17-iyul kuni Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamaxmudov ishtirokida Buxoro viloyatidagi ikkita energetika loyihasi — “Bosh” va “Jankeldi” shamol elektr stansiyalaridagi 35% ulushini Xitoyning “China Southern Power Grid International (HK) Co. Ltd” kompaniyasiga sotish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Umumiy quvvati 1 GVt bo‘lgan ikkita shamol elektr stansiyasini qurish qiymati $1,3 mlrdni tashkil etadi, ammo aksiyalarni sotish bo‘yicha bitim shartlari oshkor etilmagan.
Bu “ACWA Power” va “China Southern Power Grid” o‘rtasida Markaziy Osiyodagi birinchi qo‘shma yashil loyiha bo‘ladi.
2022-yil dekabr oyida Saudiya kompaniyasi xitoylik hamkorlar bilan “ACWA Power” kompaniyasining Saudiya Arabistoni va “Bir kamar va yo‘l” tashabbusi mamlakatlarida qayta tiklanadigan energiya loyihalarini moliyalashtirish, sarmoya kiritish va qurish bo‘yicha asosli kelishuvlarni imzoladi.
“ACWA Power” bir qator xalqaro tashkilotlardan Bosh va Jankeldi shamol elektr stansiyasi loyihalarini amalga oshirish uchun mablag‘ to‘pladi.
Shunday qilib, YTTB va uning hamkorlari shamol elektr stansiyalarini qurish uchun Saudiya kompaniyasiga $520 mln ajratdi va ular uchun elektr uzatish liniyalari uchun $47 mln ajratdi. Kompaniya OTBdan yana $174 mln oldi.

Саудовская компания ACWA Power продала 35% доли в двух энергопроектах в Бухарской области. Об этом Spot сообщили в пресс-службе предприятия.
17 июля в присутствии министра энергетики Журабека Мирзамахмудова прошла церемония приобретения China Southern Power Grid International (HK) Co. Ltd доли в строящихся ветряных электростанциях «Баш» и «Джангельды».
Стоимость строительства двух ВЭС суммарной мощностью 1 ГВт составляет $1,3 млрд. Однако условия сделки по продаже акций не раскрываются.
Это станет первым совместным «зеленым» проектом ACWA Power и China Southern Power Grid в Центральной Азии.
В декабре 2022 года саудовская компания подписала рамочные соглашения с китайскими партнерами по финансированию, инвестированию и строительству проектов ACWA Power в сфере возобновляемых источников энергии в Саудовской Аравии и странах инициативы «Один пояс — один путь».
ACWA Power привлекла средства на реализацию проектов ВЭС «Баш» и «Джангельды» от ряда международных организаций. Так, ЕБРР с партнерами предоставил саудовской компании $520 млн на строительство ветропарков и выделил $47 млн на ЛЭП для них. Ещё $174 млн компания получила от АБР.