Yaponiyaning Sumitomo Corporation kompaniyasi O‘zbekistondagi issiqxona xo‘jaliklarida energiya tejamkor yechimlarni joriy etishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi xabar bermoqda.
Qo‘mita raisi Aziz Abduhakimov va kompaniyaning infratuzilma biznesi departamenti direktori Sosuke Ishida 8-iyul kuni muzokaralar o‘tkazdi.
Tomonlar Sumitomo kompaniyasining O‘zbekiston hududida umummilliy ekologik tashabbuslarda, jumladan, Toza havo va Chiqindisiz hudud loyihalarida ishtirok etish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Mehmonlar iqlimga moslashish va atmosferaga chiqindilarni kamaytirish loyihalariga qiziqish bildirdi. Ular energiya tejamkor isitish, shamollatish va havoni konditsiyalash tizimlari, shuningdek, issiqxonalar uchun issiqlik nasoslarini joriy etish bo‘yicha xalqaro tajribani taqdim etdi.
Xususan, Turkmanistonda Daikin iqlim yechimlaridan foydalangan holda zamonaviy issiqxona majmuasini yaratish tajribasi qayd etildi.
Sumitomo O‘zbekistonda issiqxonalarni ko‘mirdan zamonaviy energiya tejamkor yechimlarga o‘tkazish bo‘yicha pilot loyihani amalga oshirish imkoniyatini ko‘rib chiqishni taklif qildi.
Shuningdek, muzokaralarda Samarqand viloyatidagi “Green Territory” loyihasi hududida namoyish maydonchasini yaratish istiqbollariga to‘xtalib o‘tildi. Bu yerda energiya tejamkor isitish sohasidagi zamonaviy yechimlar sinovdan o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Tomonlar ustuvor loyihalar ro‘yxatini tuzishga kelishib oldilar. Issiqxona xo‘jaliklarini modernizatsiya qilish bo‘yicha pilot loyihani amalga oshirish va uni moliyalashtirish bilan bog‘liq masalalar ishlab chiqiladi.
Avvalroq Spot Toshkent viloyatida issiqxonalarni demontaj qilish ishlari boshlangani haqida yozgandi.

Японская компания Sumitomo Corporation планирует внедрять в тепличных хозяйствах Узбекистана энергоэффективные решения. Об этом сообщает Национальный комитет по экологии.
Председатель комитета Азиз Абдухакимов и директор департамента инфраструктурного бизнеса компании Сосукэ Исида провели переговоры 8 июля. Стороны обсуждали возможности для участия Sumitomo в общенациональных экологических инициативах на территории Узбекистана, включая проекты «Чистый воздух» и «Территория без отходов».
Гости выразили интерес к проектам климатической адаптации и сокращения выбросов в атмосферу. Они представили международный опыт внедрения энергоэффективных систем отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха, а также тепловых насосов для теплиц.
Отмечался опыт создания в Туркменистане современного тепличного комплекса с использованием климатических решений Daikin. Sumitomo предложила рассмотреть возможность реализации в Узбекистане пилотного проекта по переводу теплиц с угля на современные энергоэффективные решения.
Также на переговорах затрагивались перспективы создания демонстрационной площадки на территории проекта Green Territory в Самаркандской области. Здесь планируются испытания современных решений в сфере энергоэффективного отопления.
Стороны договорились составить перечень приоритетных проектов. Будут проработаны вопросы, связанные с реализацией пилотного проекта по модернизации тепличных хозяйств и его финансированием.