O‘zbekiston va Qozog‘iston temir yo‘llarning o‘tkazuvchanlik qobiliyatini deyarli ikki barobar oshirmoqchi, deb xabar qildi Qozog‘iston hukumati matbuot xizmati.
24-iyul kuni Qozog‘iston bosh vaziri Oljas Bektenov va O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov Oqtau shahrida ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo qo‘shma komissiyaning 23-yig‘ilishini o‘tkazdi.
2025-yil yakunlariga ko‘ra, ikki davlat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi $4,8 mlrdni tashkil etdi, 2026-yilning dastlabki besh oyida esa 37% ga oshib, $2,3 mlrdga yetdi. Hukumat rahbarlari o‘zaro savdo hajmini $10 mlrdga yetkazish maqsadini tasdiqladi. Buning uchun umumiy qiymati $7,8 mlrd bo‘lgan investitsiya va savdo loyihalari yo‘l xaritasini amalga oshirishga alohida e’tibor qaratiladi.
Sanoat sohasida Qozog‘iston va O‘zbekiston qiymati $1,8 mlrddan ortiq bo‘lgan 80 ta qo‘shma loyihani amalga oshirmoqda. $227 mlnlik 15 ta loyiha ishga tushirilib, 5 mingga yaqin ish o‘rni yaratilgan, $102 mlnlik yana oltita loyiha faol amalga oshirilmoqda. Bundan tashqari, qariyb $1,5 mlrdlik 59 ta yangi tashabbus ishlab chiqilmoqda
Muzokaralarning asosiy yo‘nalishlaridan biri transport-logistika sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘ldi. O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra, mamlakatlar o‘rtasidagi temir yo‘l tashuvlari hajmi 16% ga oshib, 32,3 mln tonnaga yetdi.
Tomonlar temir yo‘l yo‘laklarining o‘tkazuvchanlik qobiliyatini 35 mln tonnadan 60 mln tonnaga oshirish bo‘yicha qo‘shma rejani amalga oshirmoqda va chegaraoldi temir yo‘l infratuzilmasini modernizatsiya qilish, shuningdek, qo‘shimcha o‘tkazish punktlarini ochish niyatida.
Bundan tashqari, Qozog‘iston va O‘zbekiston prezidentlari tashabbusi bilan tashkil etilgan Hududlar rahbarlari kengashining birinchi yig‘ilishida tomonlar chegaraoldi hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qildi. Mamlakatlar o‘rtasidagi davlat chegarasining umumiy uzunligi qariyb 2,3 ming kilometrni tashkil etadi.
Bosh vazirlar “Markaziy Osiyo” xalqaro sanoat kooperatsiyasi markazini ishga tushirish, turizm sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish va hududlar o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni kengaytirish muhimligini ta’kidladi.
Kengash yakunlari bo‘yicha ikki mamlakat hududlari o‘rtasida memorandumlar, shuningdek, 80 mlrd tengedan ortiq (rasmiy kurs bo‘yicha 2 trln so‘mdan ortiq) tijorat shartnomalari imzolandi.
Tomonlarning fikricha, erishilgan kelishuvlar qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, chegaraoldi hamkorlikni mustahkamlash va Markaziy Osiyo iqtisodiyotini barqaror rivojlantirishga xizmat qiladi.
Avvalroq Spot O‘zbekiston va Qozog‘iston chegarasidagi ikkita chegara punkti xalqaro maqomga ega bo‘lishi haqida yozgan edi.

Узбекистан и Казахстан намерены почти вдвое увеличить пропускную способность железных дорог, сообщила пресс-служба казахстанского правительства.
24 июля премьер-министр Казахстана Олжас Бектенов и премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов провели в Актау 23-е заседание Совместной межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству в Актау.
По итогам 2025 года товарооборот между двумя странами составил $4,8 млрд, а за первые пять месяцев 2026 года вырос еще на 37% — до $2,3 млрд. Главы правительств подтвердили намерение довести взаимную торговлю до $10 млрд. Для этого особое внимание будет уделено реализации дорожной карты инвестиционных и торговых проектов общей стоимостью $7,8 млрд.
В промышленной сфере Казахстан и Узбекистан реализуют 80 совместных проектов стоимостью более $1,8 млрд. Уже запущено 15 проектов на $227 млн с созданием около 5 тыс. рабочих мест, еще шесть проектов стоимостью $102 млн находятся в активной стадии реализации. Кроме того, прорабатываются 59 новых инициатив на сумму около $1,5 млрд.
Одним из ключевых направлений переговоров стало развитие транспортно-логистического сотрудничества. По итогам прошлого года объем железнодорожных перевозок между странами увеличился на 16% и достиг 32,3 млн тонн.
Стороны реализуют совместный план по увеличению пропускной способности железнодорожных коридоров с 35 до 60 млн тонн и намерены модернизировать приграничную железнодорожную инфраструктуру, а также открыть дополнительные пункты пропуска.
Кроме того, в ходе первого заседания Совета глав регионов, созданного по инициативе президентов Казахстана и Узбекистана, стороны отдельно обсудили развитие приграничного сотрудничества. Общая протяженность государственной границы между странами составляет около 2,3 тыс. км. Премьер-министры подчеркнули важность запуска Международного центра промышленной кооперации «Центральная Азия», развития туристического сотрудничества и расширения прямых связей между регионами.
По итогам Совета были подписаны меморандумы между регионами двух стран, а также коммерческие соглашения на сумму свыше 80 млрд тенге (свыше 2 трлн сумов по официальном курсу).
По мнению сторон, достигнутые договоренности должны способствовать реализации совместных проектов, укреплению приграничного сотрудничества и устойчивому развитию экономики Центральной Азии.
Ранее Spot писал, что два погранперехода на границе Узбекистана с Казахстаном станут международными.