Obligatsiyalar UZUMS3B2 tikeri ostida birjaning kotirovka varag‘iga kiritilgan va 27-iyuldan muomalaga chiqariladi. Mazkur emissiya Uzum Sarmoya xoldingining investitsion tuzilmasi nomidan amalga oshirilayotgan ikkinchi, butun guruh uchun esa to‘rtinchi emissiyadir.
Har birining nominal qiymati 10 mln so‘m bo‘lgan jami 60 ming dona obligatsiya chiqariladi. Umumiy hajm kompaniya uchun yangi maksimal ko‘rsatkichni — 600 mlrd so‘mni tashkil etdi.
Shu bilan birga, qimmatli qog‘ozlarning kupon daromadliligi avvalgi joylashtiruvlarga nisbatan eng past darajaga — yillik 18% ga yetdi. Obligatsiyalar 1080 kun (taxminan uch yil) muomalada bo‘ladi, daromadlar har 90 kunda to‘lab boriladi.
2025-yil mart oyida Uzum birinchi obligatsiya emissiyasi risolasini ro‘yxatdan o‘tkazgan edi. Kompaniyalar guruhi fond birjasidan yillik 25% stavka bilan 300 mlrd so‘m jalb qilib, bu mablag‘ni o‘zining fintex yo‘nalishini rivojlantirish va o‘stirishga yo‘naltirdi.
Ekotizimning moliyaviy direktori Nikita Gulayev emissiyaning mahalliy qimmatli qog‘ozlar bozori va qarz kapitali uchun muhimligini qayd etdi. Iqtisodiy rivojlanishning hozirgi bosqichi “moliyaviy vositalarning yana-da kengroq palitrasini talab qiladi”, — deya ta‘kidladi u.
Navbatdagi obligatsiyalar oktyabr oyida chiqarildi. O‘shanda Uzum ikki yil muddatga yillik 24% stavka bilan 400 mlrd so‘mlik obligatsiyalarni joylashtirgan edi. Gulayev “ham institutsional, ham xususiy investorlar tomonidan” obligatsiyalarga barqaror talab mavjudligini ma‘lum qildi.
500 mlrd so‘mlik uchinchi emissiya joriy yilning mart oyida bo‘lib o‘tdi. Ekotizim uch yil muddatga yillik 19% stavka bilan mablag‘ jalb qilishga muvaffaq bo‘ldi.
Spot, avvalroq, O‘zbekiston kompaniyalari $50 mlngacha bo‘lgan valyuta obligatsiyalarini chiqarishi mumkinligi haqida yozgandi.

Цифровая экосистема Uzum начала размещение нового выпуска корпоративных облигаций, сообщает Ташкентская фондовая биржа.
Бонды включены в котировальный лист площадки под тикером UZUMS3B2 и начнут обращаться с 27 июля. Нынешняя эмиссия стала второй, выполняемой от имени инвестиционной структуры холдинга Uzum Sarmoya, и пятой для группы в целом.
Всего будет выпущено 60 тыс. облигаций номинальной стоимостью 10 млн сумов каждая. Суммарный объем обновил максимум для компании — 600 млрд сумов.
При этом купонная доходность бумаг достигла наименьшего уровня по сравнению с предыдущими размещениями — 18% годовых. Облигации будут находиться в обращении 1080 дней (около трех лет), с выплатой доходов каждые 90 дней.
В марте 2025 года Uzum зарегистрировала первый проспект эмиссии облигаций. Группа компаний привлекла на фондовой бирже 300 млрд сумов под 25% годовых, которые направила на развитие и рост своего финтех-направления.
Финансовый директор экосистемы Никита Гуляев отмечал важность эмиссии для местного рынка ценных бумаг и долгового капитала. Нынешний этап экономического развития «требует большей палитры финансовых инструментов», подчеркивал он.
Следующий выпуск состоялся в октябре. Тогда Uzum разместила облигации на сумму 400 млрд сумов под 24% годовых, сроком на два года. Гуляев заявлял об устойчивом спросе на облигации «со стороны как институциональных, так и частных инвесторов».
Третий выпуск на сумму 500 млрд сумов прошел в марте этого года. Экосистема смогла привлечь деньги под 19% годовых на три года.