Raqobat qo‘mitasi farmatsevtika faoliyati bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlar tomonidan referent narxlar oshirilgani aniqlandi. Bu haqda qo‘mita matbout xizmati xabar berdi.
“Fair Tech” yagona axborot tizimi orqali hududlar kesimida o‘tkazilgan monitoringda 1 300 ga yaqin dorixonalar tomonidan qonunbuzilish holatiga yo‘l qo‘yilgani ma’lum bo‘ldi.
Eng ko‘p holat Toshkent shahrida kuzatilgan bo‘lib, 228 ta dorixona narxlarni asossiz oshirgan. Ularning yarmidan ko‘pi chakana savdo bilan shug‘ullanadi. Undan keyingi o‘rinda 182 ta dorixona bilan Samarqand hamda 134 ta dorixona bilan Toshkent viloyatlari turibdi.
Shuningdek, 100 dan ortiq dorixonalar bilan Namangan, Navoiy hamda Jizzax viloyatlari keyingi pog‘onalarda joylashdi. Eng kam holat Surxandaryo viloyatida kuzatilgan — 18 ta dorixona. Ularning asosiy qismini ulgurji sotuvchilar tashkil etadi.
Natijada 270 ming ta holatda jami 11,6 mlrd so‘m miqdorida asossiz daromad olingan bo‘lib, bu pullarni iste’molchilarga qaytarish choralari ko‘rildi.
Raqobat qo‘mitasi dorixonalarni narxlarni asossiz oshirmaslikka va iste’molchilardan ortiqcha mablag‘larni olmaslikka chaqirmoqda.
1-apreldan farmatsevtika mahsulotlarini sotish yoki tibbiy xizmatlar ko‘rsatish bilan shug‘ullanuvchi barcha yuridik shaxslar QQS to‘lashga o‘tishi belgilangan.
Avvalroq dorilarni elektron retsept asosida yozish va berish imkoniyati yaratilgani haqida xabar berilgandi. Sinov jarayoniga Qibray tumanidagi tibbiyot muassasasi va 8ta dorixonalar tarmog‘i qamrab olingan.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей с использованием единой информационной системы FAIR TECH выявил около 1300 аптек в Узбекистане, необоснованно повысивших референтные цены.
Среди регионов лидирует Ташкент, где обнаружили 228 аптек-нарушителей, из которых больше половины работают в розницу. На втором месте с небольшим отставанием следует Самаркандская область с 182 аптеками.
Далее расположились Ташкентская, Наманганская, Навоийская и Джизакская области — свыше 100 аптек. Больше половины из них являются розничными продавцами. Меньше всего нарушителей выявлено в Сурхандарьинской области (18 аптек).
«По итогам проверки в указанных регионах было выявлено 270 тысяч случаев необоснованного получения дохода на общую сумму 11,6 млрд сумов», — говорится в сообщении.
Также ведомство приняло меры по возврату избыточно полученных средств потребителям. Комитет по конкуренции призвал аптеки не допускать необоснованного повышения цен и не взимать с потребителей лишние средства.
С 1 апреля 2025 года все юридические лица, занимающиеся продажей фармацевтической продукции или оказывающие медицинские услуги, перейдут на уплату НДС вне зависимости от размера доходов.