17-fevral kuni xalqaro IT-sertifikatlarga ega yosh mutaxassislarni rag‘batlantirishga qaratilgan qo‘shimcha choralar to‘g‘risidagi hukumat qarori qabul qilindi. Bu haqda Raqamli texnologiyalar vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Hujjat bilan, yoshlarga o‘qish hamda sertifikat olish xarajatlari uchun beriladigan kompensatsiya miqdori oshiriladi. 1-fevral kuni Shavkat Mirziyoyev raqamlashtirish sohasida kadrlar tayyorlash to‘g‘risidagi qarorida to‘lovlarni miqdorini oshirish to‘g‘risida farmoyish bergandi.
Yuqoridagi qaror bilan yoshlarning xalqaro IT-sertifikatlarni olish xarajatlarini qoplab berish bo‘yicha davlat xizmati ko‘rsatishning ma’muriy reglamenti tasdiqlandi.
Unga ko‘ra, 1-martdan xalqaro IT-sertifikatlarga ega yoshlarning o‘qishi hamda sertifikatlarni olishga sarflangan xarajatlarining 60%gacha bo‘lgan qismini qoplab berish tartibi belgilandi.
Shu bilan birga, ingliz tili bo‘yicha B2 va undan yuqori darajaga ega bo‘lganlarning professional darajadagi xalqaro IT-sertifikatlarni olish hamda o‘qish xarajatlarini to‘liq qoplab berish tartibi belgilandi.
Xalqaro IT-sertifikatlarni olish xarajatlarini qoplab berish bo‘yicha Yagona portal orqali elektron ariza jo‘natish mumkin bo‘ladi. Shuningdek, vakolatli organ tomonidan mamlakatda talab yuqori bo‘lgan xalqaro IT-sertifikatlar tasdiqlanishi belgilandi.
Bunda mazkur sertifikatlarni taqdim etuvchi kompaniyalar ro‘yxati “Global Knowledge” kompaniyasi va boshqa xalqaro tashkilotlar tomonidan har yili shakllantiriladigan xalqaro IT-sertifikatlar ro‘yxatidan kelib chiqib, ehtiyojlar o‘rgangan holda tasdiqlanadi.
Xalqaro IT-sertifikatlar boshlang‘ich darajada bo‘lganida 30%, o‘rta darajada — 40% hamda professional daraja uchun 60% miqdorida sarflangan xarajatlar qoplab beriladi.
Nomzod sertifikatning elektron variantini, kursni tugatganligi haqidagi hujjatlarni va imtihon to‘lovi kvitansiyasini taqdim etishi shart. 16 yoshga to‘lmaganlar esa ota-onalari yoki vasiylari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni ko‘rsatishlari kerak.
Ariza sertifikat berilgan kundan boshlab 180 kalendar kundan kechiktirilmay topshirilsa, kompensatsiya taqdim etiladi.
Raqamli ta’limni rivojlantirish markazi taqdim etilgan hujjatlarni 7 ish kuni ichida ko‘rib chiqadi. Tushunmovchiliklar yuzaga kelganda, markaz sertifikat bergan tashkilotga so‘rovlar yuboradi (hujjatlar topshirilgan kundan boshlab 30 kalendar kungacha).
Hujjat tasdiqlanganidan keyin markaz Raqamli texnologiyalar vazirligiga uch ish kuni ichida to‘lov bo‘yicha tavsiyanoma beradi. Vazirlik tavsiyanomalarni o‘n kun ichida belgilab oladi, shundan so‘ng markaz mablag‘ni 5 kundan kechiktirmay qoplab beradi.

Кабмин 17 февраля издал постановление о поощрении IT-специалистов, получивших международные сертификаты. Об этом сообщило Минцифры.
Документом увеличивается объем выплачиваемой молодым узбекистанцам компенсации расходов на сертификацию, а также на подготовку к ней на онлайн-курсах. Шавкат Мирзиёев поручал повысить размер выплат в своем указе о подготовке кадров в сфере цифровых технологий от 1 февраля.
Максимальная доля расходов, покрываемая из госбюджета, увеличивается с нынешних 50% до 60%. При наличии у выпускника сертификата о знании английского языка уровня B2 и выше затраты на IT-сертификат будут возмещены целиком.
Наибольшая сумма будет выплачиваться обладателям профессиональных сертификатов. Для начального уровня выплата составит 30% от затрат, для среднего — 40%.
Список подпадающих под компенсации сертификатов будет определять Минцифры, исходя из рейтинга Global Knowledge и других организаций. Подать заявку на получение выплаты можно через ЕПИГУ.
От заявителя требуются электронные версии сертификата, документов об окончании курса и квитанции об оплате экзамена. Лица моложе 16 лет также должны предоставить данные о родителях или опекунах.
Расходы будут возмещены при условии подачи заявки не позже 180 календарных дней с момента выдачи сертификата.
Центр развития цифрового образования проведет верификацию предоставленных документов в течение 7 рабочих дней. При затруднениях ведомство направит запросы в организацию, выпустившую сертификат (до 30 календарных дней со дня подачи документов).
После подтверждения документа Центр в течение трех рабочих дней предоставит в Минцифры рекомендацию о выплате. Министерство в десятидневный срок согласует рекомендации, после чего Центр не позже чем через 5 дней выплатит деньги.