Avvalroq 1-noyabrdan O‘zbekistonga import qilinadigan avtomobillarni texnik sinovdan o‘tkazish tartibi o‘zgargani haqida xabar berilgandi. Endi ular bojxona hududida emas balki, Pskentdagi poligonda sinovdan o‘tkazilmoqda.
“Gazeta.uz"ning xabar berishicha, jarayon ko‘proq vaqt talab etgani bois bu tartib uzun navbatlarning paydo bo‘lishiga olib keldi, muvofiqlik sertifikatining o‘rtacha narxi esa 3,5 baravarga — 2,6 mln so‘mdan 9,1 mln so‘mgacha oshdi.
O‘tgan hafta “O‘zbekiston ilmiy sinov va sifat nazorati markazi” (UzTest) ichki yonuv dvigatelli avtomobillar uchun narxni 5,6 mln so‘mgacha, elektromobillar uchun esa 4,48 mln so‘mgacha pasaytirdi.
O‘zgarishlar jismoniy shaxslar va norasmiy dilerlarga taalluqli. “UzTest"ning ta’kidlashicha, bu “rasmiy dilerlar bilan teng raqobat sharoitini ta’minlash” va “iste'molchilar uchun risklarni kamaytirish"ga qaratilgan.
Avtomobil egalari poligonda kutish jarayoni bir necha kun davom etishi mumkinligini, bu esa ularni mashinalarda tunab qolishga majbur qilayotganini ta’kidlashmoqda. “UzTest” uzoq navbatlarni “mavsumiylik va import hajmining oshishi” bilan izohladi.
“UzTest” ma’lumotlariga ko‘ra, 1-noyabrdan 12-noyabrgacha 600 dan ortiq avtomobil sinovdan o‘tkazilgan. Shu bilan birga, poligonning quvvati kuniga 50−60ta avtomobilni tekshirish imkonini beradi, bu yiliga 22 ming donagacha demakdir.
Biroq, jismoniy shaxslar tomonidan avtomobillar importi hajmi avtopoligon quvvatidan 3−3,3 baravar yuqori. Joriy yilning sakkiz oyida O‘zbekistonga 48 mingdan ortiq yengil avtomobil olib kelindi.
Bundan tashqari, poligon uzluksiz ish rejimiga o‘tdi (ilgari u soat 9:00dan 18:00gacha ishlagan). Maxsus kutish hududlari tashkil etilib, biohojatxonalar o‘rnatildi, shu bilan birga, elektron navbat tizimini joriy etish rejalashtirilmoqda.
2023-yilning dekabr oyida “Gazeta.uz” avtomobil va elektromobillarni olib kirish qoidalarini kuchaytirishni ko‘zda tutuvchi hukumat qarori loyihasi ishlab chiqilayotgani haqida xabar bergandi. Xususan, 2024-yildan boshlab jismoniy shaxslarga tijorat maqsadida mashinalarni olib kirishni taqiqlash, yangi xorijiy avtomobillarni faqat rasmiy dilerlar orqali sotish tartibini qayta joriy etish taklif qilingan.
Mart oyiga kelib, Xitoyning “BYD” avtomobil ishlab chiqaruvchisi O‘zbekiston hukumatidan mahalliy iqlim va yo‘l sharoitlariga mos kelmaydigan, shuningdek rasmiy kafolatga ega bo‘lmagan elektromobillarning “tartibsiz” olib kirilishini cheklashni so‘ragani ma’lum bo‘ldi.
Raqobat qo‘mitasi o‘shanda importni cheklash bo‘yicha muvozanatli qaror qabul qilinishini yoqlab chiqqan va Vazirlar Mahkamasiga o‘z takliflarini kiritishini bildirgandi.
Avvalroq “Spot” O‘zbekistondagi yuqori soliq va bojlar avtomobil bozori rivojlanishini sekinlashtirayotgani haqida yozgandi.

Как ранее писал Spot, c 1 ноября изменился порядок технического осмотра импортируемых в Узбекистан автомобилей. Теперь они проходят испытания не на таможенной территории, а на автополигоне в Пскенте.
По данным «Газета.uz», нововведение привело к образованию очереди, так как процесс занимает больше времени, а средняя стоимость сертификата соответствия выросла в 3,5 раза — с 2,6 млн до 9,1 млн сумов.
На прошлой неделе Узбекский центр научных испытаний и контроля качества (UzTest) снизил цены для автомобилей с двигателем внутреннего сгорания до 5,6 млн сумов, а для электромобилей — до 4,48 млн сумов.
Изменения касаются физических лиц и серых дилеров. В UzTest отметили, что это направлено на «обеспечение равных условий конкуренции с официальными дилерами» и «снижение рисков для потребителей».
Владельцы автомобилей сообщают, что процесс ожидания на полигоне может длиться несколько дней, что вынуждает их ночевать в машинах. UzTest объясняет очереди «сезонностью и увеличением объема импорта».
По данным UzTest, с 1 по 12 ноября было проверено более 600 машин. При этом мощность полигона позволяет тестировать 50−60 авто в день, что составляет до 22 тыс. единиц в год.
Однако это значительно меньше объема импорта автомобилей физическими лицами, что создает нагрузку на полигон. За восемь месяцев этого года в Узбекистан ввезли более 48 тыс. легковушек.
Более того, полигон перешел на круглосуточный режим работы (до этого он работал с 9:00 до 18:00). Также были созданы зоны для ожидания, установлены биотуалеты и планируется внедрение электронной очереди.
В декабре 2023 года «Газета.uz» писала о разработке проекта постановления правительства, по которому планировалось ужесточить правила ввоза автомобилей и электромобилей. Так, с 2024 года физлицам хотели запретить завозить машины в коммерческих целях, а также предлагалось вернуть порядок продажи новых иномарок только через официальных дилеров.
В марте стало известно, что китайский автопроизводитель BYD попросил правительство Узбекистана ограничить «неупорядоченный» ввоз электрокаров, которые не соответствуют местным климатическим и дорожным условиям, а также не обладают официальной гарантией.
Комитет по конкуренции тогда выступил за сбалансированное решение по ограничению импорта, пообещав внести свои предложения в Кабмин.