O‘tgan yili O‘zbekiston Rossiyadan tabiiy gazni ichki gaz tariflaridan ancha yuqori narxda sotib oldi, deb yozadi “Kommersant”.
2023-yilda O‘zbekistonga yetkazib berish narxi 1000 kub metr uchun $160ni tashkil qilgan. Yiliga 2,8 mlrd kub metr gaz hajmi bilan import taxminan $450 mlnga tushadi.
Agar gaz importining butun hajmi aholi ehtiyojiga ketgan deb hisoblansa, har bir kubometr uchun 330 so‘m tarif bilan fuqarolar atigi $73,8 mln to‘laydi. Qolgan farqni davlat byudjeti hisobidan qoplash kerak bo‘ladi.
Joriy gaz tariflari, shu jumladan budjet va ulgurji iste’molchilar uchun — Rossiya gazini import qilish xarajatlarini to‘liq qoplashga imkon bermaydi, bu esa oxir-oqibat budjet uchun xarajatlarga olib keladi.
Biroq, O‘zbekistonga yetkazib berish narxi Turkiya (1000 kub metr uchun taxminan $270−280) va Xitoyga (1000 kub metr uchun $260−270) o‘rtacha sotish narxlaridan past.
Energetika va moliya instituti xodimi Sergey Kondratiyevning qayd etishicha, gazning hozirgi narxi “Gazprom"ga 1 ming kub metrdan $20−22 foyda olish imkonini beradi.
Bundan tashqari, yetkazib berish rentabelligini oshirishga O‘zbekistonga yetkazib berish uchun eksport bojlarini bekor qilish, shuningdek, “Gazprom"ning respublikada gazni qayta ishlash loyihalariga kirishi ham yordam berishi mumkin.
5-mart kuni Qozog‘iston energetika vaziri Almasadam Satkaliev 2026-yildan boshlab Rossiya gazining Qozog‘iston orqali O‘zbekistonga yetkazilishini 3 mlrd kub metrdan 11 mlrd kub metrga oshirish rejasini ma’lum qildi.
Biroq, Kondratiyevning fikricha, mahalliy gaz qazib olishning qisqarishi fonida O‘zbekiston Xitoyga eksport shartnomasini bajarish uchun 11 mlrd kub metr hajm yetarli bo‘ladi.
“Menimcha, O‘zbekiston 2030-yilga borib Xitoyga 5−6 mlrd kub metr eksport qilishi uchun importni 15−18 mlrd kub metrgacha oshirishi kerak. Albatta, bu holatda gap nafaqat Rossiyadan yetkazib berish, balki Turkmanistondan import hajmini oshirish haqida ketmoqda”, — deya xulosa qiladi ekspert.
Rossiya gazini Qozog‘iston orqali O‘zbekistonga yetkazib berish 7-oktabrdan boshlandi. Qozog‘iston Energetika vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yil oxiriga kelib tranzit 800 mln kub metrni tashkil etgan va yil davomida 2,8 mlrd kub metr gaz yetkazib berilishi kutilmoqda.
Oktabr oyi oxirida “Gazprom” rahbari Aleksey Miller Markaziy Osiyo davlatlari va Rossiya gaz sohasida yaqin 15 yilga mo‘ljallangan hamkorlik shartnomasini muhokama qilishayotganini aytdi.
Yetkazib berish hajmini oshirish uchun Rossiya davlat kompaniyasi “Markaziy Osiyo — Markaz” gaz quvurlari tizimini kengaytirishni rejalashtirmoqda.
Fevral oyida Rossiyaning O‘zbekistondagi elchisi Oleg Malginov mamlakatlar “ta'minotni aniq oshirish” bilan yangi uzoq muddatli gaz shartnomasini tuzishni muhokama qilayotganini aytdi.
O‘zbekiston hukumatining 2024-yilning birinchi choragi uchun investitsiya dasturida Rossiyadan gaz importini kuniga hozirgi 9 mln kubometrdan 32 mln kub metrgacha oshirish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, 2030-yilgacha “O‘ztransgaz” davlat kompaniyasi gaz tashish tizimini modernizatsiya qilish va “Gazli” gaz omborining quvvatini ikki barobar oshirish uchun $470 mln sarmoya kiritmoqchi.

В прошлом году Узбекистан покупал природный газ из России по цене, которая значительно превышает внутренние тарифы на газ, сообщает «Коммерсантъ».
В 2023 году цена поставок в Узбекистан составила около $160 за 1 тыс. кубометров. При объеме газа в 2,8 млрд кубометров в год импорт обойдется примерно в $450 млн. Если предположить, что весь объем импорта газа пошел на нужды населения, то при тарифе в 330 сумов за кубометр граждане заплатят всего $73,8 млн. Остальную разницу придется компенсировать из госбюджета.
Нынешние тарифы на газ — в том числе для бюджетных и оптовых потребителей — не позволяют полностью покрыть стоимость импорта российского газа, что в итоге приводит к издержкам для бюджета.
Тем не менее, цена поставок в Узбекистан ниже средних цен продаж в Турцию (около $270−280 за 1 тыс. кубометров) и Китай ($260−270 за 1 тыс. кубометров).
Сергей Кондратьев из Института энергетики и финансов отмечает, что текущая цена газа позволяет «Газпрому» получать прибыль в $20−22 за 1 тыс. кубометров. Более того, росту рентабельности поставок может способствовать отмена экспортной пошлины при поставках в Узбекистан, а также вхождение «Газпрома» в проекты по переработке газа на территории республики.
5 марта министр энергетики Казахстана Алмасадам Саткалиев озвучил планы по наращивания с 2026 года поставок российского газа через Казахстан в Узбекистан с 3 до 11 млрд кубометров. Однако Кондратьев сомневается, что на фоне падающей внутренней добычи газа объема в 11 млрд кубометров Узбекистану хватит для выполнения экспортного контракта перед Китаем.
«На мой взгляд, для того чтобы Узбекистан вышел на экспорт 5−6 млрд кубометров в Китай к 2030 году, ему придется увеличить импорт до 15−18 млрд кубометров. Конечно, в этом случае речь идет не только о поставках из России, но и наращивании импорта из Туркменистана», — резюмирует эксперт.
Поставки российского газа через Казахстан в Узбекистан стартовали 7 октября. По данным казахстанского Минэнерго, транзит до конца 2023 года составил 800 млн кубометров, а за год ожидается поставка 2,8 млрд кубометров газа.
В феврале посол России в Узбекистане Олег Мальгинов рассказал о том, что страны обсуждают заключение нового долгосрочного газового контракта с «опредленным наращиванием поставок».
В инвестиционной программе правительства Узбекистана на первый квартал 2024 года сообщалось о планах по наращиванию импорта газа из России с нынешних 9 до 32 млн кубометров газа в сутки. Кроме того, до 2030 года госкомпания «Узтрансгаз» намерена инвестировать $470 млн в модернизацию газотранспортной системы и удвоить емкость газохранилища «Газли».