O‘zbekistonda haydovchilik guvohnomalarining qo‘shimcha toifalarini joriy etish taklif qilinmoqda. Strategik islohotlar agentligi tegishli taklif bilan chiqdi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, hozirgi tizim transportda xilma-xillik oshib borayotgan bir paytda eskirgan.
Masalan, endi “A” toifali litsenziya skuterni ham, tezyurar mototsiklni ham boshqarishga imkon beradi. Bu tajribasiz haydovchi uchun baxtsiz hodisa xavfini oshiradi.
Strategik islohotlar agentligi tomonidan ishlab chiqilgan qaror loyihasi haydovchilik guvohnomalari uchun “kichik” toifalarni kiritishni nazarda tutadi. Ular yosh chegarasini, shuningdek, soddalashtirilgan va qisqaroq o‘qitishni ta’minlaydi.
Hujjat quyidagi kichik toifalarni taqdim etadi:
• A1” — dvigatel hajmi 50 dan 125 santimetr kubgacha bo‘lgan mototsikllar, mopedlar va skuterlar uchun;
• B1” — tritsikl va kvadritsikl;
• C1” — o‘rta tonnali yuk mashinalari (3,5 — 7,5 tonna);
• D1” — kichik avtobuslar (8 dan 16 yo‘lovchi o‘rindiqlarigacha).
Strategik islohotlar agentligi shuningdek, haydovchilarni “B” toifali litsenziyalarni berishga o‘qitishning yuqori xarajatlarini qayd etdi.
AQSh, Kanada, Yaponiya, Koreya va Qozog‘iston tajribasidan kelib chiqib, “A”, “A1”, “B” va “B1” toifalaridagi haydovchilik guvohnomasi imtihonlariga mustaqil tayyorlanish imkonini berish taklif qilinmoqda.
Bundan tashqari, qaror loyihasida 16 yoshdan oshgan shaxslarga ruxsatnomasiz avtotransport vositalarini maksimal 50 km/soat tezlikda boshqarish imkoniyati ham nazarda tutilgan. Strategik islohotlar agentligi Vyetnamda litsenziyasiz skuter minish qoidalarini qayd etdi.
2023-yilning may oyida Shavkat Mirziyoyev moped, skuter va shunga o‘xshash transport vositalarini boshqarish uchun haydovchilik guvohnomasi talabini yil oxirigacha to‘xtatib turish to‘g‘risidagi qarorni imzolagandi.
Bular qatorida elektr dvigatelli transport vositalari, moped, kvadritsikl, tritsikl, skuter kabi mexanik moslamalar bor.
Avvalroq “Spot” skuter va samokatlarni boshqarayotgan shaxslar uchun yo‘l harakati qoidalarini buzganlik uchun javobgarlik joriy etilishi haqida yozgandi.

В Узбекистане предлагается ввести дополнительные категории водительских удостоверений. Соответствующее предложение выдвинуло Агентство стратегических реформ.
Эксперты считают текущую систему устаревшей в условиях растущего разнообразия транспорта. Например, сейчас права категории «А» позволяют управлять как скутером, так и скоростным мотоциклом — для неопытного водителя это означает повышенный риск аварии.
Проект постановления, разработанный АСР, предполагает введение «малых» категорий для водительских удостоверений. Они предусматривают более низкий возрастной порог, а также упрощенное и более короткое обучение.
В документе предусмотрены следующие подкатегории:
- «А1» — для мотоциклов, мопедов и скутеров с объемом двигателя от 50 до 125 куб. см.;
- «B1» — трициклы, квадроциклы;
- «C1» — грузовики среднего тоннажа (3,5 — 7,5 тонн);
- «D1» — малые автобусы (от 8 до 16 пассажирских мест).
Также АСР отмечает высокие затраты на обучение водителей для выдачи удостоверений категории «B». Предлагается на основе опыта США, Канады, Японии, Кореи, Казахстана разрешить самостоятельную подготовку к экзаменам на права категорий «А», «А1», «B» и «B1».
Кроме того, в проекте постановления предусмотрена возможность для лиц старше 16 лет управлять транспортом с максимальной скоростью до 50 км/ч без получения удостоверения. АСР сослалось на норму о езде на скутерах без прав во Вьетнаме.
В мае 2023 года Шавкат Мирзиёев подписал постановление, приостановившее до конца года требование водительских прав для управления мопедами, скутерами и подобным транспортом. Условие распространялось на транспорт с максимальной скоростью до 50 км/ч и двигателем объемом не более 50 куб. см или мощностью до 4 кВт.
Ранее Spot писал о введении ответственности за нарушения правил дорожного движения для лиц, управляющих скутерами и самокатами.