Farg‘onada Xitoy avtomobilsozlik texnoparkini tashkil etish rejalashtirilmoqda. Bu haqda viloyat hokimligi matbuot xizmati xabar berdi.
Viloyat hokimi Xayrullo Bozorov Xitoyning “China Triumph International Engineering” hamda “China Xiaou Group” kompaniyalari rahbarlaridan iborat delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda viloyat hududida Xitoy avtomobilsozlik texnoparki tashkil etish hamda yangi brend ostida butlovchi qismlari mahalliylashtirilgan avtomobillar ishlab chiqarish loyihasi muhokama qilindi.
Loyihaning birinchi bosqichida Xitoydan keltirilgan qismlarni yig‘ish, bo‘yash hamda sozlash liniyalari yo‘lga qo‘yilib, yiliga 60 ming dona gaz, elektr va gibrid motorli avtomobillar, maxsus transport vositalarini ishlab chiqarish belgilangan.
Keyingi bosqichda texnoparkda barcha butlovchi qismlarni ishlab chiqarish korxonalarini tashkil etish hamda ularning kooperatsiyasini yo‘lga qo‘yish orqali ishlab chiqariladigan avtomobillar sonini yillik 1 mln donaga yetkazish loyiha-rejada ko‘zda tutilgan.
Buning uchun jami 200 gektar yer maydoni talab etilishi ma’lum qilindi. Avtomobillar yangi, mahalliy brend nomi ostida ishlab chiqariladi.
Xitoy avtomobilsozlik texnoparkiga o‘nlab Xitoy kompaniyalarining investitsion ishlab chiqarish loyihalarini joylashtirish rejalashtirilgan.
Xitoylik investorlar tomonidan qisqa muddat ichida amalga oshiriladigan investitsion loyihalarning aniq amalga oshirish muddati, kiritiladigan sarmoyalarning miqdori hamda yaratiladigan ish o‘rinlari soni bo‘yicha aniq asoslangan biznes-rejani ishlab chiqishga kelishildi.
Yil boshida Xitoy kompaniyasi Farg‘onada paxta terish mashinalarini yig‘ishni yo‘lga qo‘yishi ma’lum qilingandi. Bu turdagi mashinalarni yig‘ishni yo‘lga qo‘yish hamda servis markazini tashkil etishga kelishildi.

Китайские компании планируют создать в Ферганской области технопарк, специализирующийся на автомобильной промышленности. Об этом пишет пресс-служба хокимията региона.
Хоким Хайрулла Базаров принял делегацию двух предприятий — China Triumph International Engineering и China Xiaou Group. Стороны обсуждали проект выпуска в регионе автомобилей под новым брендом из локализованных комплектующих.
На первом этапе планируется наладить сборку, покраску и наладку с использованием импортируемых из Китая деталей. После запуска завод сможет ежегодно выпускать до 60 тыс. автомобилей и специальных транспортных средств с газовыми, электрическими и гибридными двигателями.
В дальнейшем на территории технопарка предполагается наладить местное производство всех комплектующих за счет кооперации. Мощность расширенного конвейера составит до 1 млн единиц автотранспорта в год.
Под будущий технопарк планируется выделить 200 гектар земли. Как заявили гости, здесь смогут реализовать свои проекты десятки китайских компаний из сферы автопрома.
Стороны договорились продолжить в ближайшее время переговоры по инициативе. Планируется подготовить бизнес-план с точным объемом инвестиций, сроком запуска проекта и числом новых рабочих мест.
Ранее Spot писал, что выпуск автомобилей в Узбекистане за четыре месяца увеличился в 1,5 раза к прошлому году.