Shavkat Mirziyoyev AQShga tashrifi doirasida “Air Products” kompaniyasi boshqaruvi raisi, prezidenti va bosh ijrochi direktori Seyfi Gasemi bilan uchrashdi.
Unda kompaniya bilan strategik sheriklikni kengaytirish masalalari, joriy loyihalarning borishi va istiqbolga mo‘ljallangan aniq rejalar ko‘rib chiqildi.
“Air Products” tomonidan “Uzbekistan GTL"da sanoat gazlarini qayta ishlash, “Navoiyazot” negizida sintez-gaz, kislorod va azot, suyultirilgan karbonat angidrid ishlab chiqarish loyihalarini amalga oshirmoqda.
Keyingi ikki yilda mazkur loyihalarning davomi sifatida kompaniyaning $1 mlrddan ortiq to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalari jalb qilindi.
Suhbatda ko‘mirni gazlashtirish, texnik gazlar, vodorod va ammoniy ishlab chiqarish hamda achchiq gazlarni utilizatsiya qilish bo‘yicha loyihalar ko‘rib chiqildi.
“Air Products” ekspertlari karbonsizlashtirish sohasida zarur normativ-huquqiy bazani ishlab chiqishda ham qatnashadi. Bundan tashqari, loyihalar portfelidan oziq-ovqat sanoatiga innovatsion ishlanmalarni joriy qilish ham o‘rin olgan.
Uchrashuv yakunida kompaniyaning O‘zbekiston uchun qiymati $10 mlrddan ziyod bo‘lgan yangi investitsiya dasturini amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlar almashildi.
Avgust oyida O‘zbekiston Mustaqilligining 32 yilligi munosabati bilan “Air Products” boshqaruvi raisi Seyfi Gasemi “Do‘stlik” ordeni bilan taqdirlangandi. Shavkat Mirziyoyev kompaniya boshqaruvi raisiga davlat mukofotini topshirdi.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев находится в США с рабочим визитом и провёл несколько встреч с представителями американских компаний.
Одним из главных пунктов деловой программы для президента стали переговоры с главой Air Products Сейфуллой Гасеми. В них также участвовал Джеффри Пайетт, заместитель госсекретаря США по делам энергетики.
На встрече обсуждалась реализация текущих проектов компании в Узбекистане. Её специалисты работают над организацией производства азота, кислорода, синтез-газа и сжиженного углекислого газа на базе «Навоиазота».
Air Products привлекли к проекту переработки промышленных газов на заводе Uzbekistan GTL и к строительству завода метанола для Saneg. Только за последние два года компания согласилась инвестировать в развитие проектов более $1 млрд.
Далее участники встречи рассматривали перспективные проекты с участием Air Products. В их число входят газификация угля, производство технических газов, водорода, аммония, а также утилизация кислых газов.
В портфель проектов американской компании также входит внедрение инноваций в пищевой отрасли. Ещё одно направление, в котором планируется участие её экспертов — разработка нормативно-правовой базы для декарбонизации.
По итогам встречи стороны обменялись соглашениями о реализации новой инвестиционной программы Air Products в Узбекистане. Она предварительно оценивается в $10 млрд.
Кроме того, президент передал Сейфулле Гасеми орден «Дустлик». Глава Air Products был представлен к награде по указу главы государства в конце августа.