Toshkent shahar hokimligi “Toshkent Invest kompaniyasi” bilan birgalikda Yangihayot tumanida savdo-ko‘ngilochar bulvari tashkil etilishini ma’lum qildi.
Savdo-ko‘ngilochar bulvari tumanning Sergeli-8 turar joy mavzesi hududida, Toshkent halqa avtomobil yo‘li (4R21) bo‘ylab yaratiladi. Hozirda tadbirkorlar bu bo‘yicha ekologik loyihada ishtirok etishga taklif qilinmoqda.
Loyiha doirasida inshootlar yengil konstruksiyalardan quriladi, bu investorlar uchun qurilish jarayonini tezlashtiradi. Loyiha dastlabki tarzda quyidagilarni o‘z ichiga oladi:
- gastronomik hudud — qahvaxonalar, restoranlar, tez taomlar va boshqalar;
- sport hududi — fitnes markazi, basketbol maydonchasi, futbol maydoni va ko‘cha sporti uchun boshqa inshootlar, shuningdek, sport tovarlari do‘konlari;
- savdo hududi — kiyim-kechak do‘konlari, eko bozor va boshqa savdo binolari;
- bolalar ko‘ngilochar hududi — batut markazi, o‘yin maydonchalari va bolalar avtodromi.
Loyihaning umumiy maydoni 3,1 gani, uzunligi 1 kmni tashkil etadi. Hududda 250ta konteynerlar hamda 4ta funksional zonalar joylashadi. Obyekt davlat-xususiy sheriklik sharoitida investorga uzoq muddatga ijaraga topshirilishi mumkin.
Shuningdek, loyihaning dastlabki konsepsiyasi ishlab chiqilgan. Hamkorlik qilish hamda batafsil ma’lumotlarni olish uchun hokimlikning toshkent@exat.uz pochta manziliga yoki +998 (71) 210−02−13 telefon raqamiga, “Toshkent Invest kompaniyasi” info@tashkentinvest.com elektron pochtasi hamda +99871 210 02 61 telefon raqamiga murojaat qilish mumkin.
Bundan oldin Toshkent shahar hokimligi “Toshkent Invest kompaniyasi” bilan mahallalardagi turmush tarzi, shaharliklar bo‘sh vaqti va ularning madaniy xususiyatlari bo‘yicha tadqiqot o‘tkazmoqda.

Хокимият Ташкента и компания «Ташкент Инвест» анонсировали создание торгово-развлекательного бульвара в Янгихаётском районе столицы.
Бульвар будет располагаться на массиве Сергели-8 вдоль участка Ташкентской кольцевой автодороги (4R21) длиной 1 км. В рамках проекта планируется возвести сооружения из легких конструкций на основе государственно-частного партнерства для оказания услуг местным жителям.
Общая площадь проекта составляет 3,1 га. На этой территории планируется разместить 250 контейнеров, разделив ее на четыре функциональные зоны:
- гастрономическая зона — кафе, рестораны, фаст-фуд и подобные заведения;
- спортивная зона — фитнес-центр, баскетбольная и футбольная площадки, сооружения для уличного спорта, магазины спортивных товаров;
- торговая зона — магазины одежды, эко-маркет, другие торговые помещения;
- детская развлекательная зона — батутный центр, автодром, игровые площадки.
За счет использования легких конструкций планируется ускорить строительство и сократить расходы для инвесторов. Хокимият и «Ташкент Инвест» подготовили предварительную концепцию для проекта.
Узнать подробности можно, направив запрос в администрацию (электронная почта toshkent@exat.uz, телефон (+998) 71 210−02−13) или в «Ташкент Инвест» (электронная почта info@tashkentinvest.com, ️телефон: (+998) 71 210 02 61).