат
МВФ указывает на необходимость устранения структурных препятствий для участия в рабочей силе — особенно среди женщин и молодежи — а также решения проблемы несоответствия квалификации работников требованиям рынка и сокращения неформальной занятости.
Отдельно упоминается необходимость учитывать климатические факторы при планировании государственных инвестиций для повышения энергоэффективности и достижения целей по декарбонизации.
Риски
Главные внешние риски МВФ связывает с ухудшением глобальной конъюнктуры на фоне геополитической напряженности, что может привести к сокращению внешнего спроса, снижению экспортных цен и ужесточению условий на международных финансовых рынках.
Среди внутренних рисков фонд называет проциклические бюджетные расходы, продолжение практики целевого и льготного кредитования, а также задержки в устранении структурных недостатков.