2024-yilda Markaziy bank $7,6 mlrdlik valyuta intervensiyalarini amalga oshirdi. Bu haqda 12-fevral kuni bo‘lib o‘tgan media-muloqotda Monetar operatsiyalar departamenti rahbari Alimardon Adilov ma’lum qildi, deb xabar berdi “Spot” muxbiri.
Adilov Markaziy bankning pul bozori bo‘yicha birinchi chorak hisobotida nima uchun sof valyuta intervensiyalari hajmi ko‘rsatilmagani haqidagi “Spot” jurnalistining savoliga bu texnik muammo bilan bog‘liq bo‘lishi mumkinligini aytdi.
O‘tgan yilning birinchi choragida valyuta bozoridagi intervensiyalarning sof hajmi $3,5 mlrdni, ikkinchi chorakda $1,6 mlrdni, uchinchi chorakda $0,5 mlrdni, to‘rtinchi chorakda esa $2 mlrdni tashkil etdi. 2023-yilga nisbatan regulyatorning valyuta intervensiyalari 6% dan ko‘proqqa — $8,1 mlrddan $7,6 mlrdgacha kamaydi.
“2024-yilning birinchi choragida boshqa davrlarga nisbatan ko‘proq valyuta intervensiyalari amalga oshirildi. Bu yanvar va fevral oylarida valyutaga bo‘lgan talabning biroz oshgani bilan bog‘liq, 2023-yilda ham shu holat kuzatildi”, — dedi Markaziy bank vakili.
Adilovning ta’kidlashicha, 2024-yil boshida valyutaga bo‘lgan talabning oshishi o‘zbek so‘mining qadrsizlanish sur’atlarining tezlashishiga olib keldi. O‘tgan yilning yanvar-mart oylarida Amerika valyutasi 2,27% ga qimmatlashib, 12 620 so‘mlik ko‘rsatkichdan oshdi. Masalan, 2024-yil yakunida milliy valyuta dollarga nisbatan 4,71% ga arzonladi (bu 2023-yilga nisbatan ikki baravar past).
Undan keyin boshqa omillar, jumladan, eksport tushumlari va pul o‘tkazmalari valyuta taklifini oshirdi va so‘mning qadrsizlanishini yumshatdi. Shu sababli Markaziy bank bozordagi valyuta intervensiyalari hajmini kamaytirdi.
Regulyator oltin-valyuta zaxiralarining “neytrallik tamoyili” asosida valyuta intervensiyalarini amalga oshiradi. Bu tamoyil regulyator tomonidan valyuta mablag‘larini sof sotish hajmlarini yil davomida sotib olingan monetar oltin doirasida ushlab turishni nazarda tutadi, ya’ni Markaziy bank valyutani sotib olingan oltindan past summaga sotishga harakat qiladi. 2024-yilda O‘zbekiston oltin eksporti $7,48 mlrdni (8,3% ga pasayish) tashkil etdi.
Avvalroq AQSh va Xitoy o‘rtasidagi savdo urushi O‘zbekiston savdo balansi taqchilligini oshirishi mumkinligi haqida xabar berilgandi.

В 2024 году Центральный банк провел валютные интервенции на $7,6 млрд. Об этом 12 февраля на медиа-диалоге сообщил директор Департамента монетарных операций Алимардон Адилов, передает корреспондент Spot.
На вопрос журналиста Spot о том, почему в отчете ЦБ по денежному рынку за первый квартал не был указан объем чистых валютных интервенций, Адилов допустил, что это может быть связано с технической проблемой.
В первом квартале прошлого года чистый объем интервенций на валютном рынке составил $3,5 млрд, во втором — $1,6 млрд, в третьем — $0,5 млрд, в четвертом — $2 млрд. В сравнении с 2023 годом валютные интервенции регулятора снизились более чем на 6% — с $8,1 млрд до $7,6 млрд.
«В первом квартале 2024 года валютных интервенций по сравнению с другими периодами было больше. Это связано с некоторым увеличением спроса на валюту в январе и феврале, что также наблюдалось и в 2023 году», — пояснил представитель ЦБ.
Адилов отметил, что повышенный спрос на валюту в начале 2024 года привел к ускорению темпов ослабления узбекского сума. В январе-марте прошлого года американская валюта подорожала на 2,27%, превысив отметку 12 620 сумов. Например, по итогам всего 2024 года нацвалюта подешевела к доллару на 4,71% (это вдвое ниже, чем в 2023 году).
Затем другие факторы, включая экспортные поступления и денежные отправления, увеличили предложение валюты и сгладили обесценение сума. Из-за этого ЦБ уменьшил объем валютных интервенций на рынке.
Центробанк проводит валютные интервенции на основе принципа «нейтральности» золотовалютных резервов. Этот принцип подразумевает удержание регулятором объемов чистой продажи валютных средств в пределах купленного в течение года монетарного золота, то есть ЦБ старается продавать валюту на сумму ниже купленного золота. В 2024 году экспорт золота Узбекистана составил $7,48 млрд (падение на 8,3%).