Avvalroq prezident O‘zbekistonning oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash to‘g‘risidagi farmonni imzolagani haqida xabar berilgandi.
Hujjat bilan oziq-ovqat xavfsizligi va sog‘lom ovqatlanish strategiyasi hamda tegishli yo‘l xaritasi tasdiqlanadi. Unga ko‘ra, o‘zbekistonliklarning ovqatlanish tartibini yaxshilash bo‘yicha ishlar bir necha yo‘nalishda amalga oshiriladi.
Xususan, biofortifikatsiya asosida mikroelementlar bilan boyitilgan don, dukkakli, meva, sabzavot, shakarqamish va boshqa ekinlar navlarini tanlash rag‘batlantiriladi. Bug‘doy uni mikroelementlar va vitaminlar bilan ham boyitiladi.
Yog‘, tuz, shakarni kamaytirish va ko‘paytirish yo‘nalishi bo‘yicha ovqatlanish standartlarini qayta ko‘rib chiqish rejalashtirilgan. Salomatlikka salbiy ta’sir ko‘rsatuvchi oziq-ovqat mahsulotlarini iste’mol qilishni kamaytirish bo‘yicha diyetologlar tavsiyalari OAVda e’lon qilib boriladi.
Mutasaddilarga ovqatlanish korxonalari uchun meva va sabzavotlar ko‘p bo‘lgan sog‘lom menyular bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqish topshirildi. Oshpazlar uchun sog‘lom taomlar tayyorlash bo‘yicha kurslar tashkil etiladi.
Yil oxirigacha bolalar bog‘chalari, maktablar, texnikumlar, kasb-hunar kollejlari va oliy ta’lim muassasalarida yuqori darajada gazlangan, shirin va energetik ichimliklar, hamda yuqori darajada tuzlangan qayta ishlangan oziq-ovqat mahsulotlarini sotishni cheklashni nazarda tutuvchi qaror loyihasi ishlab chiqiladi.
Bundan tashqari, oziq-ovqat mahsulotlari ustidan nazorat tartibga solinib, buning uchun oziq-ovqat xavfsizligi inspeksiyasi tashkil etish topshirildi.
Oziq-ovqat mahsulotlarida genetik modifikatsiyalangan organizmlar, trans yog‘lar va texnik palma yog‘laridan foydalanishni qonun bilan taqiqlash rejalashtirilgan.
Avvalroq Sog‘liqni saqlash vazirligi “Aholi salomatligi — 2030” strategiyasi loyihasini taqdim etgandi. Unda ta’lim muassasalarida iste’mol qilish tavsiya etilmagan oziq-ovqat mahsulotlari ro‘yxatini tuzish hamda bolalar uchun zararli oziq-ovqat mahsulotlarini reklama qilishni cheklash taklif qilingan.

Как ранее сообщал Spot, Шавкат Мирзиёев 16 февраля подписал указ об обеспечении в Узбекистане безопасности в сфере продовольствия.
Документом утверждается стратегия продовольственной безопасности и здорового питания, а также соответствующая дорожная карта. Согласно ей, работы по улучшению питания узбекистанцев будут вестись по нескольким направлениям.
Так, будет стимулироваться селекция сортов зерна, злаков, фруктов, овощей, ягод, бахчевых культур, обогащенных микроэлементами на основе биофортификации. Пшеничная мука будет также обогащаться микроэлементами и витаминами.
Планируется пересмотреть нормы питания в сторону сокращения жиров, соли, сахара и увеличения. Рекомендации нутрициологов по сокращению потребления продуктов, отрицательно влияющих на здоровье, будут распространяться в СМИ.
Власти разработают рекомендации по здоровым меню с высоким содержанием фруктов и овощей для заведений общепита. Будут организованы курсы по приготовлению полезных блюд для поваров.
До конца года будет разработан проект постановления, которое ограничит продажу в детсадах, школах, техникумах, профессиональных колледжах и вузах сильногазированных, сладких и энергетических напитков, а также сильно соленых переработанных продуктов питания.
Поставлена задача создать пособия и учебники по здоровому питанию, а также наладить подготовку педагогов в этой сфере.
Кроме того, будет упорядочен надзор за продуктами питания, для чего поручено создать Инспекцию безопасности продовольствия. Законодательно планируется запретить использование в питании генно-модифицированных организмов, трансжиров и технических пальмовых масел.
Минздрав в начале января представил проект стратегии «Здоровье населения — 2030». В нее входило предложение по созданию списка продуктов, не рекомендуемых к употреблению в образовательных заведениях, а также ограничения рекламы нездоровой пищи для детей.