Avvalroq ayrim xorijiy OAV “Rosatom” investitsiyalarining qisqarishini Qozog‘iston va O‘zbekistondagi AES qurilishi muddatlari qayta ko‘rib chiqilishi mumkinligi bilan bog‘lagandi.
Bunga kompaniya bosh direktori Aleksey Lixachyovning investitsiya dasturi qayta ko‘rib chiqilishi haqidagi bayonoti sabab bo‘lgan.
“Hozirgi sharoitda Rosatom investitsiya dasturining salmoqli hajmini saqlab qolmoqda. Biz bir qator loyihalardan darhol voz kechdik yoki ularni amalga oshirish muddatini bir necha mezonlarga asoslanib kechiktirdik, ulardan eng asosiysi 2030-yilgacha bo‘lgan davrda samaradorlik, ya’ni har bir rubl investitsiya uchun ko‘proq foyda va tushumdir. Va, albatta, davlat vazifalarini bajarish zarariga emas. Investitsiya dasturining yakuniy hajmi 900 mlrd rubldan ortiqni tashkil etadi. U hamon mamlakatdagi eng yiriklaridan biri bo‘lib qolmoqda,” — dedi Aleksey Lixachyov (Strana Rosatom’dan iqtibos).
Interfax ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda davlat korporatsiyasining investitsiyalari 1,66 trln rublni, 2024-yil oxirida esa 1,456 trln rublni tashkil etgan. Shunday qilib, 2026-yilga mo‘ljallangan investitsiya dasturi hajmi 2025-yilga nisbatan taxminan 46% ga past.
Rosatom Spot so‘roviga javoban bu o‘zgarishlar “faqat Rossiya ichki loyihalariga taalluqli” va “davlat korporatsiyasining xalqaro majburiyatlariga, jumladan, O‘zbekistonda AES qurish bo‘yicha” ta’sir qilmasligini aytdi.
Kompaniya, shuningdek, O‘zbekiston AES qurilishi kelishilgan jadvalga muvofiq borayotganini ta’kidladi. 4-iyun kuni O‘zbekiston va Rossiya prezidentlari integratsiyalashgan AESning birinchi energobloki qurilishiga start berdi — kichik quvvatli stansiyaning poydevor plitasiga “birinchi beton” quyildi. Obyekt MAGATE standartlari bo‘yicha qurilayotgan AES maqomini oldi.
“Loyiha hukumatlararo kelishuvlar va kelishilgan jadvallarga qat’iy muvofiq amalga oshirilmoqda”, — deya ta’kidladi Rosatom matbuot xizmati.
Avvalroq O‘zatom direktori Azim Axmedxadjayev O‘zbekistondagi kichik AESni texnik ishga tushirish 2029-yil oktabr-noyabr oylariga rejalashtirilgani haqida ma’lum qildi.

Сокращение инвестиционной программы «Росатома» в 2026 году не затронет международные обязательства российской госкорпорации, в том числе проект строительства интегрированной атомной электростанции в Узбекистане. Об этом Spot сообщили в пресс-службе «Росатома».
Ранее ряд зарубежных СМИ, в частности Eurasianet, связал сокращение инвестиций российской госкорпорации с возможным пересмотром сроков строительства АЭС в Казахстане и Узбекистане. Поводом стало заявление генерального директора «Росатома» Алексея Лихачёва о корректировке инвестпрограммы компании.
«В текущих условиях „Росатом“ сохраняет значительный объем инвестиционной программы. Мы сразу отказались от ряда проектов или сдвинули сроки их реализации на более поздний период, руководствуясь несколькими критериями, главный из которых — эффективность в горизонте до 2030 года, то есть больше прибыли и выручки на рубль инвестиций. И, конечно, не в ущерб выполнению государственных задач. Итоговый размер инвестпрограммы составляет более 900 млрд рублей. Она по-прежнему одна из самых больших в стране», — заявил Алексей Лихачёв (цитата по «Страна Росатом»).
По данным «Интерфакса», в 2025 году инвестиции госкорпорации составили 1,66 трлн рублей, а по итогам 2024 года — 1,456 трлн рублей. Таким образом, объем инвестпрограммы на 2026 год примерно на 46% ниже показателя 2025 года.
В «Росатоме» в ответ на запрос Spot заявили, что эти изменения «касаются исключительно внутрироссийских проектов» и не затрагивают «международные обязательства госкорпорации, в том числе по сооружению АЭС в Узбекистане».
Компания также отметила, что строительство узбекской АЭС идет по согласованному графику. 4 июня президенты Узбекистана и России дали старт строительству первого энергоблока интегрированной АЭС — на фундаментную плиту станции малой мощности был залит «первый бетон». Объект получил статус строящейся АЭС по стандартам МАГАТЭ.
«Проект реализуется строго в соответствии с межправительственными договоренностями и согласованными графиками», — подчеркнули в пресс-службе «Росатома».