Soliq qo‘mitasi raisining sobiq birinchi o‘rinbosari Mubin Mirzayevga 8 yil 2 oy qamoq jazosi tayinlandi.
27-iyul kuni jinoyat ishlari bo‘yicha Shayxontohur tuman sudida Soliq qo‘mitasi raisining sobiq birinchi o‘rinbosari Mubin Mirzayev va yana to‘qqiz nafar shaxsga oid jinoyat ishi bo‘yicha hukm e’lon qilindi.
Sud hukmiga ko‘ra, Mirzayev Jinoyat kodeksi 168-moddasi 4-qismining “a” bandi (firibgarlik), 205-moddasi 2-qismining “a” bandi (mansab vakolatini juda ko‘p miqdorda zarar yetkazgan holda suiiste’mol qilish) va 208-moddasida (hokimiyat harakatsizligi) nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybdor deb topildi.
Unga nisbatan 3 yil muayyan huquqdan mahrum qilgan holda 8 yil 2 oy ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.
Boshqa sudlanuvchilar (ular orasida muqaddam bir necha marta sudlanganlar ham bor) Jinoyat kodeksining 141−2-moddasi (shaxsga doir ma’lumotlar to‘g‘risidagi qonunchilikni buzish) 184-moddasi (soliqlarni yoki yig‘imlarni to‘lashdan bo‘yin tovlash) 189-moddasi (savdo yoki xizmat ko‘rsatish qoidalarini buzish), 228-moddasi (hujjatlar, shtamplar, muhrlar, blankalar tayyorlash, ularni qalbakilashtirish, sotish yoki ulardan foydalanish) va boshqa moddalarning tegishli qismi va bandlari bilan aybdor deb topilib, 5 yildan 9 yilgacha bo‘lgan muddatlarga ozodlikdan mahrum etildi.
Sud, shuningdek, yetkazilgan zararlarni undirishni belgiladi. Tayinlangan jazolar sudlanuvchilarga nisbatan “qamoqqa olish” ehtiyot chorasi qo‘llangan kundan boshlab hisoblanadi.
Joriy yil 27-yanvar kuni prezident raisligida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda Soliq qo‘mitasi faoliyatidagi kamchiliklar, xususan, QQSni noqonuniy qaytarish holatlari va yashirin iqtisodiyot tanqid qilingan edi. Natijada, bu yo‘nalishga mas’ul bo‘lgan, yetti yildan buyon qo‘mita raisining birinchi o‘rinbosari lavozimida ishlagan Mubin Mirzayev loqaydlik va mas’uliyatsizlik sabab ishdan olindi.
Mubin Mirzayev kim?
Mubin Muxidinovich Mirzayev 1969-yil Buxoro viloyatida tug‘ilgan. 1993-yili Toshkent davlat universitetini matematika mutaxassisligi, 2001-yili Toshkent moliya institutini moliya mutaxassisligi, 2002-yili Yaponiya siyosiy fanlar milliy institutini iqtisodiyot yo‘nalishi bo‘yicha magistraturani tamomlagan.
Mirzayev mehnat faoliyatini 1993-yilda Toshkent davlat universitetida boshlagan. 1994−1996-yillarda O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Matematika instituti tadqiqotchi-stajori, aspiranti, 1996−2008-yillarda Markaziy bank ikkinchi toifali iqtisodchisi, birinchi toifali iqtisodchisi, yetakchi iqtisodchisi, bo‘lim boshlig‘i, departament direktori o‘rinbosari — boshqarma boshlig‘i, departament direktori lavozimlarida faoliyat yuritgan.
2008-yildan 2017-yilgacha Moliya vaziri o‘rinbosari, 2017-yildan 2018-yilgacha Iqtisodiyot vazirining makroiqtisodiy siyosat, bazaviy tarmoqlarni rivojlantirish va xalqaro moliya tashkilotlari bilan ishlash masalalari bo‘yicha birinchi o‘rinbosari lavozimida samarali mehnat qilgan.
