Toshkentdagi yo‘l bo‘yi pulli avtoturargohlar loyihasi 8-may kuni rasman ishga tushiriladi. Bu haqda 5-may kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida Streetpark Systems pulli avtoturargohlar operatori vakillari ma’lum qildi.
Birinchi bosqich doirasida 30-maygacha poytaxtning 6 ta sinov ko‘chasida dastlabki pulli avtoturargohlarni ishga tushirish rejalashtirilgan. Ular orasida Amir Temur xiyoboni, Mirobod, Shahrisabz, Istiqbol va Zarafshon ko‘chalari bo‘lib, hozirda hududni obodonlashtirish, asfalt yotqizish, yo‘l belgilarini o‘rnatish va maxsus chiziqlar chizishni o‘z ichiga olgan tayyorgarlik ishlari olib borilmoqda.
Ikkinchi bosqichda esa 30-iyungacha poytaxtning yana 30 ta ko‘chasida pulli yo‘l bo‘yi avtoturargohlari paydo bo‘ladi, iyul oyi oxirigacha 13 208 ta to‘xtash joyiga mo‘ljallangan nuqtalar barcha 86 ta ko‘chani qamrab oladi.
Toshkentda pulli yo‘l bo‘yi avtoturargohlari tashkil etiladigan 86 ta ko‘cha ro‘yxati
Avtoturargoh uchun joylar quyidagi mezonlar bo‘yicha tanlandi:
- transport tirbandligi yuqori bo‘lgan ko‘chalar;
- savdo va uy-joy infratuzilmasiga yaqin bo‘lgan tumanlar;
- yo‘l harakati qoidalari va shaharsozlik normalarini buzmagan uchastkalar (chorrahalar, avtobus bekatlari, xavfsizlik zonalari loyihadan chiqarib tashlangan).
Streetpark Systems’ning tushuntirishicha, to‘xtash joyi uchun to‘lovni amalga oshirishning asosiy usuli Poytaxt Parking mobil ilovasi bo‘ladi, u takomillashtirilmoqda va shu hafta oxirida ilova do‘konlarida paydo bo‘ladi.
Ilova ichida foydalanuvchilar Payme, Click, Uzum Bank kabi turli to‘lov xizmatlaridan, shuningdek, xalqaro bank kartalaridan foydalanib to‘lov usullarini tanlash imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Bunga qo‘shimcha ravishda, avtoturargohlar yaqinida naqd pul qabul qilish uchun Paynet terminallari o‘rnatiladi. Avtoturargoh narxi to‘lov usulidan qat’i nazar bir xil bo‘ladi.
Hozirda Toshkent beshta tarif zonasiga bo‘lingan bo‘lib, pulli to‘xtash joyining narxi ana shu hududlarga qarab soatiga 5 mingdan 12 ming so‘mgacha o‘zgaradi. Streetpark Systems vakilining ma’lum qilishicha, yaqin atrofdagi uylar aholisiga tungi vaqtda bepul to‘xtash imkonini beruvchi kunduzgi tariflar va rezident to‘xtash joyi ruxsatnomasi ishlab chiqilmoqda.
Pulli hududlarni vizual belgilar orqali aniqlash mumkin:
- pulli to‘xtash joyi va to‘lov shartlari ko‘rsatilgan axborot taxtalari;
- 5.15.1 (YHQdagi yangi belgi) va 3.27 (to‘xtash taqiqlangan) yo‘l belgilari;
- maxsus belgilar: to‘xtash joyi bo‘ylab oq chiziq, asfaltda to‘xtash joyini belgilash, zona raqami.
Bundan tashqari, Poytaxt Parking mobil ilovasida real vaqt rejimida pulli hududlar xaritasi, jumladan, joylarning mavjudligi va narxi haqidagi ma’lumotlar ko‘rsatiladi. Paynet terminallarida haydovchilar uchun ushbu hududda to‘lovni amalga oshirish bo‘yicha yo‘riqnoma, shuningdek, to‘xtash joyi raqami bo‘yicha to‘lovni amalga oshirish imkoniyati mavjud bo‘ladi.
