“Qeshm Air” kompaniyasi Eron poytaxti Tehron bilan Toshkent o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri parvozlarni yo‘lga qo‘yadi. Bu haqda “Uzbekistan Airports” matbuot xizmati xabar bermoqda.
Unga ko‘ra, Tehron-Toshkent-Tehron yo‘nalishi bo‘yicha birinchi reys joriy yilning 9-avgust kuni boshlanishi rejalashtirilgan.
Muntazam qatnovlar haftasiga bir marta — chorshanba kunlari, Airbus A320 samolyotlarida amalga oshirilishi kutilmoqda.
2022-yilning 22-dekabridan aviakompaniya Tehrondan Toshkent va Samarqandga to‘g‘ridan-to‘g‘ri reyslarni yo‘lga qo‘ygandi.
Bunda, parvozlar Tehron-Toshkent-Olma-Ota-Tehron va Tehron-Samarqand-Tehron yo‘nalishlarida amalga oshirilishi belgilangandi.
Keyinchalik esa yo‘lovchilar tomonidan yo‘nalish ijobiy qabul qilinsa, reyslar sonini ko‘paytirish rejalashtirilgani ta’kidlangan.
“Qeshm Air” kompaniyasi 1993-yilda tashkil etilgan. Shtab-kvartirasi Tehronda joylashgan Eron aviakompaniyasi bo‘lib, mahalliy va xalqaro hamda charter yo‘lovchi reyslarini amalga oshiradi.
Avvalroq joriy yilning 1-avgustidan “Panorama Airways” aviakompaniyasi Samarqanddan Madinaga to‘g‘ridan-to‘g‘ri parvozlarni boshlagani haqida xabar berilgandi.

Иранская авиакомпания Qeshm Air запускает прямые перелеты по маршруту Тегеран — Ташкент — Тегеран, сообщаетпресс-служба Uzbekistan Airports.
Полеты по новому направлению стартуют уже 9 августа. Новый маршрут планируют обслуживать самолетами Airbus A320.
Авиарейсы из Тегерана в Ташкент будут выполняться раз в неделю — по средам.
В декабре 2022 года Qeshm Air объявила о скором начале полётов в Узбекистан. Иранский перевозчик запустил еженедельные рейсы по маршрутам Тегеран — Ташкент — Алматы — Тегеран, а также Тегеран — Самарканд — Тегеран. Оба направления обслуживались воздушными судами Airbus A320.
Организация авиасообщения стала одной из тем, по которым были достигнуты договорённости в рамках визита иранского президента Ибрахима Раиси в Узбекистан. Тогда же две страны согласовали взаимное упрощение визовых процедур, в том числе для туристических групп.
В июне иранский перевозчик перезапустил рейсы между Тегераном и Самаркандом, возобновив прямые рейсы по данному направлению.
Ранее Spot писал, что Panorama Airways запустила рейс из Самарканда в Медину.
Qeshm Air — иранская авиакомпания со штаб-квартирой в Тегеране, основанная в 1993 году, выполняет регулярные внутренние и международные пассажирские перевозки, а также чартерные рейсы.