O‘zbekiston va BAA parvozlar chastotasini bir necha barobarga oshirishga kelishdi. Bu haqda Transport vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Ar-Riyodda o‘tkazilgan “ICAN-2023” tadbiri doirasida ikki mamlakat aviatsiya ma’muriyatlari o‘rtasida muzokaralar o‘tkazildi.
Tomonlar parvozlar geografiyasi hamda chastotasini oshirish bo‘yicha kelishuv imzoladi. Hujjat Toshkent va Samarqand aeroportlari bilan bir qatorda viloyatlardagi barcha xalqaro aeroportlardan BAAning Dubay, Abu-Dabi, Sharja, Ras al-Hayma va Fujayra shaharlariga parvozlarni amalga oshirishni o‘z ichiga oladi.
Kelishuv quyidagi yo‘nalishlarda parvozlarni tashkil etishni nazarda tutadi:
• Abu-Dabidan — Toshkent, Samarqand, Urganch, Buxoro, Namangan, Farg‘ona, Qarshi, Termiz hamda Nukus shaharlariga haftasiga jami 41ta chastotada;
• Dubaydan — Toshkent, Samarqand, Namangan, Buxoro, Navoiy, Farg‘ona hamda Nukus yo‘nalishlarida haftasiga jami 35ta chastotada;
• Sharjadan — Toshkent, Namangan, Samarqand, Farg‘ona, Qarshi hamda Termizga haftasiga jami 23ta chastotada;
• Ras al-Hayma — Toshkent va Samarqand yo‘nalishlarida haftasiga jami 6ta chastotada;
• Fujayra — Toshkent yo‘nalishida haftasiga 3ta chastotada.
Mazkur kelishuv har ikki mamlakat o‘rtasida xorijiy sayyohlar hamda tranzit yo‘lovchilarning o‘zaro almashinuvi, ziyorat turizmi rivojlanishiga xizmat qilishi ta’kidlangan.
Bundan tashqari, yangi yo‘nalishlar O‘zbekistonda yangi tashkil etilayotgan aviakompaniyalar uchun parvozlar geografiyasini kengaytirishi hamda xizmatlar eksporti hajmining oshirishi kutilmoqda.
Avvalroq “ICAN-2023” tadbiri doirasida O‘zbekiston va Bangladesh havo qatnovi bo‘yicha yangi shartnomani imzolagandi. Unda keyin “Uzbekistan Airways” aviakompaniyasi 2025-yildan Kanadaga parvozlarni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirgani ma’lum qilindi.
Shuningdek, O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni o‘rtasidagi aviaqatnovlar soni oshiriladi. Tomonlar xalqaro aeroportlar mavjud bo‘lgan shaharlar o‘rtasida haftasiga 35ta parvozni yo‘lga qo‘yishga kelishdi.

Делегация Узбекистана провела с Объединенными Арабскими Эмиратами переговоры на тему расширения авиасообщения, сообщила пресс-служба Минтранса.
Представители авиационных властей двух стран встретились на полях конференции ICAN 2023, прошедшей на днях в Эр-Рияде. Как отмечалось на встрече, в планы входит увеличение как частоты, так и географии полётов.
Узбекистан будет выполнять перелеты не только из Ташкента и Самарканда, но и из других городов с международными аэропортами. Наряду с Абу-Даби и Дубаем в список направлений войдут Шарджа, Фуджейра и Рас-эль-Хайма.
Оформленное по итогам переговоров соглашение предусматривает организацию полетов по следующим направлениям:
- в Абу-Даби — из Ташкента, Самарканда, Ургенча, Бухары, Намангана, Ферганы, Карши, Термеза, Нукуса, в общей сложности 41 рейс в неделю;
- в Дубай — из Ташкента, Самарканда, Бухары, Навои, Нукуса, Намангана, Ферганы, 35 рейсов в неделю;
- в Шарджу — из Ташкента, Самарканда, Карши, Термеза, Намангана, Ферганы, 23 рейса в неделю;
- в Рас-эль-Хайму — из Ташкента, Самарканда, 6 рейсов в неделю;
- в Фуджейру — из Ташкента, 3 рейса в неделю.
Как ожидают в Узбекистане, соглашение позволит увеличить двусторонний поток транзитных пассажиров и туристов, в том числе паломников. Новые авиакомпании Узбекистана смогут расширить географию своих полётов и нарастить экспорт услуг.
Также на ICAN 2023 Узбекистан договорился об увеличении частоты полетов в Саудовскую Аравию для развития паломнического туризма. Кроме того, на мероприятии стало известно о планах с 2025 года запустить полеты в Канаду.
Ранее Spot писал, что Uzbekistan Airways выполнит дополнительные рейсы по Узбекистану перед Новым годом.