Markaziy bank 2026-yil oxirigacha ichki valyuta bozoridagi operatsiyalarni riskka asoslangan holda o‘tkazish strategiyasini ishlab chiqadi. Bu haqda birinchi yarim yillik yakunlari bo‘yicha ichki valyuta bozori sharhida so‘z boradi.
Shuningdek, regulyator kelgusi bir yarim yil ichida valyuta bozorida market-meykerlik institutini rivojlantirish, valyuta kursini shakllantirishda banklarning rolini kuchaytirish, savdo infratuzilmasi, jumladan, hisob-kitob, kliring va bozor monitoringi tizimlarini takomillashtirishni ko‘zda tutmoqda.
Valyuta xatarlarini xedjirlash amaliyoti, shu jumladan hosila moliyaviy vositalar bo‘yicha huquqiy va institutsional asoslarni mustahkamlash ham kelgusi chora-tadbirlardan biridir.
Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yilning yanvar-iyun oylarida yuridik shaxslarning valyuta taklifi, eksport tushumlari va pul o‘tkazmalari hajmining oshishi natijasida milliy valyutaning almashuv kursi nisbatan barqaror shakllandi.
Hisobot davrida kurs bir dollar uchun 11 935−12 320 so‘m oralig‘ida tebranib, iyun oyi oxirida bir dollar uchun 12 009 so‘mni tashkil etdi va yil boshiga nisbatan o‘zgarishsiz qoldi.
dollar, markaziy bank, valyutalar kursi, almashuv kursi
Almashuv kursining kunlik ikki tomonlama tebranuvchanligi 30,2 so‘mgacha yoki 0,25% gacha oshdi, o‘tgan yilning shu davrida bu ko‘rsatkich 22,7 so‘mni yoki 0,18% ni tashkil etgan edi.
Regulyator Xalqaro valyuta jamg‘armasining iyun oyidagi kelishuvlarining IV moddasi yuzasidan hisobotida O‘zbekiston almashuv kursi rejimi “crawl-like” (sudraluvchi) dan “floating” (suzuvchi) toifasiga qayta baholanganini alohida eslatib o‘tdi.
Markaziy bankka ko‘ra, hozirda shunga o‘xshash rejimdan 33 ta davlat, jumladan, Janubiy Koreya, Yangi Zelandiya, Malayziya, Turkiya, Tailand, Armaniston va Qozog‘iston foydalanmoqda.
XVJning baholashicha, almashuv kursining moslashuvchanligi inflyatsion targetlash tizimi samaradorligini oshirish va tashqi shoklar ta’sirini yumshatishning muhim sharti hisoblanadi. Markaziy bank valyuta kursi rejimi maqomining o‘zgarishi makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlash, inflyatsiyani pasaytirish va iqtisodiyotning tashqi shoklarga bardoshliligini kuchaytirishga qaratilgan islohotlarning muhim natijasi, deb hisoblaydi.
Avvalroq Spot O‘zbekistonga pul o‘tkazmalari 13% ga oshib, olti oyda $9,3 mlrdga yetgani haqida yozgan edi.

Центральный банк Узбекистана до конца 2026 года планирует разработать стратегию проведения операций на внутреннем валютном рынке на основе оценки рисков. Об этом говорится в обзоре внутреннего валютного рынка по итогам первого полугодия.
В регуляторе также сообщили, что в ближайшие полтора года намерены развивать институт маркет-мейкеров на валютном рынке, усилить роль банков в формировании обменного курса, модернизировать торговую инфраструктуру, включая системы расчетов, клиринга и мониторинга рынка, а также укрепить правовую и институциональную основу для применения инструментов хеджирования валютных рисков, в том числе производных финансовых инструментов.
По данным Центробанка, в январе-июне 2026 года обменный курс национальной валюты оставался относительно стабильным благодаря росту предложения иностранной валюты со стороны юридических лиц, увеличению экспортной выручки и денежных переводов. За отчетный период курс колебался в диапазоне 11 935−12 320 сумов за доллар, а к концу июня составил 12 009 сумов за доллар, практически не изменившись по сравнению с началом года.
доллар, курс валют, центральный банк
При этом средняя ежедневная двусторонняя волатильность курса увеличилась до 30,2 сума, или 0,25%, тогда как за аналогичный период прошлого года она составляла 22,7 сума, или 0,18%.
Отдельно регулятор напомнил, что в июне Международный валютный фонд по итогам консультаций в рамках статьи IV пересмотрел классификацию валютного режима Узбекистана — со статуса «ползучей фиксации» (crawling peg) на «плавающий» (floating). В ЦБ отметили, что сейчас аналогичный режим используют 33 страны, включая Южную Корею, Новую Зеландию, Малайзию, Турцию, Таиланд, Армению и Казахстан.
По оценке МВФ, гибкость обменного курса является важным условием повышения эффективности режима инфляционного таргетирования и смягчения воздействия внешних шоков на экономику. В Центробанке считают, что изменение статуса режима обменного курса отражает результаты проводимых реформ, направленных на укрепление макроэкономической стабильности, снижение инфляции и повышение устойчивости экономики к внешним рискам.
Ранее Spot писал, что денежные переводы в Узбекистан выросли на 13% и достигли $9,3 млрд за полгода.