2018-yilning dekabr oyidan Davlat soliq qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari sifatida faoliyat ko‘rsatib kelayotgan edi. Mirzayev soliq xizmatining I darajali maslahatchisi unvoniga ega.
Mubin Mirzayev soliq tizimini strategik rivojlantirish, soliq ma’murchiligi va siyosatini takomillashtirish hamda biznes-jarayonlarni optimallashtirish uchun mas’ul bo‘lgan. U soliq tushumlarini prognozlash va nazorat qilish, yashirin iqtisodiyot va soliq xavflarini tahlil qilish, yirik soliq to‘lovchilar bilan ishlash hamda xalqaro reytinglarda O‘zbekiston pozitsiyasini yaxshilashga qaratilgan ishlarni muvofiqlashtiradi.
Avvalroq Spot jiddiy kamchiliklar uchun HET rahbari Asrorjon Askarov ham lavozimidan ozod etilgani haqida yozgan edi.

Шайхантахурский районный суд по уголовным делам вынес приговор бывшему первому заместителю председателя Налогового комитета Мубину Мирзаеву и еще восьми фигурантам уголовного дела. Об этом сообщила пресс-служба Ташкентских городских судов.
Суд признал Мирзаева виновным в хищении чужого имущества путем присвоения или растраты в особо крупном размере (п. «а» ч. 4 ст. 168 УК), злоупотреблении должностными полномочиями, повлекшем особо крупный ущерб (п. «а» ч. 2 ст. 205 УК), а также бездействии власти (ст. 208 УК).
Ему назначено наказание в виде 8 лет и 2 месяцев лишения свободы с лишением права занимать определенные должности сроком на три года.
Остальные восемь подсудимых, среди которых есть ранее неоднократно судимые, признаны виновными по различным статьям Уголовного кодекса, включая нарушение законодательства о персональных данных, уклонение от уплаты налогов, нарушение правил торговли или оказания услуг, а также изготовление, подделку и использование документов. Им назначены сроки лишения свободы от 4 до 9 лет.
Кроме того, суд постановил взыскать причиненный ущерб. Срок наказания для всех осужденных будет исчисляться со дня применения меры пресечения в виде заключения под стражу. После оглашения приговора председательствующий разъяснил сторонам порядок и сроки его обжалования.
В январе Мубин Мирзаев был освобожден от должности первого заместителя председателя Налогового комитета. Тогда на видеоселекторном совещании Шавкат Мирзиёев заявил, что в ведомстве участились случаи незаконного возмещения НДС из бюджета через создание искусственной переплаты.
По словам президента, в 2025 году уголовные дела по фактам незаконного возврата налога были возбуждены в отношении 20 сотрудников налоговых органов. Глава государства также указал на «халатность и безответственность» Мирзаева, который курировал это направление на протяжении семи лет.
Кто такой Мубин Мирзаев
Мубин Мирзаев родился в 1969 году в Бухарской области. В 1993 году окончил Ташкентский государственный университет по специальности «математика». В 2001 году получил второе высшее образование в Ташкентском финансовом институте по специальности «финансы», а в 2002 году завершил обучение в магистратуре Японского национального института политических наук по направлению «экономика».
Трудовую деятельность начал в 1993 году в Ташкентском государственном университете. В 1994—1996 годах работал стажером-исследователем и аспирантом Института математики Академии наук Узбекистана.
С 1996 по 2008 год проходил службу в Центральном банке, где занимал должности специалиста, начальника отдела и директора департамента.
В 2008—2017 годах занимал пост заместителя министра финансов. В 2017—2018 годах работал первым заместителем министра экономики, курируя вопросы макроэкономической политики, развития ключевых отраслей промышленности и взаимодействия с международными финансовыми организациями.
С 2018 года — первый заместитель председателя Государственного налогового комитета. 27 января был освобожден от занимаемой должности в связи с «халатностью и безответственностью».