O‘zbekistonda retseptsiz beriladigan dori vositalariga cheklangan ustama narxi bekor qilinadi. Bu farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirishga qaratilgan prezidentning 28-yanvardagi farmoni bilan belgilandi.
Hujjat bilan Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligiga yangi vazifalar yuklatildi. Xususan, agentlik biologik faol qo‘shimchalar va kosmetika mahsulotlari sanoatini rivojlantirish, shu jumladan, bozor konyunkturasini o‘rganish, tahlil qilish va ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, soha korxonalariga xorijiy amaliyot va standartlarni tatbiq etishga ko‘maklashishi kerak.
Shu bilan birga, mahalliy hokimliklar bilan hududiy farmatsevtika korxonalarining investitsiya loyihalarini monitoring qilish va hisobini yuritish, farmatsevtika sohasini raqamlashtirish va axborot dasturlarini joriy etish ham agentlik vazifasiga kiradi.
2025-yil yakunigacha Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazining laboratoriyasi Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining dastlabki kvalifikatsiya (prequalification) tartibidan o‘tkaziladi.
Joriy yilning 1-aprelidan cheklangan savdo ustamalari faqat retsept bilan beriladigan dori vositalari toifasiga nisbatan tatbiq etiladi.
Shu bilan birga, bir ishlab chiqaruvchi tomonidan turli savdo nomlari ostida tarkibi bir xil bo‘lgan dori vositalarini ishlab chiqarishda ularning barchasiga nisbatan eng past referent narx qo‘llanadi.
“Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi” tomonidan xorijiy valyutada qayd etilgan referent narxlar belgilangan hollarda avtomatik ravishda tadbirkor murojaatisiz qayta ko‘rib chiqiladi.
2024-yilning iyul oyida sog‘liqni saqlash va farmatsevtika sohasidagi tadbirkorlar bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotda Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi direktori Abdulla Azizov tibbiyot buyumlarini sotishda cheklangan ustamani bekor qilish rejalashtirilayotganini ma’lum qilgandi.
Muloqotda “As-Farm” xususiy korxonasi rahbari tibbiy buyumlarning 90%dan ortig‘i O‘zbekistonga kontrabanda orqali kirib kelishini, uni tugatish uchun yengillik berish, jumladan, cheklangan ustamani bekor qilish kerakligini ta’kidlagandi.
Mamlakatda dori vositalari va tibbiy buyumlarni ulgurji va chakana sotishda cheklangan savdo ustamalari qo‘llanilishi belgilangan. Chetdan olib kelinadigan va mamlakat ishlab chiqaruvchilaridan sotib olinadigan dori va tibbiy buyumlarga vositachilar sonidan qat’iy nazar, ulgurji savdo uchun sotib olingan qiymatidan 15%gacha ustama belgilanadi.
Chakana savdoda esa, ulgurji narxidan 20%dan ortiq bo‘lmagan miqdorlardagi cheklangan savdo ustamalari qo‘llaniladi. Ijtimoiy dorixonalar tomonidan ishtirok etuvchi vositachilar sonidan qat’i nazar, xarid qilish narxi yoki ulgurji narxning 10%idan ortiq bo‘lmagan cheklangan savdo ustamasi qo‘llanilgan holda sotiladi.

Шавкат Мирзиёев 28 января подписал указ о развитии фармацевтической сферы, сообщил канал правовой информации Минюста.
Согласно документу, Агентство по развитию фармацевтической отрасли (Фармагентство) будет вести мониторинг и учет инвестпроектов, реализуемых региональными фармпредприятиями. На него возлагается цифровизация сферы и внедрение в ней онлайн-систем.
Кроме того, Фармагентство будет отвечать за производство биологически активных добавок (БАДов) и косметики. Ведомству поручается принять меры по локализации производства, а также внедрению передовых мировых практик и стандартов.
До конца года лаборатория Центра безопасности фармпродукции должна пройти преквалификацию Всемирной организации здравоохранения. Процедура должна подтвердить ее соответствие международным передовым стандартам.
Не позже 1 июля ставится задача организовать пять образцовых плантаций лекарственных растений. В 2026 году должны заработать предприятия по переработке выращенной на них продукции.
Планируется создать инвестиционный фонд для перспективных фармацевтических проектов. Еще один фонд будет предоставлять венчурное финансирование стартапам в таких сферах, как биофармацевтика, клеточные технологии и онкология.
Также указом предусмотрено создание госучреждения Pharm Service. Его задачей станет консультирование фармпредприятий по вопросам внедрения передовых стандартов и оказание им маркетинговых услуг.
Глава государства анонсировал создание инвестфонда для фармацевтической отрасли и выделение ему $100 млн в декабре 2024 года. Еще $10 млн получит венчурная компания при «Асакабанке» для финансирования медицинских стартапов, а на поддержку новых разработок будут направлены гранты на 20 млрд сумов.
Тогда же президент объявил о продлении до 2028 года таможенных льгот, предоставляемых фармпредприятиям. Помимо того, он поддержал предложение перевести все аптеки независимо от оборота на уплату НДС.