O‘zbekiston 2025-yilda suveren yevroobligatsiyalar chiqarishni ko‘rib chiqmoqda. Bu haqda 12-fevral kuni Markaziy bank media-muloqotida Iqtisodiyot va moliya vazirligi Davlat qarzi departamenti direktori o‘rinbosari Behruz Karimov ma’lum qildi, deb xabar berdi “Spot” muxbiri.
Karimov 2024-yilning uchinchi choragi yakuniga ko‘ra, O‘zbekistonning suveren yevroobligatsiyalari bo‘yicha qarz qoldig‘i miqdori $4,1 mlrdni tashkil etishini tasdiqladi.
“Biz joriy yilda ham xalqaro bozorga chiqishni ko‘zda tutyapmiz. Uning miqdorlari jahon moliya bozoridagi sharoitlardan kelib chiqqan holda belgilanadi”, — dedi vazirlik vakili.
Karimov chiqarilishi belgilanayotgan yevrobondlarning miqdori hali noma’lumligini, bu haqda keyinroq vazirlik saytida ma’lum qilinishini ta’kidladi.
“Avesta Investment Group” investitsiya kompaniyasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yilda O‘zbekiston rekord darajadagi $4 mlrdlik yevroobligatsiyalar chiqargan. Bu mablag‘ning uchdan bir qismidan ko‘prog‘i hukumat hissasiga to‘g‘ri keldi, qolgan $2,6 mlrdi esa NKMK va banklar, jumladan, “O‘zsanoatqurilishbank”, “Agrobank”, “O‘zmilliybank” hamda “Ipoteka-bank” o‘rtasida taqsimlandi.
Yanvar oyida o‘tkazilgan yig‘ilishda prezident joriy yilda OKMKga $1 mlrdlik birinchi yevrobondini joylashtirish, NKMKga esa $500 mlnlik qo‘shimcha emissiya qilishni topshirdi. “Navoiyuran” va “O‘zmetkombinat” ham yevrobondlar hisobidan har biri $300 mlndan jalb qilishi kerak.
Bundan tashqari, “Uzbekistan Airways”, “Uzbekistan Airports” va Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi tomonidan xalqaro kredit reytinglari olinishi kutilmoqda.
“Uzbekistan Airways” boshqaruvi raisi Shuhrat Xudayqulov Germaniyaning “Deutsche bank” banki bilan $100 mln jalb qilish bo‘yicha ishlar olib borilayotganini va kelishuv imzolanishini ma’lum qildi.

Узбекистан рассматривает возможности выпуска суверенных еврооблигаций в 2025 году. Об этом 12 февраля на медиа-диалоге Центробанка сообщил замдиректора Департамента государственного долга Министерства экономики и финансов Бехруз Каримов, передает корреспондент Spot.
Чиновник отметил, что остаток задолженности по суверенным еврооблигациям Узбекистана составляет $4,1 млрд по итогам третьего квартала 2024 года.
«В этом году мы планируем выйти [на международный долговой рынок]. Срок и объем выпуска или выпусков будет определяться исходя из условий на мировом финансовом рынке», — отметил представитель Минэкономфина.
Каримов подчеркнул, что точный выпуск евробондов еще неизвестен, пообещав позднее поделиться информацией об этом на сайте ведомства.
Согласно данным инвесткомпании Avesta Investment Group, в 2024 году Узбекистан выпустил рекордный объем еврооблигаций на $4 млрд. Из этой суммы чуть больше трети пришлось на правительство, а оставшаяся сумма в $2,6 млрд распределилась между НГМК и банками: «Узпромстройбанк», «Агробанк», НБУ, «Ипотека-банк».
На январском совещании президент сообщил, что в этом году АГМК поручено разместить дебютные еврооблигации на $1 млрд, НГМК — дополнительный выпуск на $500 млн. «Навоийуран» и Узметкомбинат также должны привлечь по $300 млн за счет евробондов.
Кроме того, ожидается получение международных кредитных рейтингов Uzbekistan Airways, Uzbekistan Airports и Комитетом по автодорогам.
На недавней пресс-конференции председатель Uzbekistan Airways Шухрат Худайкулов рассказал о поручении привлечь $100 млн. Глава госкомпании выразил уверенность в подписании «в ближашие месяцы» соглашения с немецким Deutsche bank о привлечении заемных средств.