Tegishli yozuv 11-aprel kuni rasmiy sanksiyalar ro‘yxatiga kiritilgan. Qaror xoldingning Britaniyadagi aktivlarini muzlatish, shuningdek, mahalliy yuridik shaxslar tomonidan unga xizmat ko‘rsatishni cheklashni nazarda tutadi.
Britaniya tomoniga ko‘ra, “USM xolding” 2022-yil mart oyida sanksiyaga uchragan Usmonov tomonidan to‘g‘ridan-to‘g‘ri yoki bilvosita nazorat qilinadi.
Shuningdek, u Rossiya hukumati uchun strategik ahamiyatga ega sohalarda — tog‘-kon sanoati, telekommunikatsiya sanoati va IT-texnologiyalaridagi faoliyatini qayd etadi.
alisher usmonov, buyuk britaniya, sanksiya, usm xolding
Bundan tashqari, “USM xolding"ning ikki aksiyadorlari Vladimir va Varvara Skochlar qora ryxatga kiritilgan. Britaniya Tashqi ishlar vazirligi ularni milliarder Andrey Skoch bilan bog‘laydi, unga qarshi bir yil avval Buyuk Britaniyada ham sanksiyalar joriy etilgan.
Alisher Usmonov Rossiya va Ukraina oʻrtasida harbiy harakatlar boshlanganidan bir necha kun oʻtib Yevropa Ittifoqi, AQSh va Buyuk Britaniya sanksiyalariga uchragan.
Biroq, AQSh moliya vazirligi maxsus bosh litsenziyaga ega blgan rossiyalik milliarderning kompaniyalarini sanksiyalardan chiqarib tashladi.
Iyul oyida Usmonov “USM” kompaniyalarining bankrot boʻlish xavfini keltirib, YeI sanksiyalariga sud orqali eʼtiroz bildirishga uringani maʼlum boʻldi.
Sentabr oyida Vengriya rasmiylari tadbirkorni sanksiyalar ro‘yxatidan olib tashlashni talab qilgan, biroq tez orada o‘z talabini qaytarib olgan.
Biroz vaqt o‘tgach, YeI milliarderning singlisi Saodat Nurzievaga nisbatan cheklovlarni olib tashladi.
Noyabr oyida OAVda O‘zbekiston hukumati Usmonovga qarshi sanksiyalarni bekor qilishni so‘rab Yevropa Ittifoqiga murojaat qilgani va unga huquqiy yordam taklif qilgani haqida xabarlar tarqalgandi.

Правительство Великобритании постановило ввести санкции против холдинговой компании Алишера Усманова USM, следует из информации на сайте британского МИД.
Соответствующая запись была добавлена в официальный санкционный список 11 апреля. Решение подразумевает заморозку активов холдинга в Британии, а также ограничения на предоставление ему услуг местными юрлицами.
По версии британской стороны, USM «прямо или косвенно контролируется» Усмановым, попавшим под санкции в марте 2022 года. Также отмечается её активность в сферах, «стратегически важных для властей РФ» — добыче полезных ископаемых, телеком-отрасли и IT.
usm, алишер усманов, великобритания, санкции
Кроме того, в «чёрный список» попали два акционера USM — Владимир и Варвара Скоч. Британский МИД связывает их с миллиардером Андреем Скочем, против которого год назад в Соединённом Королевстве также ввели санкции.
Усманов попал под санкции Евросоюза, США и Великобритании через несколько дней после начала боевых действий между Россией и Украиной. Однако американский Минфин специальной генеральной лицензией исключил из-под санкций компании российского миллиардера.
В июле стало известно, что Усманов пытался оспорить санкции ЕС в суде, ссылаясь на угрозу банкротства компаний в USM. Власти Венгрии в сентябре требовали добиться исключения бизнесмена из санкционных списков, но вскоре отозвали своё требование.
Немного позже ЕС всё же снял ограничения с сестры миллиардера Саодат Нурзиевой. В ноябре СМИ сообщали, что правительство Узбекистана якобы обращалось к ЕС с просьбой снять санкции с Усманова и предлагало ему юридическую поддержку.
В январе стало известно о планах Усманова отойти от управления бизнесом. Бизнесмен неоднократно заявлял, что намерен сфокусироваться на развитии Узбекистана, несмотря на санкции.
Ранее Spot писал, что USM Telecom получила прямой контроль над структурой-совладельцем мобильного оператора Ucell.