Ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha davlat rahbari tomonidan tegishli qonun imzolandi.
Xususan, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga kiritilgan o‘zgartirish bilan sanitariya qonunchilikni, sanitariya normalarini, qoidalarini va gigiyena normativlarini buzganlik uchun jarima miqdorlari oshirilmoqda.
Yuqoridagi kabi holatlar quyidagi miqdorlarda jarima solishga sabab bo‘ladi:
• fuqarolarga BHMning 5 baravaridan 10 baravarigacha — 1,65 mln so‘mdan 3,3 mln so‘mgacha (ilgari 330 ming so‘mdan 990 ming so‘mgacha edi);
• mansabdor shaxslarga 15 baravaridan 20 baravarigacha — 4,95 mln so‘mdan 6,6 mln so‘mgacha (ilgari 1,65 mln so‘mdan 3,3 mln so‘mgacha edi).
“Litsenziyalash, ruxsat berish va xabardor qilish tartib-taomillari to‘g‘risida"gi qonunga ham qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritildi.
Unga ko‘ra, qonunchilikda nazarda tutilgan faoliyat turlari uchun 1 yil muddatga litsenziyani olish yoki sudning qaroriga (hukmiga) asosan shaxsga nisbatan muayyan faoliyat turi bilan shug‘ullanish taqiqlanganligi litsenziyani yoki ruxsat etish xususiyatiga ega hujjatni berish to‘g‘risidagi arizani rad etish uchun asos bo‘ladi.
Shuningdek, litsenziya yoki ruxsat etish xususiyatiga ega hujjat quyidagi hollarda ham bekor qilinishi belgilandi:
• litsenziat yoki ruxsat etish xususiyatiga ega hujjatni olgan shaxs tomonidan litsenziya yoki ruxsat berish talablari va shartlari muntazam ravishda (1 yil davomida ikki va undan ortiq marta) buzilganda;
• litsenziya yoki ruxsat berish talablari va shartlari 1 marotaba qo‘pol ravishda buzilganda.
Ikkinchi holatda agar mazkur qoidabuzarlik fuqarolarning hayoti va sog‘lig‘iga ziyon, jismoniy va yuridik shaxslarning huquqlari va qonuniy manfaatlariga, jamoat xavfsizligiga zarar hamda atrof-muhitga ziyon yetkazilishiga, jamiyat va davlat manfaatlariga zarar yetkazilishiga, tinchlik va xavfsizlikka tahdid solinishiga olib kelgan bo‘lsa, tatbiq etiladi.
Ushbu hollarda qonunchilikda belgilangan faoliyat turlari uchun 1 yil davomida qaytadan litsenziya berilmaydi. Mazkur talab tadbirkorlar muassisi yoki benefitsiar mulkdori tomonidan tashkil etiladigan yangi tadbirkorga nisbatan ham tatbiq etiladi.
Bundan tashqari, qonunga bilan Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi ayrim faoliyat turlari bo‘yicha litsenziyalash va xabardor qilish tartib-taomillari sohasidagi vakolatli organ etib belgilandi.
Mazkur faoliyat turlariga quyidagilar kiradi:
• alkogol mahsulotlarining ulgurji savdosi;
• pivo va pivo ichimliklarini ishlab chiqarish va ulgurji savdo qilish faoliyati.
Tamaki mahsulotlari bilan ulgurji savdo qilish Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligini xabardor qilish tartibida, chakana savdo qilish esa joylardagi soliq inspeksiyalarini xabardor qilish tartibida amalga oshiriladi.
Qonun rasmiy e’lon qilingan kundan 3 oy o‘tib kuchga kiradi.
Joriy yilning 1-mayidan ma’muriy huquqbuzarliklar bo‘yicha qo‘llanilgan jarimani ixtiyoriy to‘lash tizimi soddalashtirildi. Xususan, 15 kun ichida jarima miqdorining 50%ini, 30 kun ichida 70%ini ixtiyoriy ravishda to‘laganlar qolgan qismini to‘lashdan ozod etiladi.

Шавкат Мирзиёев 15 ноября подписал закон, утверждающий ряд изменений в сфере лицензирования. Об этом сообщил канал правовой информации Минюста.
Поправки в закон «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах» касаются сферы алкогольной и табачной продукции. Ранее этим занималось только Агентство по регулированию алкогольного и табачного рынка.
После вступления закона в силу лицензии на производство и оптовую продажу пива будет выдавать Министерство инвестиций, промышленности и торговли. Оно же будет заведовать лицензированием оптовой торговли другими спиртными напитками.
МИПТ также будет в уведомительном порядке предоставлять разрешения на оптовую торговлю табачными изделиями. За их розничную продажу будут отвечать местные налоговые органы.
Кроме того, расширяются основания для отзыва лицензии или разрешения. Уполномоченный орган получит право аннулировать документ:
- при систематических нарушениях лицензиатом условий лицензии/разрешения (два или более раза в течение года);
- при однократном грубом нарушении лицензиатом условий (ущерб жизни и здоровью населения, правам и законным интересам физлиц и юрлиц, интересам общества и государства, окружающей среды, общественной безопасности).
В этом случае новая лицензия не будет выдаваться нарушителю в течение года (включая вновь учреждённые им субъекты предпринимательства). Судебный запрет на занятие определённым видом деятельности тоже станет основанием для отказа в выдаче лицензии.
Увеличиваются штрафы за нарушения санитарных норм и правил, а также гигиенических нормативов. Для граждан они будут составлять от 5 до 10 БРВ (1,65 — 3,3 млн сумов), для ответственных лиц — 15−20 БРВ (4,95−6,6 млн сумов).
Сейчас сумма штрафа составляет 1−3 БРВ (330−990 тыс. сумов) для граждан и 5−10 БРВ (1,65 — 3,3 млн сумов) для ответственных лиц. Поправки вступят в силу с 16 февраля — через три месяца после публикации закона.
Ранее Spot писал, что Комитет по конкуренции предлагает увеличить штрафы за нарушение языковых норм в рекламе.