O‘zbekistondagi banklarda Zolotaya Korona orqali pul o‘tkazmalarida uzilishlar kuzatilmaydi. Bu haqda 29-iyul kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida Markaziy bankning valyutani tartibga solish va nazorat qilish departamenti rahbari Otabek Tojiddinov ma’lum qildi, deya xabar berdi Spot muxbiri.
2026-yilning birinchi yarmida O‘zbekistonga xalqaro pul o‘tkazmalari hajmi $9,3 mlrdni tashkil etib, o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 13% ga oshgan. Uning qayd etishicha, shundan $2,4 mlrdi Zolotaya Korona orqali amalga oshirilgan. Tizim nafaqat Rossiyadan, balki Janubiy Koreya, Turkiya, Qozog‘iston va Yevropa Ittifoqi davlatlaridan ham mehnat migrantlari yuborayotgan mablag‘larni qabul qiladi.
Tojiddinovning ta’kidlashicha, sanksiyalar Zolotaya Korona’ning o‘ziga emas, balki pul o‘tkazmalarini texnik jihatdan amalga oshiruvchi korrespondent bank — uning operatoriga nisbatan joriy etilgan. Shu sababli O‘zbekiston banklarining mazkur tizim bilan ishlashda davom etishi tabiiy holatdir.
“Bu vaziyat Markaziy bank tomonidan doimiy nazoratga olingan, banklar bilan ishlar davom etyapti. Zolotaya Korona’ning O‘zbekiston banklaridagi garov depoziti doirasida fuqarolarimizga shtat rejimida pul o‘tkazmalari berib borilmoqda. Mablag‘ni istalgan valyutada olish imkoniyati bor”, — dedi u.
Shu bilan birga, O‘zbekiston banklari ikkilamchi sanksiyalar xavfiga duch kelmasligi uchun Zolotaya Korona rahbariyati bilan texnik operatorni sanksiyalar ostida bo‘lmagan boshqa bankka o‘tkazish bo‘yicha muzokaralar olib borilmoqda.
Tojiddinovning aytishicha, Zolotaya Korona rahbariyati ayni paytda Toshkentda bo‘lib turibdi va muzokaralar yakunlangach, tizim kelasi haftadan yangi operator orqali odatiy rejimda ishlashni davom ettirishi kutilmoqda.
23-iyul kuni Yevropa Ittifoqi Kengashi Rossiyaga nisbatan 21-sank­siyalar to‘plamini tasdiqladi. Moliya sektorida cheklovlar mamlakatning 94 ta banki va moliya tashkilotiga nisbatan qo‘llanildi. Ro‘yxatda Zolotaya Korona to‘lov tizimining operatori va hisob-kitob markazi hisoblangan RNKO Platejniy Sentr ham bor.
Shundan so‘ng tizim ayrim yo‘nalishlar bo‘yicha pul o‘tkazmalarini chekladi, biroq O‘zbekiston o‘tkazmalari davom etayotgan davlatlar qatorida qoldi. Biroq, 28-iyul kuni tarmoqlarda O‘zbekistondagi ayrim banklarda Zolotaya Korona tizimi orqali pul yuborish va qabul qilish xizmati to‘xtatilgani haqida xabarlar e’lon qilindi.
Avvalroq Spot Apple Pay va Google Pay O‘zbekistonda yaqin oylarda ishga tushishi mumkinligi haqida yozgan edi.

Банки Узбекистана совместно с сервисом быстрых денежных переводов «Золотая Корона» работают над переходом на нового технического оператора после введения санкций Евросоюза против банка-корреспондента сервиса. Об этом 29 июля на пресс-конференции рассказал руководитель Департамента валютного регулирования и надзора Центрального банка Отабек Тожиддинов, передает корреспондент Spot.
23 июля Евросоюз ввел санкции почти против 100 российских банков. После этого сервис «Золотая Корона» ограничил переводы по ряду направлений, однако Узбекистан остался в числе стран, куда переводы продолжают осуществляться. По словам представителя ЦБ, санкции были введены не против самой «Золотой Короны», а против банка-корреспондента (оператора), через которого технически проводилась часть операций.
По данным Центрального банка, в первом полугодии в Узбекистан поступили международные денежные переводы на $9,3 млрд, что на 13% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Из них около $2,4 млрд пришлось на систему «Золотая Корона». При этом Тожиддинов подчеркнул, что через этот сервис средства поступают не только из России, но и из Южной Кореи, Турции, Казахстана, стран Европейского союза и других государств, где работают узбекистанцы.
«Узбекистан не намерен попадать под вторичное влияние этих санкций. Поэтому наши банки по согласованию с руководством „Золотой Короны“ сейчас ведут переговоры о переходе к другому оператору, который не находится под санкциями», — заявил Тожиддинов.
По его словам, ситуация находится под постоянным контролем Центробанка. Он отметил, что у «Золотой Короны» размещен залоговый депозит в местных банках, благодаря чему денежные переводы граждан выдаются в штатном режиме и доступны к получению в любой валюте.
Тожиддинов также сообщил, что сейчас руководство «Золотой Короны» находится в Ташкенте для завершения переговоров, а переход на нового оператора, как ожидается, может состояться уже на следующей неделе. По его словам, после этого система продолжит работать в обычном режиме.