Zara, Pull & Bear va boshqa brendlar egasi Inditex kompaniyasi Oʻzbekistonda ishlab chiqarishni tashkil etishdan manfaatdor. Bu haqda Investitsiya va tashqi savdo matbuot xizmati yozmoqda.
Vazirlik vakillari Ispaniya kompaniyasining Ijtimoiy barqarorlik direksiyasi delegatsiyasini qabul qildi. Oʻzbekiston toʻqimachilik sanoatida olib borilayotgan islohotlar, mamlakatning Yevropa Ittifoqining GSP+ sxemasiga qoʻshilishi va paxta boykotiga barham berish mavzusiga toʻxtalib oʻtildi.
Tomonlar, shuningdek, biznesni rivojlantirish imkoniyatlari va Inditex kompaniyasining Oʻzbekistondagi investitsiya portfelini oshirish masalalarini muhokama qildilar. Mehmonlar Oʻzbekiston toʻqimachilik mahsulotlari yetkazib beruvchilarini jahon ishlab chiqarish zanjirlariga jalb qilishni kengaytirish imkoniyatlari bilan tanishdilar.
Ishtirokchilar Inditex faoliyatini Oʻzbekistonda yoʻlga qoʻyish istiqbollarini, jumladan, qoʻshma loyihalarni amalga oshirishni muhokama qildilar. Tomonlar hamkorlik masalalari, xususan, toʻqimachilik sanoati salohiyati va mamlakat bozori imkoniyatlarini tahlil qilish boʻyicha ishlarni davom ettirishga kelishib oldilar.
Mutaxassislarning taʼkidlashicha, paxtaga boykotning bekor qilinishi 300 dan ortiq xalqaro brendlar uchun oʻzbek toʻqimachilik mahsulotlarini sotib olishga qaytish imkoniyatini ochadi. Oʻzbekistonga gazlama va iplarning hozirgi xaridorlariga muqobil yoʻl topishga yordam berishga chaqiriqlar boʻldi.
Eslatib oʻtamiz, avvalroq Spot Ispaniyaning eng yirik riteyleri El Corte Ingles Oʻzbekiston toʻqimachilik mahsulotlariga qiziqayotgani haqida xabar bergan edi.
Inditex — 1985-yilda Ispaniyada tashkil etilgan va ommaviy modani tez rivojlantirishga (fast fashion) ixtisoslashgan. U Zara, Bershka, Massimo Dutti, Pull & Bear, Lefties kabi brendlarga ega. Uning butun dunyo boʻylab 7200 dan ortiq doʻkonlarni mavjud. Kompaniyaning 2020-yildagi savdosi 20,4 mlrd yevroni tashkil qildi.

Компания Inditex — владелец брендов Zara, Pull & Bear и других — интересуется организацией производства в Узбекистане. Об этом пишет пресс-служба МИВТ.
Представители министерства приняли делегацию Дирекции социальной стабильности испанской компании. Затрагивались тема реформ текстильной отрасли Узбекистана, включение страны в схему GSP+ Евросоюза и прекращение хлопкового бойкота.
Также стороны обсуждали возможности для роста бизнеса и увеличения инвестиционного портфеля Inditex в Узбекистане. Гости узнали о возможностях для расширения вовлечённости поставщиков текстиля из Узбекистана в мировые производственные цепочки.
Участники обсудили перспективы налаживания в Узбекистане деятельности Inditex, включая реализацию совместных проектов. Стороны договорились продолжать проработку вопросов сотрудничества — в частности, анализировать потенциал текстильной отрасли и ёмкость рынка страны.
Как отмечали эксперты, снятие бойкота с хлопка открывает возможность для более чем 300 международных брендов вернуться к закупкам узбекистанского текстиля. Звучали призывы помочь Узбекистану найти альтернативы нынешним покупателям тканей и пряжи.
Ранее Spot сообщал, что крупнейший ритейлер Испании El Corte Ingles заинтересовался текстилем из Узбекистана.
Компания Inditex была основана в Испании в 1985 году и специализируется на массовой моде быстрой разработки (fast fashion). Ей принадлежат такие бренды, как Zara, Bershka, Massimo Dutti, Pull&Bear, Lefties — на них приходится более 7200 магазинов по миру. Продажи компании в 2020 году составили 20,4 млрд евро.