Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (ILMA) kriptoaktivlar sohasidagi xizmat ko‘rsatuvchilar uchun noqonuniy daromadlarni legallashtirishga qarshi ichki nazorat qoidalariga o‘zgartirishlar kiritish loyihasini e’lon qildi.
O‘zgarishlar ichki nazoratni tashkil etish va amalga oshirish uchun mas’ul xodimlarni tayinlash tartibiga taalluqli. Hozir ular rahbariyat tarkibidan tayinlansa, yangi tartibga ko‘ra, bu lavozimga rahbar o‘rinbosarlari tayinlanishi kerak.
Yangi kriptoaktivlar xizmatlari provayderi litsenziya olganidan keyin bir oy ichida mas’ul xodimni tayinlab, uning ma’lumotlarini regulyatorga yuborishi kerak bo‘ladi.
Kriptoaktivlar xizmatlari provayderlari rahbarlariga qo‘yiladigan talablar ham kuchaytiriladi. Ular noqonuniy daromadlarni legallashtirishga qarshi xalqaro hamkorlikda ishtirok etmaydigan davlatlar rezidenti bo‘lmasligi kerak. Shuningdek, ta’sischilar orasida bunday davlatlarda ro‘yxatdan o‘tgan kompaniyalar bo‘lmasligi lozim.
Provayderlar xodimlarni ishga tayinlash, tayyorlash va o‘qitishda ularning malakasi va ishchanlik obro‘siga oid mezonlarni hisobga olishi kerak bo‘ladi. Shuningdek, ular mijozning faoliyati, mulkchilik va boshqaruv tuzilmasini tushunishi talab etiladi.
Mijozlarni identifikatsiya qilish va tekshirish uchun lozim darajada tekshirish (due diligence) choralari doirasida uchinchi tomon — shaxsiy ma’lumotlarning haqiqiyligini tasdiqlash bo‘yicha ixtisoslashtirilgan tashkilot xizmatlaridan foydalanishga ruxsat beriladi.
Agar provayderga bo‘ysunuvchi yoki u bilan bog‘liq tashkilot pul yoki boshqa mol-mulk bilan operatsiyalarni amalga oshirsa, ichki nazorat qoidalari guruh yondashuvi asosida ishlab chiqiladi.
Ular quyidagilarni nazarda tutishi kerak:
• noqonuniy daromadlarni legallashtirish bilan bog‘liq xavflarni boshqarish uchun axborot almashish qoidalari va tartiblarini;
• guruh darajasida komplayens nazorati, audit va pul yuvishga qarshi kurashish funksiyalarining muvofiqligini ta’minlashni;
• zarur hollarda filial va sho‘ba korxonalardan mijozlar, ularning hisobvaraqlari va operatsiyalari haqidagi ma’lumotlarni olishni;
• ma’lumotlarning maxfiyligi va xavfsiz foydalanilishini ta’minlashni.
Bundan tashqari, shubhali operatsiyalar haqida xabar yuborish tartibi ham aniqlashtirilmoqda. Xizmat provayderlari bunday xabarlarni Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentiga himoyalangan kanallar orqali yuborishi kerak bo‘ladi.
Himoyalangan kanallarga ma’lumotlarni kriptografik himoyalash (shifrlash) tizimlari, himoyalangan elektron pochta manzillari hamda maxsus tizimdagi shaxsiy kabinet kiradi. Unga ulanish uchun ILMAga tashkilot va mas’ul xodim haqidagi ma’lumotlar ko‘rsatilgan holda so‘rov yuborish talab etiladi.
Agar mijoz terrorizmda ishtirok etayotgan yoki gumon qilinayotgan shaxslar ro‘yxatida bo‘lgani sababli operatsiya to‘xtatilsa yoki aktivlari muzlatilsa, mas’ul xodim bu haqda mijozni imkon qadar qisqa muddatda xabardor qilishi va operatsiyani qayta tiklash tartibini tushuntirishi kerak bo‘ladi.
O‘zgartirishlar loyihasi 22-avgustgacha muhokama qilinadi.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda steyblkoinlar aylanmasini tartibga solishning maxsus huquqiy rejimi tasdiqlangani haqida yozgandi.

Национальное агентство перспективных проектов опубликовало проект поправок в Правила внутреннего контроля по противодействию легализации незаконных доходов для провайдеров услуг в сфере криптоактивов.
Изменения затрагивают назначение сотрудников, ответственных за организацию и осуществление внутреннего контроля. Если сейчас они назначаются из числа «руководящих работников», то согласно поправкам они должны иметь должность заместителей руководителя.
Новый провайдер услуг в сфере криптоактивов должен будет назначить ответственного сотрудника и отправить регулятору его (ее) анкетные данные в течение месяца после выдачи лицензии.
Ужесточаются требования к руководителям провайдеров услуг — они не должны быть резидентами стран, не участвующих в международном сотрудничестве в сфере противодействия легализации незаконных доходов. В числе учредителей не должно быть компаний, зарегистрированных в этих государствах.
Провайдеры услуг должны будут включать в требования к назначению, подготовке и обучению кадров критерии, связанные с их квалификацией и деловой репутацией. Также от них требуется «понимать деятельность (бизнес) клиента, структуру его собственности и управления».
Для идентификации и верификации клиентов в рамках мер надлежащей проверки (due diligence) разрешается использовать услуги третьей стороны — специализированной организации по подтверждению подлинности персональных данных.
Если провайдер услуг имеет подконтрольную или аффилированную («в сфере значительного влияния») организацию, проводящую операции с деньгами или иным имуществом, внутренние правила должны разрабатываться на основе группового подхода.
Они должны будут предусматривать:
• правила и процедуры обмена информацией для управления рисками, связанными с легализацией преступных доходов;
• обеспечение на уровне группы соответствия функций комплаенс-контроля, аудита и противодействия отмыванию денег;
• обеспечение получения от филиалов и дочерних структур информации о клиентах, их счетах и операциях в случаях, необходимых для целей противодействия отмыванию денег;
• надлежащую защиту конфиденциальности и использования информации.
Кроме того, уточняется порядок отправки сообщений о подозрительных операциях. Провайдеры услуг должны будут передавать их в Департамент по борьбе с экономическими преступлениями Генпрокуратуры по защищенным каналам.
Под определение попадают электронные системы передачи данных с криптографической защитой информации (шифрованием), защищенные адреса электронной почты, а также личный кабинет в специальной системе. Подключение к нему будет проводиться по запросу в НАПП с указанием данных об организации и об ответственном сотруднике.
В случае приостановки операции или заморозки активов из-за наличия клиента в перечне лиц, участвующих или подозреваемых в участии в терроризме, ответственный сотрудник должен будет оповестить его об этом «в максимально короткий срок». Также от него (нее) требуется разъяснить клиенту порядок возобновления операции.