Joriy yilning 6-avgust kuni Toshkent shahar hokimi Shavkat Umurzoqov poytaxtning sanoat sohasida faoliyat yuritayotgan tadbirkorlari bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda hokimlik matbout xizmati xabar berdi.
Uchrashuvda tadbirkor va ishbilarmonlarning faoliyatini kengaytirish hamda ishlab chiqarish hajmini oshirish bo‘yicha takliflari tinglandi. Davlat idoralari tomonidan yo‘l qo‘yilgan tizimli kamchiliklar aniqlanib, ularni bartaraf etish takliflari ishlab chiqildi.
Tadbirkor Rustam Bo‘riyev 1-iyuldan belgilangan yuridik shaxslar uchun elektr va gazga to‘lovlarni 100% oldindan amalga oshirish talabini ikki baravarga qisqartirishni taklif qildi.
“Asosiy muammolarimizdan biri elektr energiyasi uchun 100% oldindan to‘lovlardir. Aylanmadan olinadigan pullarimizni oldindan to‘laymiz. Shundan kelib chiqib, [elektr va gaz uchun] 50%ni oldindan to‘lashni, qolgan 50%ni esa mablag‘ sifatida ishlab chiqarishga tatbiq etishni so‘radi”, — dedi tadbirkor Rustam Bo‘riyev.
Shuningdek, tadbirkor, Tojikistonga mahsulotlarini eksport qilishda temir yo‘l orqali yuk tashuvlarini amalga oshirish narxi yuqori ekanligini, bu esa tannarx oshishiga olib kelishini qayd etdi.
Bo‘riyev logistika xarajatlarini kamaytirish uchun eksport subsidiyasini ajratishni so‘raganini hamda mazkur masala hokimlikdagi yig‘ilishda ijobiy hal etilganini qo‘shimcha qildi.
Yana bir ishtirokchilardan biri esa subsidiya va imtiyozlar kerak emasligini, balki bozorda adolatli va xolis bo‘lish tarafdori ekanini bildirdi. Lekin, mavzu aynan nima haqida ekanligiga aniqlik kiritilmagan.
2017-yilning iyul oyidan boshlab yuridik shaxslar uchun elektr energiyasi va gaz uchun 100% oldindan to‘lovlar joriy qilingan. 2019-yilning fevral oyida bu 50%gacha pasaytirildi.
2023-yilning 1-oktabridan yirik korxonalar, budjet tashkilotlari, kompaniyalar va boshqa yuridik shaxslar uchun elektr energiyasi va gaz narxlari oshirildi. Aholi uchun esa tariflar 2024-yilgacha o‘zgarishsiz qoldi.
Dekabr oyida Energetika vazirligi tomonidan hukokamaga qo‘yilgan qaror loyihasi bilan elektr energiyasi va tabiiy gaz uchun 100% oldindan to‘lov tizimini joriy etish taklif qilindi.
Avvalroq prezident “Elektr energetikasi to‘g‘risida"gi qonunning yangi tahririni ma’qullagani haqida xabar berilgandi.

Во вторник, 6 августа, хоким Ташкента Шавкат Умурзаков провел встречу с несколькими десятками предпринимателей, работающими в сфере промышленности, сообщает пресс-служба городской администрации.
Предприниматель Рустам Бориев предложил снизить вдвое предоплату за электричество и газ, которая с 1 июля была увеличена с 50 до 100%.
«Одна из основных проблем — это 100% предоплата за электроэнергию. Мы заранее выплачиваем деньги, которые затем выходят у нас из оборота. В этой связи, мы попросили 50% платить в качестве аванса [за электроэнергию и газ], а оставшиеся 50% использовать как оборотные средства для выпуска», — заявил он.
Также Бориев выделил дороговизну железнодорожных грузоперевозок при экспорте промышленной продукции в Таджикистан, что, в свою очередь, приводит к повышению себестоимости. Бизнесмен попросил выделить субсидию на экспорт для снижения логистических расходов, добавив, что данный вопрос положительно решился во время встречи в хокимияте.
В опубликованном хокимиятом видеофрагменте один из участников заявил, что не нуждается в льготах и субсидиях, а выступает за «справедливый и беспристрастный рынок». Контекст этой дискуссии не уточняется.
С июля 2017 года действовал порядок 100% предоплаты за свет и газ для юрлиц. В феврале 2019 года размер авансового платежа за потребление энергоресурсов для бизнеса снизили до 50%.
В октябре того же года существенно выросли тарифы на электричество и природный газ. Тогда они затронули только бизнес, а тарифы для населения остались на прежнем уровне вплоть до 2024 года.
В декабре 2023 года Минэнерго опубликовало проект постановления Кабинета министров, в котором с января следующего года предлагалось вернуть 100% предоплату за природный газ и электричество для бизнеса.