Bundan tashqari, pulli avtoturargohlarni joriy etishning dastlabki bosqichida qoidabuzarlar ma’muriy javobgarlikka tortilmaydi. Streetpark Systems’da ta’kidlanishicha, inspektorlar joylarda haydovchilar bilan tushuntirish ishlarini olib boradi. Qoidabuzarliklarni videokameralar qayd etadi, biroq jarimalar yozilishi boshlanishi va ularning miqdori haqida OAV orqali alohida ma’lum qilish rejalashtirilmoqda.
2-may kuni Toshkentda yo‘l bo‘yidagi birinchi pulli avtoturargohlar sinovdan o‘tkazilayotgani ma’lum bo‘ldi. Ulardan biri Amir Temur xiyoboni atrofida joylashgan bo‘lib, bu yerda to‘xtash joyining narxi soatiga 12 ming so‘mni tashkil etadi.
Avvalroq Qo‘yliq bozori rekonstruksiya davrida o‘z faoliyatini to‘xtatmasligi haqida xabar berilgandi.

Проект платных придорожных парковок в Ташкенте официально стартует 8 мая. Об этом 5 мая на пресс-конференции сообщили представители оператора платных парковок Streetpark Systems.
В рамках первого этапа до 30 мая планируется запустить первые платные парковки на 6 пилотных улицах столицы. Среди них — сквер Амира Темура, улицы Мирабад, Шахрисабз, Истикбол и Зарафшан, где в данный момент проводятся подготовительные работы, которые включают в себя благоустройство территории, прокладку асфальта, установку дорожных знаков и нанесение специальной разметки.
На втором этапе — до 30 июня — платные придорожные парковки появятся еще на 30 столичных улицах, а до конца июля появятся на всех 86 улицах, рассчитанных на 13 208 парковочных мест.
платные парковки, хокимият ташкента
Список 86 улиц, где появятся платные придорожные парковки в Ташкенте
Места для паркинга отбирались по следующим критериям:
• улицы с высоким уровнем транспортной загруженности;
• районы, приближенные к торговой и жилой инфраструктуре;
• участки, не нарушающие правила дорожного движения и градостроительные нормы (перекрестки, автобусные остановки, зоны безопасности исключены из проекта).
В Streetpark Systems пояснили, что основным способом оплаты парковочного места будет мобильное приложение Poytaxt Parking, которое дорабатывается и в конце этой недели появится в магазинах приложений. Внутри приложения пользователи смогут выбрать способы оплаты через разные платежные сервисы, включая Payme, Click, Uzum Bank, а также с использованием международных банковских карт. Более того, рядом с парковками будут установлены терминалы Paynet для приема наличных денег. Стоимость парковки не будет отличаться от способа оплаты.
Сейчас Ташкент разделен на пять тарифных зон, в зависимости от которых меняется стоимость платной парковки — от 5 до 12 тыс. сумов в час. Представитель Streetpark Systems сообщил, что разрабатываются дневные тарифы и резидентное парковочное разрешение, позволяющее жителям близлежащих домов бесплатно парковаться в ночное время.
Платные зоны можно идентифицировать по визуальным признакам:
• информационные щиты с обозначением платной парковки и условиями оплаты;
• дорожные знаки 5.15.1 (новый знак в ПДД) и 3.27 (запрет на остановку);
• специальная разметка: белая линия вдоль паркинга, разметка парковки на асфальте, номер зоны.
Вдобавок в мобильном приложении Poytaxt Parking будет отображаться карта с платными зонами в режиме реального времени, включая информацию о доступности мест и стоимости. В терминалах Paynet будет доступна инструкция для водителей по оплате в данной зоне, а также возможность оплаты по номеру парковочной зоны.
Кроме того, на начальном этапе внедрения платных парковок нарушителей не будут привлекать к административной ответственности. В Streetpark Systems отметили, что инспекторы на местах будут проводить с водителями информационную работу. Фиксацией нарушений будут заниматься видеокамеры, однако о начале выписывания штрафов и их размерах планируется сообщить отдельно через СМИ.
2 мая стало известно, что в Ташкенте уже тестируют первые платные придорожные парковки. Одна из них расположена вокруг сквера Амира Темура, где стоимость парковочного места составляет 12 тыс. сумов в час.
В середине декабря Streetpark Systems победила на повторных торгах за право организации платной парковки на улицах столицы. Компания сделала выигрышное предложение в 62,93 млрд сумов за три года аренды площадок под стоянку на втором ходу аукциона.