Hukumat qarori bilan ijtimoiy soliq to‘lovlari va ular bilan bog‘liq boshqa xarajatlarni qoplash tartibi tasdiqlandi.
Unga ko‘ra, ijtimoiy soliq hisobot oyidagi ish haqi fondi hajmi va soliq stavkalaridan kelib chiqqan holda to‘lanadi. Shuningdek, u sanatoriylar va bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlari uchun to‘lovlarni o‘z ichiga oladi. To‘lovchilar soliq organlari bilan birgalikda to‘lovlar hisobini yuritadilar.
Ijtimoiy to‘lovlar va qo‘shimcha to‘lovlar bo‘yicha oylik hisobot hisobot oyidan keyingi oyning 15-kunidan kechiktirmay taqdim etilishi kerak. Yillik hisobot keyingi yilning 15-fevraligacha topshirilishi zarur.
Yuridik shaxslar tomonidan imtiyozli asosda va pensiya yoshiga qadar tayinlangan pensiyalarni qoplash tartibi ko‘rsatilgan. Yillik to‘lov miqdori hisobot yilidan keyingi yilning 10-yanvarigacha hisoblab chiqiladi va Pensiya jamg‘armasiga 1-fevralgacha kelib tushishi kerak.
To‘lov amalga oshirilmagan taqdirda, har kuni Markaziy bankning to‘lov amalga oshirilgan paytdagi asosiy kursining 1/300 miqdorida penya undiriladi. Jarima miqdori asosiy summadan oshmasligi kerak.
Shuningdek, hujjat nogiron bolalarning ota-onalari va yolg‘iz ota-onalar uchun mo‘ljallangan rejadan tashqari dam olish kunlari uchun qo‘shimcha to‘lovlarni qoplash tartibini belgilaydi. Ushbu moddalar bo‘yicha hisobot berish uchun ish beruvchilarning o‘zlari javobgardir.
Kompensatsiya to‘lash uchun ariza hisobot oyidan keyingi oyning 10-kunidan kechiktirmay topshirilishi kerak. Hujjat menejer, buxgalter va moliyaviy boshqaruv uchun mas’ul shaxsning imzolari yoki rahbarning elektron raqamli imzosi bilan tasdiqlangan bo‘lishi kerak.
13-kunga qadar ariza Pensiya jamg‘armasining mahalliy idorasi tomonidan tasdiqlanadi. To‘lovlar ariza beruvchining asosiy joriy hisob raqamiga ega bo‘lgan bankdagi maxsus ikkilamchi hisob raqamiga o‘tkaziladi.
Avvalroq mol-mulk solig‘i to‘lovlari oshirilgani haqida xabar berilgandi. Xususan, Toshkentda 3 mln so‘m, Nukus shahri va viloyat markazlarida 2 mln so‘m, boshqa shahar va qishloqlar uchun 1,2 mln so‘m etib belgilanmoqda.

Кабмин 14 декабря утвердил обновленный порядок компенсации выплат по социальному налогу и других связанных расходов. Документ опубликован в базе Lex.uz.
В постановлении указано, что соцналог уплачивается исходя из объёма зарплатного фонда и налоговых ставок за отчётный месяц. Также оно покрывает платежи за санатории и детские оздоровительные лагеря. Плательщики ведут учёт выплат совместно с налоговыми органами.
Месячная отчётность по социальным отчислениям и дополнительным платежам должна подаваться не позже 15 числа месяца, следующего за отчётным. Годовой отчёт требуется предоставлять до 15 февраля следующего года.
Обозначается порядок возмещения юрлицами пенсий, назначенных на льготной основе и до наступления пенсионного возраста. Годовая сумма платежа будет рассчитываться до 10 января года, следующего за отчётным, и должна поступать в Пенсионный фонд до 1 февраля.
При неуплате ежедневно будет начисляться пеня в размере 1/300 части основной ставки ЦБ на момент, когда был начислен платеж. Размер пени не должен превышать основную сумму.
Также документ определяет порядок компенсации дополнительных выплат за внеплановые выходные, предназначенных для родителей детей с инвалидностью и родителей-одиночек. За отчётность по этим статьям отвечают сами работодатели.
Заявку на получение компенсации требуется подать не позже 10 числа месяца, следующего за отчётным. Документ должен быть заверен подписями руководителя, бухгалтера и лица, ответственного за финансовое управление, либо ЭЦП руководителя.
До 13 числа заявка будет утверждена местным управлением Пенсионного фонда. Выплаты будут переведены на специальный вторичный счёт в банке, где у заявителя открыт основной расчётный счёт.
Ранее Spot писал, что в 2024 году планируется повысить минимальную налогооблагаемую базу для налога на имущество юрлиц.