UzAuto Motors Chevrolet Malibu, Traverse va Tahoe avtomobillari sotuvini vaqtincha to‘xtatdi. Bu haqdagi ma’lumotni avtomobil ishlab chiqaruvchisining matbuot xizmati Spot’ga tasdiqladi.
Hozirda Uzavtosavdo saytida faqat Damas-2, Tracker-2, Captiva 5T va Onix avtomobillari uchun shartnoma tuzish mumkin.
“Avtostrada” nashrining yozishicha, mart oyining o‘rtalaridan boshlab premium avtomobillar uchun shartnomalar berish to‘xtatilgan. Buning ehtimoliy sabablaridan biri sifatida amaldorlarning xorijiy xizmat avtomobillaridan voz kechib, mahalliy avtomobillarga o‘tayotgani keltirilgan.
“Avtomobillar [Malibu, Traverse va Tahoe] modellari bilan to‘liq shartnoma tuzilgan. Tez orada qo‘shimcha hajmlarni sotuvga chiqarishni rejalashtirmoqdamiz”, — deya ma’lum qildi UzAuto Motors.
Kompaniya UzAuto Motors’ning rasmiy axborot kanallari orqali sotuvlar qayta tiklangani haqida qo‘shimcha xabar berilishini qayd etdi.
5-mart kuni o‘tkazilgan yig‘ilishda Shavkat Mirziyoyev rasmiylarga xizmat transportida yurishni keskin qisqartirib, mamlakatda ishlab chiqarilgan avtomobil va mebelga o‘tish bo‘yicha ko‘rsatma bergandi. Bir necha kundan keyin esa bosh vazir Abdulla Aripov barcha amaldorlarga xorijiy xizmat mashinalaridan foydalanishni to‘xtatishni topshirdi, uning o‘zi esa xizmat avtomobilini Mercedes-Benz'dan Malibu’ga o‘zgartirdi.
Bundan tashqari, Senat raisi Tanzila Narbayeva va Qonunchilik palatasi spikeri Nuriddin Ismoilov Chevrolet Tahoe, bosh vazir o‘rinbosarlari Malibu, viloyat hokimlari esa Tahoe yoki Traverse avtomobillardan xizmat mashinasi sifatida foydalanmoqda.
Toshkent shahar hokimi Shavkat Umurzoqov ham xizmat avtomobilini Mercedes-Benz'dan Malibu’ga o‘zgartirgan. Tuman hokimlari esa allaqachon Chevrolet avtomobillaridan foydalanishni boshlagan.
Shu kungacha foydalanib kelingan avtomobillar bosqichma-bosqich E-auksion orqali sotiladi.
Avvalroq Leapmotor muhandislari O‘zbekistonda avtomobillarning takroriy texnik sinovlarida ishtirok etishi haqida xabar berilgandi.

UzAuto Motors временно приостановила продажу автомобилей Chevrolet Malibu, Traverse и Tahoe. Информацию об этом Spot подтвердили в пресс-службе автопроизводителя.
На данный момент на сайте Uzavtosavdo для контрактации доступны только Damas-2, Tracker-2, Captiva 5T и Onix. Профильное издание «Автострада» пишет, что выдача договоров на премиальные автомобили приостановлена с середины марта. В качестве одной из возможных причин этого назван отказ чиновников от служебных иномарок в пользу отечественного авто.
«Модели автомобилей [Malibu, Traverse и Tahoe] законтрактованы в полном объеме. В скором времени планируем выставить на продажу дополнительные объемы», — заявили в UzAuto Motors.
В компании пообещали дополнительно сообщить о возобновлении продаж через официальные информационные каналы UzAuto Motors.
Чиновники без иномарок
В начале марта Шавкат Мирзиёев обозначил для госслужащих необходимость перейти на использование автомобилей местного производства. Спустя несколько дней премьер-министр Абдулла Арипов поручил чиновникам отказаться от использования иномарок. Сам он сменил служебный Mercedes-Benz S-Class на Chevrolet Malibu.
«Президент дал поручение — мы обязаны выполнить его без обсуждений. Мне предлагают ввести это с 20 марта или с 1 апреля, но такого не будет. Если есть распоряжение президента, оно должно быть исполнено немедленно. Это основная задача правительства», — заявлял глава правительства.
Так, спикер Законодательной палаты Нуриддин Исмаилов и глава Сената Танзила Нарбаева теперь пользуются Chevrolet Tahoe, вице-премьеры — Malibu, хокимы — Tahoe и Traverse. Использовавшийся ранее служебный транспорт планируется поэтапно выставить на торги через E-auksion.
В пресс-службе хокимията Ташкента корреспонденту Spot сообщили, что Шавкат Умурзаков также перешел с Mercedes-Benz на Malibu. Районные хокимы уже используют автомобили Chevrolet, отмечается в сообщении.