“Finnair” Skandinaviya mamlakatlaridan O‘zbekistonga parvozlarni yo‘lga qo‘ymoqchi, xabar beradi Transport vazirligi.
Bu bo‘yicha Finlyandiya aviakompaniyasi bilan O‘zbekiston vakillari o‘rtasida muzokaralar o‘tkazildi.
Uchrashuvda Skandinaviya mamlakatlaridan O‘zbekistonga kelish istagida bo‘lgan sayyohlar uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish istiqboli muhokama etildi.
“Finnair” aviakompaniyasining davlat organlari bilan aloqalar departamenti direktori T.Koskinen yo‘lovchi tashuvlarini “Uzbekistan Airways” bilan “Kod-sher” tijoriy kelishuvlari asosida amalga oshirishini ta’kidlagan.
Shuningdek, yuk tashuvlari yo‘nalishida ham reyslarni amalga oshirishga qiziqish bildirmoqda.
Yakunda tomonlar muhokama qilingan hamkorlik yo‘nalishlari doirasida amalga oshiriladigan vazifalarni belgiladi.
Avvalroq “Spot” “All Nippon Airlines” kompaniyasi Samarqand, Buxoro hamda Urganchga, “Red Wings” aviakompaniyasi esa Toshkentdan Stavropol va Ufaga parvozlarni yo‘lga qo‘yishi haqida xabar bergandi.

Авиакомпания Finnair интересуется организацией регулярных рейсов в Узбекистан. Об этом пишет пресс-служба Минтранса.
О планах финской авиакомпании рассказал глава департамента по связям с госорганами Тимо Коскинен. Он обсудил тему с представителями ответственных органов, включая Минтранс и компанию Uzbekistan Airports.
По словам Коскинена, Finnair намеревается запустить прямое авиасообщение в первую очередь для туристов из скандинавских стран, желающих посетить Узбекистан.
Авиаперевозчик намерен выполнять пассажирские рейсы на основе код-шеринга с Uzbekistan Airways. Кроме того, рассматривается запуск воздушных грузоперевозок в республику.
Глава департамента развития воздушного транспорта Улугбек Бекташев от лица министерства выразил Finnair поддержку по организации авиасообщения.
Ранее Spot сообщал о планах All Nippon Airways запустить чартерные рейсы из Токио и Осаки в Самарканд.