Unga ko‘ra, “QIWI Bank” bank sektori va jinoiy daromadlarni legallashtirishga qarshi kurashni tartibga soluvchi qonun hujjatlarini muntazam ravishda buzgan.
O‘tgan yil davomida Rossiya Markaziy banki bankka besh marotaba sanksiyalarni qo‘lladi, jumladan, ikki marta muayyan operatsiyalarni bajarishni chekladi.
Regulyator “banklar „QIWI“ hamyonlarini jismoniy shaxslarning shaxsiy ma’lumotlaridan foydalanib, ularning xabarisiz ochgan ko‘plab holatlarni” e’lon qildi. Ularni yaratish va ular ustida ishlash “fuqarolar uchun katta xavf tug‘dirdi”.
Bundan tashqari, bank “yuqori xavfli operatsiyalarda” ishtirok etishda — kripto almashinuvchilari, bukmekerlar, onlayn kazinolar va boshqa yashirin bizneslar foydasiga pul o‘tkazishda ayblangan. Rossiya Markaziy bankiga ko‘ra, tashkilot cheklovlarni chetlab o‘tish yo‘llarini faol izlagan.
Bankning vaqtinchalik ma’muriyati vazifasi Omonatlarni sug‘urtalash agentligiga yuklandi. Shuningdek, u investorlarga o‘z hisobvaraqlaridan mablag‘larni qaytarish uchun javobgar bo‘ladi (1,4 mln rublgacha 100% qoldiq).
Rossiya Bankining e’lonidan so‘ng, “QIWI” hamyonlardan mablag‘larni to‘ldirish va olib qo‘yishni taqiqladi. Shuningdek, bank operatori hisoblangan hamda 500 mingdan ortiq xizmat ko‘rsatish muqtalariga ega “Contact” to‘lov tizimi to‘xtatilgani ma’lum qilindi.
“QIWI Bank” 2023-yil boshidan buyon litsenziyasini yo‘qotgan Rossiyadagi birinchi kredit tashkiloti bo‘ldi. O‘tgan yil davomida birinchi marta birorta ham hujjat bekor qilinmadi, 2022-yilda esa faqat ikkita bank litsenziyasidan mahrum bo‘ldi, deya ta’kidlaydi “TASS”.
O‘tgan yilning iyulidan “QIWI” Rossiya Markaziy bankining ko‘rsatmalariga asosan, hisobvaraqlardan to‘lovlarni saqlagan holda, naqd pul olish va boshqa banklarga mablag‘larni chiqarishni chekladi. Dekabrda kompaniya “QIWI Uzbekistan” ilovasi faoliyatini to‘xtatdi.

Банк России принял решение отозвать лицензию на выполнение банковских операций у QIWI Bank. Об этом сообщается на сайте регулятора.
По его данным, QIWI Bank систематически нарушал законодательство, регулирующее банковский сектор и борьбу с легализацией незаконных доходов. За последний год ЦБ РФ пять раз применял к банку санкции, в том числе дважды ограничивал выполнение отдельных операций.
В регуляторе заявили о «многочисленных случаях открытия банком QIWI-кошельков с использованием персональных данных физических лиц без их ведома». Их создание и проведение по ним операций «создавало значительные риски для граждан».
Кроме того, банк обвинили в участии в «высокорисковых операциях» — переводах денег в пользу криптообменников, букмекеров, онлайн-казино и другого теневого бизнеса. По версии российского Центробанка, организация активно искала способы обхода ограничений.
Роль временной администрации банка поручена Агентству по страхованию вкладов. Оно же будет отвечать за возврат вкладчикам средств с их счетов (100% остатка до 1,4 млн рублей).
После объявления Банка России QIWI ввел запрет на пополнение и вывод средств с кошельков. Также сообщается об остановке работы платежной системы Contact, оператором которой выступал банк и которая насчитывала свыше 500 тыс. точек обслуживания.
QIWI Bank стал первым российским кредитным учреждением, лишившимся лицензии с начала 2023 года. За прошедший год впервые не было отозвано ни одного документа, а в 2022 году лицензий лишились только два банка, отмечает ТАСС.
С прошлого июля QIWI ограничил снятие наличных и вывод средств в другие банки из-за предписания ЦБ РФ, при этом сохранив проведение со счетов платежей. В декабре компания прекратила работу приложения QIWI Uzbekistan.